Jak zapanować nad psią reaktywnością?

Trening i szkolenie

Doskonale wiemy, czym jest psia reaktywność, jakie są przyczyny tego zaburzenia oraz jak ważne jest umiejętne postępowanie w pracy przedwstępnej, której celem jest przygotowanie dobrego fundamentu pod pracę behawioralną, zmierzającą do modyfikacji zachowania. Poznajmy techniki, które pozwolą zapanować nad psią reaktywnością.

W kwestii wyciszenia organizmu psiaka reaktywnego mamy bardzo dużo do zrobienia w obszarze właściwego zaspokojenia psich potrzeb, zbudowania relacji psa z opiekunem, opartej na zaufaniu i mądrej komunikacji, oraz wprowadzenia pomocnych narzędzi treningowych. Czasem nieodzowne wydaje się wprowadzenie farmakologii.
Gdy poprzez pracę poprzedzającą osiągniemy już z psiakiem pożądany efekt wyciszenia umysłu, możemy przejść do modyfikacji zachowania poprzez pracę właściwą.
Kompleksowe podejście, którym kierujemy się w pracy, zakłada korzystanie z bardzo różnych technik i metod pracy nad zaburzeniem reaktywności. Proponujemy klientom pracę w dwóch głównych obszarach – pracę z psim nosem, wychodzącą naprzeciw podstawowej psiej potrzebie węszenia, oraz pracę nad zmianą zachowania w obliczu dotychczasowego wyzwalacza, gdzie w grę wchodzi metoda BAT, mająca na celu nauczenie psa innych reakcji niż dotychczasowe, lub też inne techniki służące powstrzymaniu psa przed praktykowaniem złego nawyku. Dostępna jest też cała masa metod uzupełniających i wspomagających pracę behawioralną.
Jedną z metod poprawy funkcjonowania psa reaktywnego jest szeroko rozumiana praca angażująca zmysł węchu, czyli praca nosem.

Nosework dla wzmocnienia pewności siebie

Ostatnio wiele się słyszy o noseworku, który, po pierwsze, stał się bardzo popularny, a po drugie – polecany jest jako element terapii w wielu psich zaburzeniach. I bardzo dobrze, że praca z udziałem psiego fenomenalnego nosa, którą rozpowszechniły psy policyjne wyszukujące materiały wybuchowe i inne niebezpieczne substancje, trafia pomału pod strzechy przeciętnego psiarza. Ten sport kynologiczny jest niesamowity w swej prostocie i dostępny dla każdego. Polega na wyszukiwaniu konkretnego zapachu w celu zaznaczenia go przez psa. Oczywiście, stopniowo dodawane są rozproszenia i utrudnienia, choćby wynikające ze zróżnicowania otoczenia czy poszukiwań różnych próbek zapachowych. Sport ten coraz częściej jest sugerowany jako metoda pracy z psem nadpobudliwym czy lękliwym. Dla psów reaktywnych praca nad detekcją zapachów jest niemalże zbawienna, gdyż może sprowadzić pobudzony umysł na właściwe, wyciszające tory.
Nosework ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim naturalnie wychodzi naprzeciw potrzebom i instynktom psowatych, dając im możliwość spożytkowania energii w mądry i właściwy dla gatunku sposób. Pozwala psom zrzucić w pewnym stopniu więzy narzucone mu przez udomowienie, kierować się wewnętrzną motywacją, silnym naturalnym popędem, aby zdobyć pokarm. Praca nad detekcją zapachów wykorzystuje naturalny potencjał psa, dając mu w rezultacie poczucie sukcesu i sprawstwa, co wyraźnie podnosi pewność siebie takiego czworonoga. Należy pamiętać, że psy reaktywne często mają ubogie kompetencje społeczne, czują się niepewne w wielu sytuacjach i dlatego tak łatwo ulegają prowokacjom, wybuchając nieadekwatnie do syt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy