Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna , Otwarty dostęp

21 września 2021

NR 25 (Wrzesień 2021)

Terapia behawioralna psów w warunkach schroniskowych

0 692

Prowadzenie terapii w warunkach schroniskowych, a więc z zasady ubogich w stymulujące bodźce, jest zagadnieniem budzącym wiele kontrowersji. Wbrew jednak obiegowej opinii, że taka praca nie przynosi zamierzonych rezultatów, okazuje się, że można w niej osiągnąć sukcesy i pomóc wycofanym psom.

Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że tego typu praca nie ma sensu i jest z góry skazana na niepowodzenie. Argumentem jest fakt, że warunki, jakie zapewnia schronisko, są na tyle ubogie w stymulujące bodźce – takie jak możliwość węszenia, eksploracji, ruchu, zabawy z innymi psami, kontaktu z człowiekiem i nawiązania z nim więzi – że nie daje możliwości powodzenia terapii. Z doświadczenia autorki artykułu wynika jednak, że praca w schronisku przynosi spodziewane efekty, jednak wymagają one o wiele więcej czasu i cierpliwości. Deficyty kontaktu z człowiekiem i innych nagród u psów schroniskowych powodują, że psy mają bardzo dużą motywację, aby przezwyciężyć swoje lęki. 
Zdecydowana większość przypadków zaburzeń behawioralnych w schronisku ma podłoże lękowe. Oczywiście, zachowania psów mogą diametralnie się różnić. Jeden nie będzie opuszczał swojej budy, inny z kolei na jakąkolwiek próbę kontaktu będzie rzucał się na kraty boksu, warczał, kąsał i gryzł przy najbliższej sposobności. Wszystko zależy od strategii przetrwania, jaką wybierze pies w odpowiedzi na wyczuwane przez niego niebezpieczeństwo.
 

POLECAMY

Czy wiesz, że...

Pierwszym krokiem do terapii zwierząt wycofanych (zupełnie niezamierzonym) jest codzienna praca opiekunów zwierząt, zwią...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy