Kocia agresja – postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne

Terapia behawioralna

Kocia agresja jest jednym z najczęstszych powodów poszukiwania pomocy u specjalistów z zakresu zachowania kotów. Agresywny kot stanowi realne zagrożenie dla swojego otoczenia – rany powstałe na skutek zadrapania lub ugryzienia kota są bolesne i zwykle goją się bardzo źle. Z tego względu bardzo ważne jest, aby interweniować, jak tylko wystąpią pierwsze symptomy zmiany zachowania u kota.

Pomimo że z naszej, ludzkiej perspektywy zachowania agresywne są trudne do zaakceptowania, nie są one same w sobie zaburzeniami behawioralnymi – ważny jest natomiast kontekst, w którym występują. Są to zachowania wchodzące w skład zachowań agonistycznych, prowadzące do złagodzenia konfliktu i zwiększenia szansy osobnika na przetrwanie. Obejmują one wszystkie rodzaje zachowań, które mają na celu osłabienie przeciwnika. Wysoka reaktywność oraz skłonność do szybkiej zmiany stanu emocjonalnego są bardzo istotnymi cechami kotów. W warunkach naturalnych zwierzęta te są zarówno drapieżcą, jak i ofiarą – aby przetrwać, muszą umieć działać bez zbędnej zwłoki, która może je kosztować życie.

Konieczność terapii zachowań agresywnych zależy od czynników, które je wywołują. Agresja u kotów pojawia się w określonym kontekście sytuacyjnym i terapia wymaga wyodrębnienia czynników, które ją wyzwalają. Zachowania agresywne nie są je...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy