Pozytywna relacja z psem i kotem – źródło wielu korzyści

Moim zdaniem

Wielu opiekunów psów i kotów nawet nie zdaje sobie sprawy, jak dużej liczby benefitów może doświadczać dzięki swojemu czworonogowi. Okazuje się, że pozytywna relacja między człowiekiem a zwierzęciem jest źródłem korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet dla funkcjonowania całych społeczności.

Wzajemna relacja między ludźmi a zwierzętami od ponad 50 lat jest tematem wielu badań. Istnieje nawet odrębna gałąź nauki, która z języka angielskiego nosi nazwę Human Animal Interaction (w skrócie HAI). Zajmuje się ona badaniem interakcji zachodzących między zwierzęciem a opiekunem oraz ich konsekwencjami dla funkcjonowania obu stron. Ważnym ośrodkiem w Europie, który prowadzi w tym obszarze wiele prac, jest Centrum Żywienia Zwierząt Waltham w Wielkiej Brytanii.
Jak wspomniano we wstępie, pozytywna więź między opiekunem i zwierzęciem jest źródłem korzyści w różnych obszarach i na każdym etapie życia. 
A w jaki sposób konkretnie wpływa na nas relacja z czworonogami?

Mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości

Nadwaga i otyłość są aktualnie jednymi z najpoważniejszych problemów zagrażających zdrowiu zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO), otyłość jest największym wyzwaniem dla zdrowia publicznego XXI wieku. Częstotliwość występowania tej choroby podwoiła się od lat osiemdziesiątych XX wieku do roku 2014 i wciąż rośnie – zwłaszcza u dzieci1, 2, a aż 3 miliony zgonów w ciągu roku przypisuje się niewystarczającej aktywności fizycznej2. Podstawową przyczyną nadmiernej masy ciała jest zbyt wysoka podaż energii w stosunku do potrzeb organizmu, czyli dodatni bilans energetyczny. Jego głównymi powodami są zwiększone spożycie pokarmów wysokoenergetycznych oraz spadek aktywności fizycznej. Nadwaga i otyłość na każdym etapie życia znacznie zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. układu krążenia, układu oddechowego, chorób mięśniowo-szkieletowych, nowotworów, insulinooporności i cukrzycy, a także sprzyjają wystąpieniu problemów psychologicznych1.
Bardzo ważna jest świadomość, że w większości przypadków otyłości można z powodzeniem zapobiegać. Do działań profilaktycznych należą między innymi zrównoważona dieta oraz regularna aktywność fizyczna, która u dzieci powinna trwać co najmniej 60 minut dziennie, a u dorosłych 150 minut w tygodniu2. Niestety, siedzący tryb życia, zmiana środków transportu oraz rosnąca urbanizacja powodują, że zarówno dzieci, jak i dorośli spędzają aktywnie coraz mniej czasu. Dane statystycz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy