Serdecznie zapraszamy do lektury dziesiątego numeru czasopisma „Animal Expert”. W tym wydaniu omawiamy m.in. decyzję o wyborze psa, zatrucia roślinami u psów i kotów oraz stres weterynaryjny. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
Kot domowy jest obecnie najpopularniejszym zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi i wyprzedził pod względem psa. Ciekawe jest jednak to, że kot miał niewielkie szanse na to, by przystosować się do życia z człowiekiem. Ponadto nawet obecnie kot domowy nie spełnia wszystkich kryteriów dotyczących udomowienia gatunku. Koty wychodzące, których wciąż jest najwięcej, samodzielnie regulują właściwie wszystkie decyzje niezbędne im do przeżycia. Co to oznacza dla człowieka? Jak zapewnić zwierzęciu dobrostan w warunkach domowych? Na te pytania odpowiada Katarzyna Ganszczyk-Rawska.
Kot lękliwy stara się unikać kontaktu z człowiekiem oraz innymi zwierzętami i zazwyczaj izoluje się ono w oczekiwaniu, aż stresująca dla niego sytuacja minie. Takie zwierzę wykazuje zachowania takie jak zwijanie się w kulkę, nieruchomienie, poruszanie się na przygiętych łapkach z brzuchem przy ziemi, podkulanie ogona pod siebie, szeroko rozwarte źrenice, uszy skierowane do tyłu, częste i nerwowe oblizywanie nosa. Kot lękliwy w chwili zagrożenia może też reagować agresją, a ostatecznie atakiem. Na łamach aktualnego numeru wskazujemy, jak rozpoznać, czy kot przejawia lęk oraz jak pracować z takim zwierzęciem.
Odpowiednie żywienie królików ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zwierzęcia w dobrej kondycji oraz zdrowiu, wpływa na jego układ pokarmowy oraz stan uzębienia. Stworzenia te są bardzo wrażliwe na błędy żywieniowe, dlatego uwaga jest w tym przypadku szczególnie wskazana. Żywienie królików domowych powinno być maksymalnie zbliżone do diety królików wolno żyjących. Katarzyna Gruszczyk wskazuje, jak to osiągnąć.
Wraz z początkiem sezonu letniego zwiększa się szansa na atak kleszczy. W związku z tym należy zadbać o właściwą ochronę dla swojego pupila, niezależnie od tego, czy jest on aktywny głównie w lesie, czy pośród zieleni miejskiej. To bardzo ważne ze względu na choroby, które są przenoszone przez kleszcze, np. boreliozę czy anaplazmozę. W aktualnym wydaniu „Animal Expert” omawiamy preparaty zabezpieczające przed kleszczami, profilaktykę w tym zakresie oraz opisy chorób.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym omawiamy budowanie więzi z psem. To bardzo istotne w chwili, gdy w domu pojawia się nowe zwierzę. Wymaga ono wychowania oraz cierpliwości już od pierwszych wspólnych chwil. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierzęcia pochodzącego ze schroniska, które może mieć złe doświadczenia z przeszłości. Na łamach czasopisma przedstawiamy rady behawiorystki, dzięki którym budowanie więzi z psem przebiegnie poprawnie.
Pierwsza pomoc przedweterynaryjna jest równie ważna, jak pierwsza pomoc udzielana ludziom. Niestety, jej zasady wciąż nie są powszechnie znane, mimo że zwierzęta bardzo często narażone są na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa: od krwotoków i ran ciętych przez udary cieplne, zatrucia, po połknięcie ciała obcego. W związku z tym przybliżamy naszym czytelnikom zasady pierwszej pomocy przedweterynaryjnej i zachęcamy do rozpowszechniania tej niezwykle ważnej wiedzy.