Jak uniknąć nieporozumień między człowiekiem a psem?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Komunikacja pomiędzy ludźmi posługującymi się tym samym językiem często bywa trudna, a co dopiero dogadanie się z osobą, która nie zna naszego języka. Nie powinien więc dziwić nas fakt, że porozumienie się z przedstawicielem innego gatunku – w tym z psami – jest wyjątkowo trudnym zadaniem.

Psy komunikują się ze sobą głównie za pomocą zapachów i mowy ciała. Ludzie do komunikowania się używają przede wszystkim języka, który złożony jest z wielu znaków i posiada skomplikowaną gramatykę. Nic dziwnego, że na linii człowiek – pies nieustannie dochodzi do wielu pomyłek i nieporozumień.

Ignorowanie…

Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez psa może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka. Pies, zaniepokojony jakąś sytuacją, w pierwszej kolejności będzie wysyłał sygnały uspokajające, takie jak oblizywanie nosa, ziewanie, odwracanie głowy czy otrzepywanie się. Jeżeli sygnały te zostaną zignorowane, pies może przejść do prezentowania sygnałów grożących, takich jak intensywne wpatrywanie się, zesztywnienie, warczenie, pokazywanie zębów czy kłapanie zębami w powietrzu. Gdy również te sygnały zostaną zlekceważone, pies może zaatakować.
Niestety, wielu opiekunów psów nigdy nie słyszało o sygnałach uspokajających i nie zwracało na nie uwagi. Pierwszymi niepokojącymi zachowaniami, jakie dostrzegają, są zwykle sygnały grożące. Częstym błędem jest karcenie psa za prezentowanie tych sygnałów. Takie postępowanie uczy psa, że demonstrowanie sygnałów uspokajających nie ma większego sensu, bo wszyscy je ignorują, i że może zrezygnować z sygnałów grożących, bo prezentowanie ich nie wywołuje spodziewanej reakcji ze strony człowieka, a psa naraża na karę. W konsekwencji pies uczy się atakować bez ostrzeżenia. Jest to bardzo groźna sytuacja, zwłaszcza jeśli w domu wraz z psem mieszkają dzieci czy osoby starsze.

…i mylne odczytywanie sygnałów wysyłanych przez psa

Brak wiedzy na temat zachowań psów i sygnałów, które nam wysyłają, wpływa na niewłaściwe ich odczytywanie, co może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień. Powszechnie uważa się na przykład, że merdanie ogonem oznacza, iż pies jest szczęśliwy. Jakież zdziwienie maluje się na twarzach opiekunów psa, który – merdając ogonem na widok drugiego czworonoga – nagle rusza do ataku. W zależności od ułożenia ogona i całego ciała psa, wykonywanych nim ruchów oraz kontekstu sytuacji merdanie ogonem może oznaczać pobudzenie, ciekawość, radość, podekscytowanie, niepewność, uległ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy