Autor: Katarzyna Gruszczyk

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła roczny kurs dyplomowy COAPE (Centre of Applied Pet Ethology). Na co dzień pracuje w Gabinecie Weterynaryjnym Med-Wet w Bielsku-Białej oraz prowadzi własną praktykę w Pets Academy. Jej pasją jest natura oraz zgłębianie tajemnic zachowania dzikich zwierząt w ich środowisku naturalnym. Szczęśliwa właścicielka psa Fermiona, kota Hamiltoniana i królika Zosi. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kocia agresja – postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne

Kocia agresja jest jednym z najczęstszych powodów poszukiwania pomocy u specjalistów z zakresu zachowania kotów. Agresywny kot stanowi realne zagrożenie dla swojego otoczenia – rany powstałe na skutek zadrapania lub ugryzienia kota są bolesne i zwykle goją się bardzo źle. Z tego względu bardzo ważne jest, aby interweniować, jak tylko wystąpią pierwsze symptomy zmiany zachowania u kota.

Czytaj więcej

Powrót do dzikości - Kwestia kotów wolno żyjących

Koty są zwierzętami z naturalnie przetrwałą dzikością serca. Właściciele kotów dowiadują się tego bardzo często w gabinecie weterynaryjnym podczas codziennych zabiegów medycznych. Pobranie krwi, a nawet zwykłe obcięcie pazurków wydobywa z nich bestie, która nie cofnie się przed niczym w obronie swoich granic. Ponadto, mimo procesu udomowienia, koty pozostały zwierzętami, które potrafią funkcjonować niezależnie od człowieka.

Czytaj więcej

Wspólny wyjazd wakacyjny z kotem

Wakacje to czas odpoczynku – wyjazdów i naładowania wewnętrznych akumulatorów. W tym czasie właściciele czworonogów stają przed dylematem, jaki rodzaj opieki zapewnić swojemu pupilowi na czas swojej nieobecności. Niektórzy nie wyobrażają sobie odpoczynku bez czworonożnego przyjaciela. W rzeczywistości w podejmowaniu decyzji powinniśmy się kierować dobrostanem naszego podopiecznego i jego komfortem psychicznym.

Czytaj więcej

Świadoma adopcja kota ze schroniska

Koty z reguły bardzo trudno odnajdują się w warunkach schroniskowych. Duże zagęszczenie osobników często działa na nie przytłaczająco. Bez wątpliwości adopcja jest dla tych zwierząt ogromną szansą na szczęśliwe i spokojne życie. Jednak decyzja o przygarnięciu zwierzaka powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Czytaj więcej

Terapia behawioralna psów w warunkach schroniskowych

Prowadzenie terapii w warunkach schroniskowych, a więc z zasady ubogich w stymulujące bodźce, jest zagadnieniem budzącym wiele kontrowersji. Wbrew jednak obiegowej opinii, że taka praca nie przynosi zamierzonych rezultatów, okazuje się, że można w niej osiągnąć sukcesy i pomóc wycofanym psom.

Czytaj więcej

Wakacje z pupilem bez stresu

Lato już w pełni. Czasu na zaplanowanie urlopów wypoczynkowych nie zostało dużo. Czasem, z różnych względów, na wakacyjne wojaże decydujemy się zabrać pupila. Trzeba mieć jednak świadomość, że to, czy przygotowane przez nas atrakcje spodobają się także naszym podopiecznym, zależy od gatunku naszego czworonoga, jego indywidualnych cech charakteru oraz stopnia, w jaki go do tego przygotujemy.

Czytaj więcej

Dziecko i kot pod jednym dachem

Koty są zwierzętami, które bardzo źle znoszą zmiany w najbliższym otoczeniu. Niestety, pojawienie się w domu dziecka prowadzi do rewolucji niemal w każdym aspekcie życia zwierzęcia. W celu uniknięcia problemów behawioralnych należy pupila odpowiednio wcześnie przyzwyczajać do zmian, które na niego czekają, i wprowadzać rozwiązania, które pozwolą zaspokoić wszystkie potrzeby kota. Bardzo istotne jest także dążenie do wyeliminowania wszystkich prezentowanych przez kota niepożądanych zachowań, zanim przywitamy na świecie nowego członka rodziny. 

Czytaj więcej

Dziecko i pies - Jak przygotować psa na powiększenie rodziny?

Pojawienie się w domu dziecka to prawdziwa rewolucja. Każdy szczegół życia ulega zmianie. W centrum wszystkich czynności stoi noworodek, który na samym początku życia domaga się niemal nieustannej obecności rodziców, a przede wszystkim mamy. Jednak co w sytuacji, gdy mama jest także właścicielką psa? Jest to niezwykle trudny czas dla psich pupili, które bez wcześniejszego przygotowania mogą poczuć się odrzucone i niechciane.

Czytaj więcej

Przyczyny zachowań agresywnych u kotów i metody terapii

Kocia agresja jest bardzo częstą przyczyną konsultacji behawioralnych. Właściciele, przerażeni zachowaniem swojego podopiecznego, częściej niż przy innych problemach zgłaszają się po pomoc. Wykazujący agresywne zachowania kot istotnie zaburza domowy spokój. Ponadto jego ataki są bardzo bolesne i stanowią realne zagrożenie dla wszystkich domowników.

Czytaj więcej

Jak przetrwać sylwestra?

Niebawem właścicielom psów cierpiącym z powodu fobii dźwiękowej przyjdzie zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem, jakim jest powitanie Nowego Roku. Na szczęście, z każdym kolejnym rokiem można zaobserwować coraz większą świadomość właścicieli zwierząt domowych, dotyczącą konieczności zabezpieczania ich pupili przed nadmiernym stresem podczas hucznych obchodów sylwestrowych. Właściciele coraz częściej przychodzą do gabinetów weterynaryjnych z prośbą o poradę i zabezpieczenie lekami w tym trudnym dla nich oraz ich pupili okresie.

Czytaj więcej

Oblicza lęku separacyjnego

Lęk separacyjny u psa jest pojęciem bardzo szerokim, do którego zaliczamy wszystkie zachowania psa świadczące o tym, że „nie lubi być sam”. Właściciele zgłaszający się po pomoc często przekonują, że ich pies nie ma żadnych problemów, tylko po prostu tęskni. 
Czy faktycznie tylko o to chodzi?

Czytaj więcej

Wzbogacenie przestrzeni kota niewychodzącego – cz. 2

Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi na zmiany w ich najbliższym otoczeniu. Nawet niewielka ingerencja może przyczynić się do pojawienia się problemów behawioralnych lub/oraz wystąpienia objawów somatycznych. Koty, które były kotami wychodzącymi i na pewnym etapie życia przestały mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz, przeżywają wielki stres, który jednak możemy złagodzić, wprowadzając odpowiednie zmiany w kocim otoczeniu.

Czytaj więcej