Metoda BAT w pracy z psami reaktywnymi

Trening i szkolenie

Metoda BAT (Behaviour Adjustment Training) to opisana szczegółowo przez amerykańską behawiorystkę Grishę Stewart metoda pracy i pomocy psom reaktywnym. Jej szeroki zakres działania obejmuje psy, które prezentują pobudzenie o bardzo różnym podłożu – reaktywność nie tylko lękową czy agresywną, ale też frustracyjną czy wynikającą z nieumiejętności zachowania się w danej sytuacji.

Wśród psów rehabilitowanych za pomocą BAT będą więc zarówno psy, których problemem jest reaktywność lękowa, jak i te, których motywacją jest agresja. Co więcej, metoda jest równie skuteczna w przypadku pobudzenia frustracyjnego, wielkiej nieokiełznanej radości, nieumiejętności witania się w spokoju ze spotykanymi psami czy ludźmi oraz w każdej tej sytuacji, gdy umysł psa wchodzi na wysokie poziomy nadaktywności emocjonalnej, nie radząc sobie z wyhamowaniem pobudzenia w układzie nerwowym.

POLECAMY

Lepsze zrozumienie psa

W pracy z każdym problemem najważniejsze jest dotarcie do przyczyn niepożądanego zachowania – ustalenie, czy chodzi o braki socjalizacyjne, a wręcz brak jakiejkolwiek stymulacji w szczenięctwie, złe skojarzenia i błędy przewodnika, traumatyczne wydarzenia, rozwijającą się chorobę bądź niepełnosprawność, czy o towarzyszące im ból i rozdrażnienie. W każdym tym przypadku umiejętna praca techniką BAT może pomóc.
Dzieje się tak dlatego, że BAT to nie tylko opisana konkretna forma pracy, ale też praca nad prawidłową relacją opiekun – pies, doskonalenie zdolności obserwacyjnych, trening uważności, a także wyczulenie na każdy niepokój psa i rosnące w nim napięcie. BAT wpływa na lepsze zrozumienie czworonoga i tym samym bardziej skuteczną komunikację z psem.
Metoda BAT bardzo często sprawdzi się tam, gdzie mamy do czynienia z psiakiem z adopcji – ze schroniska lub domu tymczasowego bądź po prostu z trudną przeszłością. Takim psom bardzo często brakuje pozytywnych doświadczeń z jakimś konkretnym bodźcem. Jedne mają obawę przed człowiekiem dorosłym czy np. mężczyznami, inne boją się dzieci, a jeszcze inne nie potrafią komunikować się ze swoim gatunkiem. Zdarza się, że psy, które spędziły jakąś część życia w ciasnym boksie, z dala od wszelkich atrakcji życia społecznego, po adopcji na każdą osobę spotykaną na drodze reagują bardzo entuzjastycznie. W przypadku deficytu kontaktów socjalnych taka reakcja jest zrozumiała, ale przy pomocy techniki BAT można dość szybko i skutecznie przepracować problemy „sfrustrowanego witacza”, ucząc go stonowanej ekspresji emocji w trakcie powitania.

Zanim zaczniemy

Co warto zrobić przed rozpoczęciem pracy metodą BAT?
Gdy behawiorysta przybywa do problematycznego domu, nigdy nie proponuje od razu pracy metodą BAT – ma bardzo dużo do zrobienia u podstaw. Zmiany najczęściej wymaga sposób spożytkowania potrzeb, być może warto też wprowadzić specjalnie dobrane narzędzia, a ponadto należy zredukować stres psiaka do możliwego minimum.
W zależności od tego, co jest wyzwalaczem niepożądanej psiej reakcji – dorośli, dzieci, inne psy, rowerzyści, biegacze, wiewiórki – dobrym pomysłem jest odseparowanie psa na kilka dni, idealnie na dwa, trzy tygodnie, od bodźca wyzwalającego reakcję pobudzeniową. Chodzi o uniemożliwienie praktykowania złego nawyku, tak aby połączenia neuronalne odpowiedzialne za to zachowanie zbladły (wygasiły się). Szerzej opisuje to Amber Marshallsay w trakcie swoich seminariów, radząc osłabienie długotrwale wzmocnionej transmisji synaptycznej. Jeśli nie zrobimy tego kroku, czyli choć na chwilę nie zmienimy rutyny, nie odetniemy psa od drażniącego bodźca, mamy już na starcie znacznie utru...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy