Serdecznie zapraszamy do lektury ósmego numeru czasopisma „Animal Expert”. W aktualnym wydaniu poruszamy m.in. temat związany ze zbliżającym się Sylwestrem, czyli metody pomocy zwierzętom wrażliwym na hałas. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
Spór między zwolennikami teorii, że kot domowy powinien być wypuszczany bez nadzoru, a osobami, które są temu całkowicie przeciwne, jest ciągle żywy. Ci pierwsi uważają, że ograniczanie kotu możliwości wyjścia jest niezgodne z naturą, z kolei druga strona przedstawia liczne zagrożenia dla wychodzącego zwierzęcia. Autorka tekstu pt. „Kot domowy – wypuszczać czy nie?” jako zwolenniczka niewypuszczania kotów, wskazuje także na to, że one same są zagrożeniem dla środowiska. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule!
Eutanazja psa wiąże się z dylematami moralnymi oraz silnymi emocjami ze strony właściciela chorego zwierzęcia. Rzadko mówi się także o tym, że odejście pupila może być źródłem kryzysu emocjonalnego. Ponadto, decyzja o eutanazji psa bywa niemożliwa dla właściciela, który rzadko jest w stanie prawidłowo ocenić jego stan. W takich wypadkach pomocne bywa wsparcie behawiorysty, a także współpraca z weterynarzem. Magdalena Nykiel omawia to trudne zagadnienie w najnowszym wydaniu „Animal Expert”.
Kaszel kenelowy kojarzony jest ze zwierzętami, które przebywają w dużych skupiskach, gdzie standardy higieniczne nie są wystarczające. Na kaszel kenelowy, zwany też psiarniowym mogą chorować także zwierzęta mieszkające ze sobą w jednym budynku mieszkalnym, jedynie ze sobą sąsiadując. Objawy tej choroby, sposób zakażenia, rozpoznanie oraz możliwości leczenia i zapobiegania opisuje lek. wet. Małgorzata Glema.
Kocie pazury są niezbędne dla zwierzęcia wychodzącego. Pozwalają mu na skuteczną obronę i ucieczkę. Jednak, gdy pozostaje on w domu, bywają problemem. Może się zdarzyć, że kot będzie próbował zaspokajać swoje naturalne instynkty np. na meblach. Właśnie dlatego, warto przycinać kocie pazury, najlepiej samodzielnie, by nie narażać pupila na dodatkowy stres związany z podróżą do weterynarza. Podpowiadamy, jak przyzwyczaić zwierzę do tego zabiegu i wykonać go bezpiecznie, a także wyjaśniamy, dlaczego koty przejawiają potrzebę drapania.
W niniejszym wydaniu publikujemy kontynuację artykułu z poprzedniego numeru na temat pozytywnego szkolenia psów. Piotr Leszczyński zastanawia się, czy kara jest dobrym sposobem wychowania psów. Przede wszystkim podkreśla, że jeśli zostanie ona wykorzystania w szkoleniu, nie może pogłębiać frustracji i niepokoju zwierzęcia. Pozytywne szkolenie psów omawiamy posługując się przykładem suczki Kory, która miała problem z gryzieniem właścicieli.
Żywienie kociąt zaczyna się od spożywania pokarmu matki, zawierającego wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Gdy jednak żywienie kociąt przez matkę jest niemożliwe, należy sięgnąć po gotowe preparaty mlekozastępcze bądź takie tworzone w domu. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk radzi, jak wykonać prawidłowy domowy preparat i w jaki sposób karmić kocie sieroty. Wskazuje także na błędy popełniane w żywieniu kotek karmiących.