Zabawa szarpakiem… dla opornych

Trening i szkolenie

Zabawa w życiu zwierząt odgrywa istotną rolę – dzięki niej możemy wzbogacić repertuar dnia psa, nawiązać z nim bliższą relację, a także zwiększyć jego kompetencje społeczne. Odpowiednia zabawa bardzo dobrze wpływa także na rozwój psychofizyczny zwierzęcia. Poprzez zabawę możemy nie tylko nauczyć psa wielu rzeczy, ale również zadbać o jego dobrostan.

Zabawą (zool.) nazywamy sekwencję zachowań charakterystycznych dla codziennych aktywności, następujących jednak bez bodźców wywołujących te reakcje, a także zachowania wywołane przez bodźce, ale bez zakończenia zrytualizowanego wzorca zachowania. Tak więc zabawą są zachowania wywołane metasygnałami, mówiącymi o tym, że to wszystko jest „na niby”. Wbrew pozorom umiejętność zabawy to bardzo ważna umiejętność w życiu zarówno psa, jak i człowieka.

Rola wzmocnień w treningu

Podczas treningu warto wykorzystywać różnorodne typy wzmocnień – socjalne, sytuacyjne, żywieniowe, ruchowe i wiele innych. Najpopularniejsze jest wzmacnianie smakołykami, co bywa jednak zgubne. Źle zastosowane wzmacnianie może skutkować wykonywaniem poleceń przez psa tylko w momencie, kiedy trener ma smakołyk w ręku, czy też frustracją lub szybkim nudzeniem się i brakiem motywacji. Ważny jest także rozkład wzmocnień....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy