Autor: Joanna Ciarkowska

Behawiorysta zwierząt, instruktor szkolenia psów, dogoterapeuta. Specjalizuje się w terapii i modyfikacji zachowań problemowych psów i kotów. Od 2006 r. prowadzi firmę Dogfield. Ukończyła studia podyplomowe psychologia zwierząt na SWPS i pies w społeczeństwie na SGGW oraz roczne Studium KOT. Stale podnosi swoje kwalifikacje na licznych seminariach, konferencjach i warsztatach. Prowadzi gościnnie wykłady z zachowań zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz własną praktykę wykładowo-warsztatową zarówno dla opiekunów zwierząt, jak i przyszłych profesjonalistów.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Stres weterynaryjny – czy można go niwelować? Cz. 2

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest dla wielu zwierząt sytuacją stresogenną. Istnieją jednak metody, które w istotny sposób mogą zniwelować uczucie strachu u zwierzęcia i uczynić wizytę przyjemniejszą, zarówno dla pacjenta, jak i jego właściciela oraz lekarza weterynarii.

Czytaj więcej

Stres weterynaryjny czy można go niwelować? CZ. I

Stres jest zjawiskiem naturalnym i ma funkcję przystosowawczą. Wszyscy stresujemy się mniej lub bardziej w obliczu trudnych sytuacji – dotyczy to także zwierząt. A wizyta u weterynarza bez wątpienia jest dla nich sytuacją trudną. Czy można im jakoś pomóc?

Czytaj więcej

Metoda BAT w pracy z psami reaktywnymi

Metoda BAT (Behaviour Adjustment Training) to opisana szczegółowo przez amerykańską behawiorystkę Grishę Stewart metoda pracy i pomocy psom reaktywnym. Jej szeroki zakres działania obejmuje psy, które prezentują pobudzenie o bardzo różnym podłożu – reaktywność nie tylko lękową czy agresywną, ale też frustracyjną czy wynikającą z nieumiejętności zachowania się w danej sytuacji.

Czytaj więcej

Jak zapanować nad psią reaktywnością?

Doskonale wiemy, czym jest psia reaktywność, jakie są przyczyny tego zaburzenia oraz jak ważne jest umiejętne postępowanie w pracy przedwstępnej, której celem jest przygotowanie dobrego fundamentu pod pracę behawioralną, zmierzającą do modyfikacji zachowania. Poznajmy techniki, które pozwolą zapanować nad psią reaktywnością.

Czytaj więcej

Bomba z przyspieszonym zapłonem

Silne pobudzenie, duża skłonność do agresji i szybkość reakcji – tak można w skrócie opisać psa reaktywnego. Jakie są przyczyny reaktywności i jak wyciszyć psa, aby przygotować go do właściwej pracy terapeutycznej?

Czytaj więcej