Autor: Katarzyna Biskup

Z wykształcenia trener psów, praktykujący behawiorysta zwierząt specjalizujący się w terapii psów. Popularyzuje wiedzę na temat podstaw szkolenia psów i komunikacji na linii człowiek – pies, prowadząc stronę www.piesologia.pl oraz kanał na YouTube.  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak uniknąć nieporozumień między człowiekiem a psem?

Komunikacja pomiędzy ludźmi posługującymi się tym samym językiem często bywa trudna, a co dopiero dogadanie się z osobą, która nie zna naszego języka. Nie powinien więc dziwić nas fakt, że porozumienie się z przedstawicielem innego gatunku – w tym z psami – jest wyjątkowo trudnym zadaniem.

Czytaj więcej

Komunikacja pomiędzy człowiekiem a psem

Psy potrafią się komunikować nie tylko z przedstawicielami własnego gatunku – również nam wysyłają komunikaty, jednocześnie próbując zrozumieć to, co my mamy im do przekazania. A jeszcze nie tak dawno temu uważaliśmy je za bezmyślne maszyny działające na zasadzie prostych odruchów, niezdolne do bardziej skomplikowanych procesów myślowych.

Czytaj więcej

Komunikacja - pomiędzy psem a człowiekiem

Spośród wszystkich gatunków zwierząt pies jako pierwszy został udomowiony przez człowieka. Gatunek ten zajmuje wyjątkowe miejsce pośród wszystkich zwierząt żyjących razem z ludźmi. Pies jest nie tylko niezastąpionym pomocnikiem człowieka, ale przede wszystkim partnerem i jego najlepszym przyjacielem. Niebywałe umiejętności odczytywania ludzkich gestów, emocji i nastrojów sprawiły, że więź pomiędzy psem i człowiekiem jest wyjątkowo silna. Nie ma wątpliwości, że psy potrafią odczytywać sygnały wysyłane przez ludzi, jednak czy potrafią również świadomie z nami się komunikować?

Czytaj więcej

Komunikacja wewnątrzgatunkowa psów

Psy, jako zwierzęta społeczne, wykształciły szeroki wachlarz zachowań służących porozumiewaniu się z innymi osobnikami swojego gatunku. Potrafią przekazywać nie tylko informacje na temat swojej tożsamości, ale też stanów emocjonalnych, wieku, płci, stanu zdrowia czy granic swojego terytorium. Jak to robią? I czy możemy odczytać wszystkie sygnały? 

Czytaj więcej

Stymulacja umysłowa psa przez nosework

Troska o potrzeby umysłowe psa jest tak samo ważna, jak dbanie o jego kondycję fizyczną. Doskonale sprawdza się tu nosework – nowa dyscyplina sportowa, która wykorzystując i rozwijając naturalne zdolności węchowe psa, nie tylko zapewnia mu doskonałą zabawę, ale także poszerza jego umiejętności, poprawia skupienie, wycisza i pomaga opanować emocje. Stanowi więc doskonałe urozmaicenie terapii behawioralnej. Na czym więc polega nosework?
 

Czytaj więcej

Zabawki węchowe dla psów – cz. III

Tym razem skupimy się na niezwykłym mechanizmie, jakim jest węszenie, oraz opowiemy, w jaki sposób zabawki węchowe rozwijają psią kreatywność i pomagają rozwiązywać różnego rodzaju problemy behawioralne.

Czytaj więcej

Zabawki węchowe dla psów – cz. II

Podczas gdy ludzie są przede wszystkim wzrokowcami, psy polegają głównie na zmyśle węchu. Zarówno ich nosy, jak i mózgi są świetnie przystosowane do wyłapywania i analizowania cząsteczek zapachu. Aby wykorzystać niezwykle czuły zmysł węchu w codziennych treningach oraz pracy nad modyfikacją niepożądanych zachowań psów, można zastosować zabawki węchowe. Jak pracować z zabawkami węchowymi, by pies najwięcej na tym skorzystał? Dlaczego zabawki wykonywane samodzielnie są lepsze od tych kupowanych w sklepach?

Czytaj więcej

Lęk separacyjny na etapie szczenięcym

Zaburzenie to może występować u psów dowolnej rasy, jednak w większości badań ok. 50% psów dotkniętych lękiem separacyjnym stanowią mieszańce. W przypadku stwierdzenia oznak lęku separacyjnego trzeba jak najszybciej wdrożyć metody terapeutyczne. A żeby to zrobić właściwie, trzeba postawić prawidłową diagnozę.

Czytaj więcej

Zabawki węchowe dla psów – cz.1

Węch to najważniejszy zmysł psa, dlatego ważne jest, aby opiekun stymulował go na co dzień. Aby móc to robić w warunkach domowych, warto wykorzystać różnego rodzaju zabawki węchowe. Takie zabawki nie tylko zaspokoją naturalne potrzeby psa, jak węszenie czy szukanie jedzenia, lecz także mają całą masę ok. 10 mln innych zalet. A co najważniejsze – większość z nich opiekun może wykonać w domu samodzielnie.

Czytaj więcej