Wakacje z pupilem bez stresu

Jak przygotować zwierzę do wspólnego podróżowania?

Otwarty dostęp Temat numeru

Lato już w pełni. Czasu na zaplanowanie urlopów wypoczynkowych nie zostało dużo. Czasem, z różnych względów, na wakacyjne wojaże decydujemy się zabrać pupila. Trzeba mieć jednak świadomość, że to, czy przygotowane przez nas atrakcje spodobają się także naszym podopiecznym, zależy od gatunku naszego czworonoga, jego indywidualnych cech charakteru oraz stopnia, w jaki go do tego przygotujemy.

Pod względem behawioralnym bez wątpienia najlepiej dostosowanym do towarzyszenia człowiekowi podczas wakacyjnych wyjazdów gatunkiem zwierzęcia jest pies.

Wyjazd z psem

Psy to gatunek stworzony do współpracy z człowiekiem. Psy chętnie angażują się w ludzkie aktywności i czerpią z tego wiele satysfakcji. Jednak one także wymagają odpowiedniego przygotowania, które powinniśmy dostosować do typu wyjazdu i rodzaju aktywności, jakie będziemy podejmować na miejscu wypoczynku. Zupełnie inaczej należy zaplanować pracę przygotowawczą z psem, wybierając się do lasu nad jezioro czy w góry, niż jadąc do kurortu wypoczynkowego nad morzem, w którym zwykle odpoczywa ogromna ilość ludzi. Musimy brać pod uwagę, na jakie nowe czynniki może być narażony pies i jak najbardziej, jak to tylko możliwe, ułatwić mu pierwszą konfrontację. Zawsze musimy kierować się zasadą stopniowania trudności i odpowiednio rozkładać nowe doświadczenia w czasie, aby nie narażać psa na kumulację emocji, które trudno będzie mu przepracować. 

Podróż samochodem

Jeżeli na miejsce wypoczynku będziemy jechać samochodem, podstawowe pytanie brzmi: czy nasz pies nie prezentuje żadnych problemów podczas dłuższej przejażdżki? Jeżeli wcześniej nie miał takich doświadczeń, powinniśmy nauczyć go tego, zanim wsadzimy go na kilka godzin do pojazdu. Spróbujmy w tym celu przejechać z psem kawałek i zobaczyć, jak będzie się z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy