Świadoma adopcja kota ze schroniska

Terapia behawioralna

Koty z reguły bardzo trudno odnajdują się w warunkach schroniskowych. Duże zagęszczenie osobników często działa na nie przytłaczająco. Bez wątpliwości adopcja jest dla tych zwierząt ogromną szansą na szczęśliwe i spokojne życie. Jednak decyzja o przygarnięciu zwierzaka powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Powrót do schroniska po nieudanej adopcji niewątpliwie wiąże się dla kota z większą traumą niż sam pobyt w schronisku. Kot jest zmuszony wówczas wejść na nowo w grupę kotów, której skład, dynamika i hierarchia uległy zmianie podczas pobytu w domu adopcyjnym. Z tego względu w schroniskach z reguły prowa-
dzi się edukację mającą na celu zmniejszenie liczby nieudanych adopcji. Podjęcie właściwej decyzji jest możliwe jedynie po zapoznaniu się ze wszystkimi trudnościami, na jakie można natrafić po wzięciu kota pod swój dach. Należy w tym miejscu także podkreślić, że adopcja niesie ze sobą całkowitą odpowiedzialność za przygarnięte zwierzę. Nie tylko prawną, ale także finansową w przypadku wystąpienia choroby lub innych problemów.

Stan zdrowia

Przebywanie w dużym skupisku zwierząt wiąże się ze wzmożonym ryzykiem zakażenia różnymi chorobami. Należy także pami...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy