Zabawki węchowe dla psów – cz. II

Inspiracje

Podczas gdy ludzie są przede wszystkim wzrokowcami, psy polegają głównie na zmyśle węchu. Zarówno ich nosy, jak i mózgi są świetnie przystosowane do wyłapywania i analizowania cząsteczek zapachu. Aby wykorzystać niezwykle czuły zmysł węchu w codziennych treningach oraz pracy nad modyfikacją niepożądanych zachowań psów, można zastosować zabawki węchowe. Jak pracować z zabawkami węchowymi, by pies najwięcej na tym skorzystał? Dlaczego zabawki wykonywane samodzielnie są lepsze od tych kupowanych w sklepach?

Podczas pracy węchowej kluczowe jest dobranie odpowiedniego poziomu trudności zabawki do danego psa. Zadanie nie może być zbyt trudne, bo wtedy pies zbyt szybko zniechęci się do dalszej pracy. Natomiast jeśli zadanie będzie zbyt łatwe, pies szybko je rozwiąże i niewiele przy tym się nauczy. Rodzaj zabawki węchowej musi też być dobrany pod kątem celu, jaki chce się z danym psem osiągnąć. Inaczej pracuje się z psem lękliwym, a inaczej z rozkojarzonym czy nadpobudliwym. Najpierw należy więc określić cel pracy z danym psem i zastanowić się, co i w jaki sposób chce się uzyskać. Dopiero później można dobierać konkretne zabawki do możliwości i predyspozycji psa.

Przygotowanie do zabawy węchowej

Podczas pracy węchowej bardzo ważne, szczególnie dla psów lękliwych, niepewnych siebie, jest wsparcie opiekuna. Praca z zabawkami węchowymi jest świetnym sposobem na budowanie pozytywnej relacji. Rolą opiekuna nie jest więc tylko przygotowanie psu zadania do rozwiązania. Dobry opiekun powinien wspierać psa podczas pracy węchowej. Dzięki temu łatwo stworzyć sytuację, w której pies wraz z opiekunem wspólnie „polują” na jedzenie. Niestety, wielu właścicieli nadgorliwie podchodzi do swojej roli i rozwiązuje zadania za psa. Nie jest to, oczywiście, pożądane i może prowadzić do wyuczonej bezradności. Pies nie będzie nawet próbował zmierzyć się z zabawką, bo wie, że jego właściciel zrobi to szybciej i lepiej. Nie jest to dobra droga, aby nauczyć psa większej samodzielności czy kreatywności.

Wiele psów próbuje rozwiązać zagadkę na kilka sposobów, po czym następuje przerwa. Pies stoi nad zabawką, zwykle ziaje i patrzy w dal. Opiekunowie często interpretują to zachowanie jako brak zainteresowania ćwiczeniem i zaczynają intensywnie namawiać psa do dalszego szukania smakołyków. Gdyby jednak zostawić psa w spokoju, dać mu chwilę pomyśle...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy