Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

25 maja 2021

NR 23 (Maj 2021)

Dziecko i kot pod jednym dachem
Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

0 466

Koty są zwierzętami, które bardzo źle znoszą zmiany w najbliższym otoczeniu. Niestety, pojawienie się w domu dziecka prowadzi do rewolucji niemal w każdym aspekcie życia zwierzęcia. W celu uniknięcia problemów behawioralnych należy pupila odpowiednio wcześnie przyzwyczajać do zmian, które na niego czekają, i wprowadzać rozwiązania, które pozwolą zaspokoić wszystkie potrzeby kota. Bardzo istotne jest także dążenie do wyeliminowania wszystkich prezentowanych przez kota niepożądanych zachowań, zanim przywitamy na świecie nowego członka rodziny. 

W warunkach naturalnych główną aktywnością kotów jest patrolowanie swojego terytorium w poszukiwaniu śladów ofiar i intruzów. Z tego względu zwierzęta te są bardzo wyczulone na wszystkie nowe elementy otoczenia. Każdy kot ma wdrukowaną w pamięć niezwykle dokładną mapę przestrzenną swojego terenu, z zaznaczonymi kluczowymi dla przetrwania punktami. Kot doskonale wie, gdzie najczęściej znajdzie pożywienie, oraz pamięta miejsca, w których może się schronić przed zagrożeniami.

POLECAMY

Od znajomości swojego terytorium zależy przetrwanie kota. Z tego względu każda zmiana w przestrzeni jest źródłem stresu, z którym – w zależności od osobniczych cech charakteru oraz przebytych doświadczeń – kot poradzi sobie lepiej lub gorzej.

Pojawienie się dziecka w domu bardzo istotnie ingeruje w otoczenie. Towarzyszy temu wprowadzenie do mieszkania masy nowych przedmiotów, z ogromem nieznanych zapachów. Ponadto zmianie ulegają wszystkie znane kotu rytuały oraz zachowanie właścicieli, którzy całą swoją uwagę w pierwszych miesiącach po porodzie będą poświęcali dziecku. Wreszcie zakłócony zostanie spokój kota i możliwość wypoczynku. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się niepożądanych zachowań u kota i zredukowania stresu, jaki może przeżywać, powinniśmy go odpowiednio przygotować na powiększenie rodziny. Bardzo ważne jest, aby wszystkie zmiany wprowadzać stopniowo i odpowiednio rozłożyć je w czasie. Planując przestrzeń dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę także miejsce dla kota, mając na uwadze wszystkie elementy zapewniające kotu dobrostan. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów niewychodzących, które są skazane na warunki panujące w mieszkaniu. 

Zabawa i eksploracja

Zabawa i eksploracja są bardzo istotnymi czynnikami w życiu kota. Z całą pewnością kot będzie żywo zainteresowany wszystkimi przedmiotami dla dziecka, które będą pojawiały się w domu. Będzie dążył do tego, aby je dokładnie zbadać, obwąchać i zostawić swoje ślady zapachowe. Powinniśmy mu pozwolić na to w akceptowalny dla nas sposób i jeszcze przed pojawieniem się nowego członka rodziny wprowadzić i respektować zasady użytkowania wspólnej przestrzeni. Jeżeli nie chcemy, aby kot spał i wchodził do łóżeczka, powinniśmy mu to jasno dać do zrozumienia od samego początku. Pamiętajmy jednak, że jeżeli mamy zamiar czegoś kotu zabronić, powinniśmy mu umożliwić spełnienie swoich potrzeb w inny sposób. Jeżeli kot nie może wchodzić do łóżeczka, postawmy w jego pobliżu koci drapak z półką lub kocie drzewko, z którego nasz pupil będzie mógł prowadzić swoje obserwacje. Jeśli chodzi o zabawę, szczególnie ważne są zabawy łowieckie. Jeżeli przyzwyczailiśmy kota do wspólnych rozrywek np. za pomocą wędki, jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie powinniśmy nauczyć kota bycia w tej sferze życia bardziej samowystarczalnym. Musimy pamiętać, że dziecko w pierwszych miesiącach życia bywa bardzo absorbujące. Wcześniejsze zdystansowanie się do kota zaoszczędzi mu niepotrzebnego stresu i pozwoli mu lepiej poradzić sobie z nową sytuacją. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie różnego rodzaju zabawek interaktywnych – również tych umożliwiających karmienie. Dzięki nim kot jest w stanie zaspokoić potrzeby wynikające z instynktu łowieckiego w samodzielny i pożądany przez właściciela sposób. 

Czy wiesz, że..

Jeżeli nie chcemy, aby kot wchodził do łóżeczka, powinniśmy mu to jasno dać do zrozumienia od samego początku. Pamiętajmy jednak, że jeżeli mamy zamiar czegoś kotu zabronić, powinniśmy umożliwić mu spełnienie swoich potrzeb w inny sposób.

Sen i odpoczynek

Dorosły kot przesypia kilkanaście godzin na dobę. Powinniśmy umożliwić mu spokojny sen, dając poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Szczególnie w pierwszym okresie po pojawieniu się dziecka kot może czuć się zaniepokojony zaistniałymi zmianami. Nawet bardzo spokojny noworodek od czasu do czasu wydobywa z siebie donośny płacz, który może być źródłem stresu dla naszego pupila i być dodatkowo pogłębiany naszymi emocjami. Kot w tej sytuacji najprawdopodobniej sam znajdzie dla siebie miejsce, w którym będzie czuł się najlepiej, np. w szafie lub na półce. Jeżeli kot czuje się w tym miejscu dobrze, udostępnijmy mu w nim odrobinę przestrzeni, zabezpieczając rzeczy, które mogłyby ulec zniszczeniu. Niektórzy specjaliści w dziedzinie zachowania kotów zalecają przyzwyczajanie kota do płaczu niemowlęcia już w czasie ciąży, puszczając mu nagrania o różnym natężeniu. Jednak w opinii autorki jest to zabieg, który spowodować może więcej szkody niż pożytku. Kot zupełnie nie rozumie hałasu, na który jest nagle eksponowany i który jest zupełnie wyrwany z kontekstu. Dla zwierzęcia istotne jest, aby rozumieć sytuację, w której się znalazło i uczynić ją jak najbardziej przewidywalną. Kot, obserwując dziecko, uczy się, że to ono wydaje głośne dźwięki, uczy się, że jest ono istotne dla jego właścicieli, którzy zawsze reagują na nie w ten sam sposób, np. biorą niemowlę na ręce i je uspokajają. Dzięki temu kot pomału oswaja całą sytuację. Sztuczne dźwięki, które są oderwane od jego rzeczywistego źródła, wprowadzają jedynie chaos i są źródłem dodatkowego niepokoju kota. Ponadto wiele zwierząt zupełnie inaczej odbiera dźwięki z nagrań niż te emitowane na żywo i nie są one przez nie w żaden sposób powiązane.

Bezpieczne schronienie

Bezpieczne kryjówki są bardzo istotne dla poczucia kociego bezpieczeństwa. Koty wolno żyjące zwykle posiadają kilka kryjówek, których mapę mają bardzo dobrze utrwaloną w pamięci. Od ich znajomości zależy ich przetrwanie w momencie zagrożenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby także w mieszkaniu kot miał możliwość ukrycia się. Powinniśmy brać to pod uwagę, gdy na nowo urządzamy przestrzeń, dostosowując ją do pojawienia się na świecie dziecka. Jeśli wiemy, że kot często chował się w tapczanie, który mamy zamiar wyrzucić, powinniśmy zastąpić go budą dla kota lub w tym miejscu postawić kocie drzewko z zamkniętą kryjówką na górze. Kot bez problemu znajdzie sobie nowe miejsca, jednak trzeba pamiętać, aby wprowadzić wszystkie zmiany jeszcze przed narodzeniem dziecka, aby dać kotu czas na oswojenie nowej przestrzeni. 

Kontakt socjalny

Koty mają różne preferencje związane z bliskim kontaktem z człowiekiem. Niektóre są bardzo do niego przywiązane, towarzyszą właścicielom na każdym kroku i korzystają z każdej okazji, aby wejść na kolana i domagać się czułości. Niektóre jednak mają sporą przestrzeń osobistą i bardzo cenią sobie swobodę, ograniczając się do obserwacji swoich właścicieli, a na bliższy kontakt pozwalają sobie dość sporadycznie. Jeżeli jesteśmy właścicielami kota-miziaka, powinniśmy już na etapie wczesnej ciąży stopniowo ograniczać bliskość. Pozwoli to uniknąć rozczarowania kota i stresu z poczucia odrzucenia w najtrudniejszym momencie. Jak już zostało wspomniane, dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie zabawek interaktywnych i nauczenie kota zabawy w pojedynkę. Oczywiście, kot potrzebuje codziennego kontaktu z właścicielami i zabawy – nie można tego elementu zupełnie pominąć. Jednak błędem jest okazywanie kotu wzmożonej czułości podczas ciąży. Bardzo często ciążowe dolegliwości zmuszają do wzmożonego odpoczynku i zalegania w łóżku czy na kanapie – wówczas kot staje się wspaniałym towarzyszem. Niestety, w momencie wprowadzenia dziecka do mieszkania sielanka się kończy. Kot zaczyna być przepędzany z miejsc, które wcześniej za zgodą właścicieli stanowiły miejsce wspólnego odpoczynku, a jego zaczepki do wspólnej zabawy są ignorowane. Miejsce ob...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy