Metoda BAT w pracy z psami reaktywnymi

Trening i szkolenie

Metoda BAT (Behaviour Adjustment Training) to opisana szczegółowo przez amerykańską behawiorystkę Grishę Stewart metoda pracy i pomocy psom reaktywnym. Jej szeroki zakres działania obejmuje psy, które prezentują pobudzenie o bardzo różnym podłożu – reaktywność nie tylko lękową czy agresywną, ale też frustracyjną czy wynikającą z nieumiejętności zachowania się w danej sytuacji.

Wśród psów rehabilitowanych za pomocą BAT będą więc zarówno psy, których problemem jest reaktywność lękowa, jak i te, których motywacją jest agresja. Co więcej, metoda jest równie skuteczna w przypadku pobudzenia frustracyjnego, wielkiej nieokiełznanej radości, nieumiejętności witania się w spokoju ze spotykanymi psami czy ludźmi oraz w każdej tej sytuacji, gdy umysł psa wchodzi na wysokie poziomy nadaktywności emocjonalnej, nie radząc sobie z wyhamowaniem pobudzenia w układzie nerwowym.

Lepsze zrozumienie psa

W pracy z każdym problemem najważniejsze jest dotarcie do przyczyn niepożądanego zachowania – ustalenie, czy chodzi o braki socjalizacyjne, a wręcz brak jakiejkolwiek stymulacji w szczenięctwie, złe skojarzenia i błędy przewodnika, traumatyczne wydarzenia, rozwijającą się chorobę bądź niepełnosprawność, czy o towarzyszące im ból i rozdrażnienie. W każdym tym przypadku umiejętna praca techniką BAT może pomóc.
Dzieje się tak dlatego, że BAT to nie tylko opisana konkretna forma pracy, ale też praca nad prawidłową relacją opiekun – pies, doskonalenie zdolności obserwacyjnych, trening uważności, a także wyczulenie na każdy niepokój psa i rosnące w nim napięcie. BAT wpływa na lepsze zrozumienie czworonoga i tym samym bardziej skuteczną komunikację z psem.
Metoda BAT bardzo często sprawdzi się tam, gdzie mamy do czynienia z psiakiem z adopcji – ze schroniska lub domu tymczasowego bądź po prostu z trudną przeszłością. Takim psom bardzo często brakuje pozytywnych doświadczeń z jakimś konkretnym bodźcem. Jedne mają obawę przed człowiekiem dorosłym czy np. mężczyznami, inne boją się dzieci, a jeszcze inne nie potrafią komunikować się ze swoim gatunkiem. Zdarza się, że psy, które spędziły jakąś część życia w ciasnym boksie, z dala od wszelkich atrakcji życia społecznego, po adopcji na każdą osobę spotykaną na drodze reagują bardzo entuzjastycznie. W przypadku deficytu kontaktów socjalnych taka reakcja jest zrozumiała, ale przy pomocy techniki BAT można dość szybko i skutecznie przepracować problemy „sfrustrowanego witacza”, ucząc go stonowanej ekspresji emocji w trakcie powitania.

Zanim zaczniemy

Co warto zrobić przed rozpoczęciem pracy metodą BAT?
Gdy behawiorysta przybywa do problematycznego domu, nigdy nie proponuje od razu pracy metodą BAT – ma bardzo dużo do zrobienia u podstaw. Zmiany najczęściej wymaga sposób spożytkowania potrzeb, być może warto też wprowadzić specjalnie dobrane narzędzia, a ponadto należy zredukować stres psiaka do możliwego minimum.
W zależności od tego, co jest wyzwalaczem niepożądanej psiej reakcji – dorośli, dzieci, inne psy, rowerzyści, biegacze, wiewiórki – dobrym pomysłem jest odseparowanie psa na kilka dni, idealnie na dwa, trzy tygodnie, od bodźca wyzw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy