Wzajemna relacja między ludźmi a zwierzętami od ponad 50 lat jest tematem wielu badań. Istnieje nawet odrębna gałąź nauki, która z języka angielskiego nosi nazwę Human Animal Interaction (w skrócie HAI). Zajmuje się ona badaniem interakcji zachodzących między zwierzęciem a opiekunem oraz ich konsekwencjami dla funkcjonowania obu stron. Ważnym ośrodkiem w Europie, który prowadzi w tym obszarze wiele prac, jest Centrum Żywienia Zwierząt Waltham w Wielkiej Brytanii.
Jak wspomniano we wstępie, pozytywna więź między opiekunem i zwierzęciem jest źródłem korzyści w różnych obszarach i na każdym etapie życia.
A w jaki sposób konkretnie wpływa na nas relacja z czworonogami?
POLECAMY
Mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości
Nadwaga i otyłość są aktualnie jednymi z najpoważniejszych problemów zagrażających zdrowiu zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO), otyłość jest największym wyzwaniem dla zdrowia publicznego XXI wieku. Częstotliwość występowania tej choroby podwoiła się od lat osiemdziesiątych XX wieku do roku 2014 i wciąż rośnie – zwłaszcza u dzieci1, 2, a aż 3 miliony zgonów w ciągu roku przypisuje się niewystarczającej aktywności fizycznej2. Podstawową przyczyną nadmiernej masy ciała jest zbyt wysoka podaż energii w stosunku do potrzeb organizmu, czyli dodatni bilans energetyczny. Jego głównymi powodami są zwiększone spożycie pokarmów wysokoenergetycznych oraz spadek aktywności fizycznej. Nadwaga i otyłość na każdym etapie życia znacznie zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. układu krążenia, układu oddechowego, chorób mięśniowo-szkieletowych, nowotworów, insulinooporności i cukrzycy, a także sprzyjają wystąpieniu problemów psychologicznych1.
Bardzo ważna jest świadomość, że w większości przypadków otyłości można z powodzeniem zapobiegać. Do działań profilaktycznych należą między innymi zrównoważona dieta oraz regularna aktywność fizyczna, która u dzieci powinna trwać co najmniej 60 minut dziennie, a u dorosłych 150 minut w tygodniu2. Niestety, siedzący tryb życia, zmiana środków transportu oraz rosnąca urbanizacja powodują, że zarówno dzieci, jak i dorośli spędzają aktywnie coraz mniej czasu. Dane statystyczne są alarmujące – z powodu otyłości na świecie cierpi aż 41 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Jest to tym bardziej niepokojące, że otyłość w okresie dzieciństwa wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem otyłości, przedwczesnej śmierci i poważnych chorób w dorosłym życiu. Poza negatywnymi skutkami, które mogą wystąpić w przyszłości, otyłe dzieci często cierpią z powodu trudności z oddychaniem, występuje u nich zw...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!