Serdecznie zapraszamy do lektury dziewiątego numeru czasopisma „Animal Expert”. W tym wydaniu omawiamy m.in. opiekę nad psim seniorem. Psy domowe żyją coraz dłużej, dlatego jest to temat niezwykle aktualny i ważny dla właścicieli chcących zapewnić pupilowi najlepszą opiekę. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
Ubranka dla psów to temat budzący wiele kontrowersji. Wiele osób twierdzi, że to jedynie fanaberia właścicieli, którzy traktują swojego pupila jak zabawkę. Jak jest w rzeczywistości? Wszystko zależy od rasy, trybu życia oraz stanu zdrowia pupila. Dodatkowej ochrony z pewnością potrzebują psy nazywane ozdobnymi, które pokryte są jedynie krótkim włosem czy zwierzęta o obniżonej odporności. Jakie ubranko dla psa będzie w takim wypadku najlepsze? Co zrobić, gdy pies nie pozwala na włożenie na siebie danego elementu garderoby? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w opracowaniu Dagmary Gradolewskiej.
Koprofagia u psów nie jest zjawiskiem naturalnymi i należy jej przeciwdziałać. Pierwszy krok do jej eliminacji to określenie przyczyn problemu, które mogą wynikać z niedoborów pokarmowych, chorób czy problemów behawioralnych. W praktyce okazuje się jednak, że jest to problem złożony, budzący zaniepokojenie właścicieli, ale i bezsilność lekarzy weterynarii, którzy niejednokrotnie szukają pomocy u behawiorystów. Koprofagia u psów to zagadnie niezmiennie aktualny, dlatego zachęcamy do lektury obszernego opracowania na ten temat, w którym staramy się, jak najszerzej przedstawić ten problem oraz przekazujemy cenne wskazówki, co do zalecanego postępowania.
Terapia behawioralna psów jest stosunkowo nową techniką. Do niedawna problemy z zachowaniem rozwiązywano zwykle za pomocą tresury, która bazuje głównie na przymusie i awersji. Jest ona mało skuteczna, ponieważ skupia się na danym zachowaniu i momencie, w którym występuje. Z kolei terapia behawioralna obejmuje wieloaspektową analizę zachowań, uwzględniającą nastrój zwierzęcia, jego emocje, dietę, czy stan zdrowia. Polecamy zapoznanie się z artykułem Piotra Wojtkowa, w tym przybliża on naszym czytelnikom zalety terapii behawioralnej oraz przedstawia swoje metody pracy.
Zespół falującej skóry to zaburzenie, o którym wciąż wiemy bardzo niewiele, choć zapada na nie coraz więcej kotów domowych. Brakuje nowych informacji na ten temat, ponadto często bywa ono mylone z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Czego konkretnie dotyczy to zaburzenie? Obejmuje ono rolowanie i wylizywanie skóry najczęściej w obszarze grzbietu, pośladków i ogona. Występuje ono epizodycznie i poprzedza je zwykle bardzo duże pobudzenie, rozszerzenie źrenic, ślinotok, piloerekcja czy wzmożone i intensywne machanie ogonem, a także wokalizacja. To oczywiście część objawów i nie u każdego kota są one takie same. W aktualnym wydaniu pragniemy Państwu przybliżyć to problematyczne zagadnienie i wskazujemy na dostępne drogi leczenia zespołu falującej skóry.
Kolejną kwestią, którą omawiamy w najnowszym wydaniu, są choroby skóry psów oraz choroby skóry kotów. Zwracamy uwagę, że stan skóry zwierzęcia jest zależny od jego ogólnego stanu zdrowia, na które wpływa żywienie, pielęgnacja oraz przyczyny środowiskowe. Na wygląd futra w szczególności wpływają następujące układy: hormonalny, trawienny oraz immunologiczny. Gdy zaczynają one szwankować, może dojść do zmian dermatologicznych. Dodatkowo chorobom skóry psów i kotów często towarzyszą zmiany w uszach, przestrzeniach międzypalcowych, faflach czy lusterku nosa. W tym wydaniu skupiamy się na najczęściej występujących chorobach skóry kotów i psów, czyli tych występujących na tle pasożytniczym, na które narażone są wszystkie zwierzęta.