Dziecko i kot pod jednym dachem

Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

Terapia behawioralna

Koty są zwierzętami, które bardzo źle znoszą zmiany w najbliższym otoczeniu. Niestety, pojawienie się w domu dziecka prowadzi do rewolucji niemal w każdym aspekcie życia zwierzęcia. W celu uniknięcia problemów behawioralnych należy pupila odpowiednio wcześnie przyzwyczajać do zmian, które na niego czekają, i wprowadzać rozwiązania, które pozwolą zaspokoić wszystkie potrzeby kota. Bardzo istotne jest także dążenie do wyeliminowania wszystkich prezentowanych przez kota niepożądanych zachowań, zanim przywitamy na świecie nowego członka rodziny. 

W warunkach naturalnych główną aktywnością kotów jest patrolowanie swojego terytorium w poszukiwaniu śladów ofiar i intruzów. Z tego względu zwierzęta te są bardzo wyczulone na wszystkie nowe elementy otoczenia. Każdy kot ma wdrukowaną w pamięć niezwykle dokładną mapę przestrzenną swojego terenu, z zaznaczonymi kluczowymi dla przetrwania punktami. Kot doskonale wie, gdzie najczęściej znajdzie pożywienie, oraz pamięta miejsca, w których może się schronić przed zagrożeniami.

Od znajomości swojego terytorium zależy przetrwanie kota. Z tego względu każda zmiana w przestrzeni jest źródłem stresu, z którym – w zależności od osobniczych cech charakteru oraz przebytych doświadczeń – kot poradzi sobie lepiej lub gorzej.

Pojawienie się dziecka w domu bardzo istotnie ingeruje w otoczenie. Towarzyszy temu wprowadzenie do mieszkania masy nowych przedmiotów, z ogromem nieznanych zapachów. Ponadto zmianie ulegają wszystkie znane kotu rytuały oraz zachowanie właścicieli, którzy całą swoją uwagę w pierwszych miesiącach po porodzie będą poświęcali dziecku. Wreszcie zakłócony zostanie spokój kota i możliwość wypoczynku. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się niepożądanych zachowań u kota i zredukowania stresu, jaki może przeżywać, p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy