Probiotyki i prebiotyki

w profilaktyce chorób psów i kotów

Dieta i suplementacja

Podstawowe znaczenie dla zdrowia zarówno jednostki, jak i populacji, ma prawidłowe odżywianie warunkujące właściwy skład naturalnej mikroflory organizmu, a szczególnie mikroflory przewodu pokarmowego. Ta zależność znana jest od dawna, a dotyczy nie tylko ludzi, ale też zwierząt.

Dobroczynny wpływ na zdrowie bakterii fermentujących mleko znany był już w starożytności. Zjawiskiem probiozy i interakcji między bakteriami zainteresowali się także Pasteur i Jaubert. W 1877 r. opisali występowanie antagonizmu między wybranymi szczepami bakteryjnymi. W 1907 r. Ilja Miecznikow, rosyjski mikrobiolog, laureat Nagrody Nobla z medycyny w 1908 r., wskazał, że spożywanie jogurtów i kefirów korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartym w nich bakteriom fermentacji mlekowej oraz że wysoka koncentracja Lactobacillus sp. w jelicie ma znaczny wpływ na zdrowie i długowieczność, a także może być stosowana jako metoda bakteryjnej terapii zastępczej. Możliwości te nie zostały wykorzystane, gdyż nastała era chemioterapeutyków i antybiotyków. Obecnie powracamy do tej koncepcji, starając się ograniczać stosowanie leków na rzecz substancji wspomagających działania profilaktyczne.
Patrząc bardziej ogólnie, na zdrowie zwierząt wpływa kilka czynników:

  • sposób utrzymania i użytkowania,
  • środowisko zewnętrzne,
  • czynniki genetyczne,
  • profilaktyka zdrowotna i leczenie.

Probioza – sposób na przedłużenie życia

W odniesieniu do tematu tego artykułu musimy zapoznać się ze zjawiskiem probiozy, przez którą rozumiemy zwiększanie liczebności bakterii probiotycznych w przewodzie pokarmowym, prowadzącą do poprawy składu naturalnej mikroflory tego układu. Zjawisko to jest postrzegane nie tylko jako alternatywa walki z drobnoustrojami patogennymi, ale przede wszystkim jako sposób na przedłużenie życia przy zastosowaniu metod naturalnych, ściśle powiązanych z funkcjonowaniem organizmu.
Zanim przejdziemy do omawiania mikroorganizmów probiotycznych, warto zapoznać się z mikroflorą przewodu pokarmowego, który zasiedlany jest przez różne mikroorganizmy (korzystne oraz potencjalnie szkodliwe), będące ze sobą w stałej równowadze, co sprzyja utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia gospodarza. Zasiedlenie przewodu pokarmowego określoną mikroflorą rozpoczyna się już kilka godzin po porodzie i trwa aż...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy