Jak przetrwać sylwestra?

Strategie terapeutyczne fobii dźwiękowej u psów

Terapia behawioralna

Niebawem właścicielom psów cierpiącym z powodu fobii dźwiękowej przyjdzie zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem, jakim jest powitanie Nowego Roku. Na szczęście, z każdym kolejnym rokiem można zaobserwować coraz większą świadomość właścicieli zwierząt domowych, dotyczącą konieczności zabezpieczania ich pupili przed nadmiernym stresem podczas hucznych obchodów sylwestrowych. Właściciele coraz częściej przychodzą do gabinetów weterynaryjnych z prośbą o poradę i zabezpieczenie lekami w tym trudnym dla nich oraz ich pupili okresie.

Aby jednak móc skutecznie pomóc psu, najlepiej zgłaszać się po pomoc z odpowiednim zapasem czasowym. Dobór odpowiedniego leku powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb psa, jego stanu zdrowia, problemów behawioralnych oraz czasu, jaki został na uzyskanie ich działania. Ponadto dzięki odpowiedniemu wsparciu ze strony właścicieli oraz modyfikacji środowiska jesteśmy w stanie znacząco poprawić komfort zwierzęcia i obniżyć stres, który ono odczuwa.

Lęk, strach, fobia – podstawowe pojęcia i diagnoza problemu

Aby skutecznie pomóc psu z problemem lęku przed fajerwerkami, niezbędny jest wywiad z właścicielami, dotyczący zachowania psa w trakcie ekspozycji na bodziec awersyjny. Trzeba pamiętać, że psy generalnie nie lubią głośnych dźwięków. Instynktownie starają się oddalić od ich źródła, które w przyrodzie zawsze zwiastują zagrożenie (strzały podczas polowania, głośne nawoływania innych zwierząt do ucieczki). Okazywanie niepokoju oraz szukanie bezpiecznego schronienia jest zatem zupełnie naturalną reakcją psa. Jest to sytuacja, w której pies odczuwa lęk – przeczuwa zagrożenie i niebezpieczeństwo, którego pragnie uniknąć. Strach, który wówczas odczuwa, jest naturalną reakcją mającą na celu przetrwanie. Jest motywacją do szukania rozwiązań i wdrażania zmian zachowania, służących adaptacji do sytuacji i wykorzystania najlepszej z nich w przyszłości, aby zwiększyć szanse na przetrwanie. 

Jednak nawet w sytuacji,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy