Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

27 listopada 2018

NR 8 (Listopad 2018)

Zabawa szarpakiem… dla opornych

0 16

Zabawa w życiu zwierząt odgrywa istotną rolę – dzięki niej możemy wzbogacić repertuar dnia psa, nawiązać z nim bliższą relację, a także zwiększyć jego kompetencje społeczne. Odpowiednia zabawa bardzo dobrze wpływa także na rozwój psychofizyczny zwierzęcia. Poprzez zabawę możemy nie tylko nauczyć psa wielu rzeczy, ale również zadbać o jego dobrostan.

Zabawą (zool.) nazywamy sekwencję zachowań charakterystycznych dla codziennych aktywności, następujących jednak bez bodźców wywołujących te reakcje, a także zachowania wywołane przez bodźce, ale bez zakończenia zrytualizowanego wzorca zachowania. Tak więc zabawą są zachowania wywołane metasygnałami, mówiącymi o tym, że to wszystko jest „na niby”. Wbrew pozorom umiejętność zabawy to bardzo ważna umiejętność w życiu zarówno psa, jak i człowieka.

Rola wzmocnień w treningu

Podczas treningu warto wykorzystywać różnorodne typy wzmocnień – socjalne, sytuacyjne, żywieniowe, ruchowe i wiele innych. Najpopularniejsze jest wzmacnianie smakołykami, co bywa jednak zgubne. Źle zastosowane wzmacnianie może skutkować wykonywaniem poleceń przez psa tylko w momencie, kiedy trener ma smakołyk w ręku, czy też frustracją lub szybkim nudzeniem się i brakiem motywacji. Ważny jest także rozkład wzmocnień. Przy rozkładzie ciągłym pies uczy się szybko, ale też szybko zapomina, a ponadto wykonuje polecenie tylko wtedy, kiedy ma z tego korzyść, którą w danej chwili widzi (np. smakołyk w ręku). Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rozkładu wzmocnień stosunkowych według zmiennych proporcji (co działa jak hazard – nigdy nie wiesz, kiedy się spodziewać nagrody). I tu właśnie z pomocą przychodzi nam zabawa. Kiedy chcemy zmienić system nagradzania, zwiększyć motywację i pobudzenie psa – nie ma lepszego sposobu, aby wzmocnić zachowanie. Jednakże, aby zabawa rzeczywiście była wzmocnieniem, pies musi ją lubić.

Zabawa a kompetencje społeczne

Nieocenioną rolą zabawy jest budowanie kompetencji społecznych. Dobra zabawa opiera się na emocjach takich jak radość czy ekscytacja, dzięki czemu można łatwo nawiązać kontakt ze zwierzęciem i przełamać lody. W ferworze zabawy można także pogodzić nawet nielubiące się psy.

Zabawa w leczeniu zaburzeń behawioralnych

Są różne rodzaje zabaw: zabawy węchowe, szarpakiem, aportowanie, pogoń – wszystkie są elementem łańcucha łowieckiego. Dzięki zabawie możemy wyeliminować problemy związane z brakiem zabezpieczenia potrzeb, w tym tych związanych z instynktem łowieckim. Zabawa szarpakiem dodatkowo opiera się na rywalizacji, dzięki czemu, dając psu wygrywać, możemy pomóc w budowaniu jego pewności siebie. Po tym, jak pies wygrywa i zabiera szarpak, warto pobiec kawałek za nim, udając, że chcemy go znów odebrać, ale nam się nie udaje. W celu wzmocnienia efektu „wygranej” można bawić się z psem nafaszerowanym jedzeniem piórnikiem, który pies może sobie rozszarpać i w nagrodę zjeść jego smakowity środek. Jest to też dobry sposób na zapoznanie psa z szarpakami i przekonanie go, że to coś bardzo wartościowego. Kolejnym wartościowym elementem tak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy