Autor: Jarosław Sobolewski

Lekarz weterynarii, autor i współautor ponad 40 publikacji naukowych z zakresu leczenia i profilaktyki zwierząt gospodarskich i domowych. Oprócz pracy naukowej od ponad 20 lat prowadzi gabinet weterynaryjny. Z powodzeniem łączy naukę z praktyką kliniczną. Jednym z głównych tematów w działalności naukowo-klinicznej jest epidemiologia, profilaktyka chorób oraz dietetyka weterynaryjna.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Probiotyki i prebiotyki

Podstawowe znaczenie dla zdrowia zarówno jednostki, jak i populacji, ma prawidłowe odżywianie warunkujące właściwy skład naturalnej mikroflory organizmu, a szczególnie mikroflory przewodu pokarmowego. Ta zależność znana jest od dawna, a dotyczy nie tylko ludzi, ale też zwierząt.

Czytaj więcej

Zioła stosowane u psów i kotów – zastosowanie w profilaktyce

Nadużywanie syntetycznych produktów leczniczych zmusza do poszukiwania alternatywnych rozwiązań szczególnie w profilaktyce chorób nie tylko ludzi, ale też zwierząt. W związku z tym coraz częściej zwracamy uwagę na produkty pochodzenia naturalnego, do których zaliczamy zioła. Stosowane są one od wieków i były historycznie pierwszymi surowcami używanymi w leczeniu ludzi i zwierząt. Zresztą to właśnie pobieranie w naturze roślin przez dzikie zwierzęta pokazywało ludziom, które z nich są bezpieczne w użyciu.

Czytaj więcej

Wpływ żywienia na zmiany zachowania psów

Czy żywienie może w zasadniczy sposób wpływać na zachowanie psów? Otóż tak. Uniknięcie błędów żywieniowych oraz dostosowanie diety do potrzeb zwierzęcia nie tylko wpływa na wygląd zwierzęcia i jego zdrowie fizyczne, ale także ma ogromny wpływ na jego zachowanie.

Czytaj więcej

Składniki żywności a kontrola wagi u psów

Postępowanie dietetyczne w przypadku wystąpienia nadwagi i otyłości na tle błędów żywieniowych wymaga przede wszystkim racjonalnego podejścia do komponowania dawek pokarmowych. Aby dobrze wykonać to zadanie, konieczne jest poznanie zagadnień fizjologii przewodu pokarmowego, roli poszczególnych składników pokarmowych oraz zasad postępowania w dietoterapii. Takie kompleksowe podejście pozwoli zrozumieć, skąd bierze się problem nadwagi i otyłości, ale co ważniejsze – jak mu zaradzić w sposób bezpieczny i zapewniający trwałość efektów.

Czytaj więcej

Przyczyny i diagnostyka nadwagi i otyłości u psów

Prawidłowa masa ciała jest czynnikiem mającym znaczący wpływ na wiele aspektów życia psa i kota. Nadwaga i otyłość często przyczyniają się do rozwoju oraz powikłań chorób dietozależnych, w tym metabolicznych. Dla zachowania zdrowia istotne jest dążenie do osiągnięcia idealnej masy ciała IBW (ideal body weight), nazywanej należną lub pożądaną masą ciała. Jest to optymalna wartość, która sprzyja osiągnięciu najdłuższego czasu życia. W przypadku psów i kotów niemożliwe jest określenie jednej uniwersalnej, prawidłowej masy ciała, dlatego dla każdej rasy do tego problemu musimy podejść indywidualnie.

Czytaj więcej