Stymulacja umysłowa psa przez nosework

Inspiracje

Troska o potrzeby umysłowe psa jest tak samo ważna, jak dbanie o jego kondycję fizyczną. Doskonale sprawdza się tu nosework – nowa dyscyplina sportowa, która wykorzystując i rozwijając naturalne zdolności węchowe psa, nie tylko zapewnia mu doskonałą zabawę, ale także poszerza jego umiejętności, poprawia skupienie, wycisza i pomaga opanować emocje. Stanowi więc doskonałe urozmaicenie terapii behawioralnej. Na czym więc polega nosework?
 

Psy towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Początkowo pomagały naszym przodkom podczas polowań. Z czasem wykonywały coraz więcej różnorodnych prac – od pasienia owiec i ich obrony, przez stróżowanie, aż po ciągnięcie sań i transport zarówno ludzi, jak i ładunków. Obecnie psy spełniają bardzo ważne funkcje w społeczeństwie, pracując jako psy asystujące, przewodniki, terapeutyczne, ratownicze, policyjne czy wojskowe. Jednak zdecydowana większość psów ma obecnie tylko jedno zadanie – umilać czas ludzkiej rodzinie.

Trzeba pamiętać, że wiele psów towarzyszących ludzkim rodzinom przez wieki hodowana była do zupełnie innych zadań. Nie powinien więc dziwić fakt, że coraz więcej psów przejawia rozmaite problemy behawioralne, wynikające z braku zaspokojenia ich naturalnych potrzeb. Jedną z takich podstawowych potrzeb jest węszenie. Utrzymanie równowagi pomiędzy wysiłkiem fizycznym a umysłowym psa jest bardzo ważnym czynnikiem w zachowaniu jego dobrostanu. Wielu opiekunów psów skupia się na zaspokojeniu ich potrzeb fizycznych, zapominając o potrzebach umysłowych. W efekcie poprawiają tylko kondycję psa, co sprawia, że ma on jeszcze więcej sił na prezentowanie zachowań niepożądanych. Z pomocą przychodzą nam opisane we wcześniejszych artykułach zabawy węchowe oraz nosework.

Historia noseworku

Nosework to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, wywodząca się z pracy użytkowej psów policyjnych wyszukujących materiały wybuchowe czy narkotyki. Najstarszą organizacją zrzeszającą sympatyków tego sportu jest powstała w USA w połowie pierwszej dekady XXI wieku National Association of Canine Scent Work (NACSW), później dołączył się United Kennel Club (UKC) Nosework, a w 2013 roku kanadyjski Sport Detection Dog Association (SDDA).

W naszym kraju w 2016 roku powstało stowarzyszenie Nosework Polska. Rok później założono Nose Work Club Polska. Oba te stowarzyszenia zajmują się promocją tego nowego sportu kynologicznego w Polsce. Niestety, każde działa oddzielnie i ma swoje własne przepisy dotyczące organizacji i przebiegu zawodów. Nosework Polska oparło regulamin na zasadach przyjętych wcześniej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy