Wpływ człowieka i środowiska na zachowanie psa

Terapia behawioralna

Pies jako jeden z nielicznych gatunków nauczył się żyć w świecie całkowicie kontrolowanym przez człowieka. Żaden inny gatunek zwierząt nie przystosował się tak dobrze do ludzkich wymagań i oczekiwań, które na przestrzeni tysięcy lat wciąż są przez ludzi modelowane na najróżniejsze sposoby.

Zacznijmy od tego, że psy, ze względu na swój świetnie rozwinięty system adaptacyjny, usiłują spełnić wciąż rosnące względem nich wymagania. Człowiek, w mniejszym lub większym stopniu, jest obecny w życiu psa praktycznie od narodzenia do jego śmierci. Dlatego też sposób, w jaki się zachowujemy i jak świadomie budujemy obopólną relację, jest kluczowym czynnikiem kształtującym psi behawior.
Również nie bez znaczenia pozostaje środowisko, w jakim rozwija się i żyje pies. Pierwsze miesiące życia są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. U psa żyjącego w bardzo ubogim w bodźce środowisku nieużywane połączenia neuronalne ulegają naturalnemu procesowi zamierania (apoptozie). W takiej sytuacji układ adaptacyjny również będzie nieprawidłowo wykształcony (pies nie będzie potrafił przystosować się do nowych sytuacji). Jeśli szczenię w początkowej fazie wzrostu zostanie pozbawione możliwości rozwoju emocjonalnego, może ono później prezentować wysoce reaktywne zachowania i bardzo źle radzić sobie z nowymi sytuacjami.
Skoro już wiemy, że oddziaływanie człowieka i środowiska na zachowanie psa ma tak duże znaczenie, to jasny staje się fakt, że świadomie bądź nieświadomie znacząco wpływamy na jego rozwój. 
Mamy tu dwie możliwe zasadnicze postawy w stosunku do zwierzęcia: 

  • Gdy kształtujemy i wzmacniamy pożądane zachowania u psów poprzez właściwie prowadzoną socjalizację i habituację – mamy wpływ na kształtowanie właściwych reakcji psów podczas kontaktu z człowiekiem, innymi psami oraz szerokim spektrum bodźców środowiskowych. 
  • Natomiast nasz brak świadomości i nieumiejętne postępowanie z psami oraz wpływ nieod...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy