Depresyjne zachowania zwierząt

Terapia behawioralna

Depresja jest zaburzeniem emocji i nastroju. Przyjęło się uważać ją za typowo ludzką dolegliwość, jednak w taki sam sposób dotyka ona również zwierząt. Niestety, bardzo często właściciele nie dostrzegają, że ich pupile są depresyjne i dopiero problemy towarzyszące depresji są powodem do zasięgnięcia porady behawiorysty.

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że zwierzęta przeżywają emocje dokładnie w taki sam sposób jak ludzie, jednak istnieje spora grupa naukowców, którzy skłaniają się ku takiej teorii. Niestety, nie dysponujemy narzędziami pozwalającymi zmierzyć nam to, co subiektywne. Nawet ludzie, w obrębie swojego gatunku, nie odbierają świata identycznie. Przeżywanie stanów emocjonalnych może różnić się choćby ze względu na wyczulenie poszczególnych zmysłów. Ciekawym zjawiskiem jest synestezja, czyli zdolność do przenikania się wrażeń odbieranych przez różne zmysły. Niektórzy ludzie kojarzą dźwięki z kolorami, czyli potrafią widzieć muzykę lub odbierają smak za pośrednictwem zapachu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli chodzi o odmienne gatunki. Percepcja rzeczywistości zwierząt jest bardzo różnorodna. W zależności od gatunku nasi mali przyjaciele zostali wyposażeni w odmienne mechanizmy poznawcze. Niektóre wykraczają poza zdolności człowieka. Psy posiadają niezawodny nos, gołębie dostrzegają polaryzację światła i potrafią świetnie nawigować, prymitywne gady wyczuwają zmiany temperatury z dokładnością do dziesiętnych części stopni Celsjusza i dzięki temu bezbłędnie potrafią wyczuć i zlokalizować swoją ofiarę. Przykłady można mnożyć. Wielość czynników oraz trudności w ich obiektywnym uchwyceniu sprawiają, że emocjonalne życie zwierząt kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Emocjonalność człowieka a emocjonalność zwierząt

Tak naprawdę dopiero w ostatnim ćwierćwieczu zaobserwować można gwałtowny rozwój w dziedzinach naukowych poruszających kwestie procesów uczenia się oraz emocji. Rozwój metod badawczych przede wszystkim w dziedzinie neurobiologii i biochemii rzucił zupełnie nowe światło na psychikę zwierząt. W efekcie nasi czworonożni towarzysze przestali być uważani za maszyny zdolne jedyni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy