Rola zabawy

w procesie modyfikacji zachowania psa

Terapia behawioralna

Gonienie „uciekających” i wydających dźwięki przedmiotów, aportowanie piłeczek, tarmoszenie szarpaka czy próba wydostania smakołyka z zamkniętego pojemniczka to nic innego jak psia zabawa. Dlaczego ta forma aktywności jest tak znacząca w życiu psa?

Ciekawe, że nasze czworonogi – podobnie jak dzieci – wykazują silną chęć i potrzebę zabawy. U psów, poza okresem dzieciństwa i dojrzewania, chęć zabawy pozostaje do końca życia.
Przyjrzyjmy się nieco bliżej zarówno temu zachowaniu, zwracając szczególną uwagę na korzyści płynące z tego rodzaju aktywności, jak i znaczącej roli, jaką odgrywa ono w procesie modyfikacji zachowania psa.

Modyfikacje genetyczne konsekwencją udomowienia

Pies genetycznie pochodzi od wilka. W procesie domestykacji, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat, Canis lupus familiaris ulegał procesom modyfikacji genetycznych (osobom chcącym przyjrzeć się bliżej samemu procesowi udomowienia polecam obserwację trwającego po dziś dzień eksperymentu dra Dimitrja Bielajewa, który w 1959 r. rozpoczął próby domestykacji lisów).
W procesie udomowienia u psa nastąpiła zmiana genetycznie uwarunkowanych wzorców zachowania. Zmiana ta objęła część populacji i została przekazana na drodze biologicznego dziedziczenia. Jednym z efektów tego procesu jest u dzisiejszych czworonogów tzw. neotenia, czyli opóźnienie procesu dojrzewania oraz zachowywanie pewnych cech dziecięcych czy młodzieńczych w wieku dojrzałym.
Dzisiejszy pies ma znacznie zredukowany strach i wykazuje mniejszą chęć ucieczki na widok człowieka. Powiem więcej, naturalnym stylem życia dzisiejszego psa jest biotop ludzkiego społeczeństwa. Przywiązanie do człowieka pies ma niemal zapisane w genach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że u psa stres i stężenie kortyzolu we krwi redukują się wzajemnie na skutek wspólnego jego przebywania z człowiekiem. Sytuacja ta nie pozostaje bez znaczenia w przypadku wykorzystania zabawy jako sposobu na modyfikację zachowania czworonoga.
Wspólna zabawa człowieka i psa pomaga zbudować między nimi pozytywną relację. Dzięki niej nawiązujemy kontakt oraz budujemy silną więź emocjonalną na płaszczyźnie międzygatunkowej. Podczas wspólnej zabawy zarówno u człowieka, jak i u psa wydzielają się serotonina i oksytocyna. Zabawa jest więc swoistego rodzaju płaszczyzną, na poziomie której znajdujemy porozumienie. Jest czynnością, którą możemy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy