Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

16 września 2022

NR 31 (Wrzesień 2022)

Powrót do dzikości - Kwestia kotów wolno żyjących

0 261

Koty są zwierzętami z naturalnie przetrwałą dzikością serca. Właściciele kotów dowiadują się tego bardzo często w gabinecie weterynaryjnym podczas codziennych zabiegów medycznych. Pobranie krwi, a nawet zwykłe obcięcie pazurków wydobywa z nich bestie, która nie cofnie się przed niczym w obronie swoich granic. Ponadto, mimo procesu udomowienia, koty pozostały zwierzętami, które potrafią funkcjonować niezależnie od człowieka.

Każdy zawodowo pracujący z kotami człowiek wie, jak szybkie i nieprzewidywalne mogą być ataki kota oraz z jak poważnymi czasami wiążą się obrażeniami. Walka w naturze zawsze jest ostatecznością. Jednak ze względu na miejsce, które zajmują koty w hierarchii troficznej – są zarazem drapieżcą i ofiarą – ich przetrwanie zależy od szybkości reakcji. W momencie namierzenia przez naturalnego wroga kot nie ma czasu na wysyłanie szeregu sygnałów ostrzegawczych i często jego jedyną szansą jest szybki atak. Kot w Polsce ma różne statusy – osobną kategorię kota stanowią koty wolno żyjące, które odstraszają każdego napotkanego człowieka swoim dzikim usposobieniem. 

POLECAMY

Mimo procesu udomowienia koty pozostały zwierzętami, które potrafią funkcjonować niezależnie od człowieka. Aby dobrze zrozumieć temat, musimy cofnąć się do samego początku – jak powstał gatunek kota domowego i w jaki sposób przebiegł wspomniany proces udomowienia.

Domestykacja kota 

Dzisiejszy kot domowy w świetle najnowszych badań wywodzi się od żbika nubijskiego (Felis silvestris lybica), zamieszkującego północną Afrykę i Bliski Wschód. Udomowienie kota rozpoczęło się właśnie na Bliskim Wschodzie. Schemat tego procesu przebiegał zupełnie innym torem niż w przypadku pozostałych gatunków, w których człowiek brał aktywny udział. W przypadku udomowienia kota to nie człowiek udomowił kota, ale można pokusić się o stwierdzenie, że kot udomowił się sam, korzystając z dogodnych warunków środowiska. Proces udomowienia rozpoczął się, gdy człowiek zaczął prowadzić osadniczy tryb życia, a głównym źródłem pożywienia stały się plony pochodzące z upraw. W bliskim sąsiedztwie pól upra...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy