Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje

25 stycznia 2018

NR 2 (Listopad 2017)

Zabawki węchowe dla psów – cz. II

0 266

Podczas gdy ludzie są przede wszystkim wzrokowcami, psy polegają głównie na zmyśle węchu. Zarówno ich nosy, jak i mózgi są świetnie przystosowane do wyłapywania i analizowania cząsteczek zapachu. Aby wykorzystać niezwykle czuły zmysł węchu w codziennych treningach oraz pracy nad modyfikacją niepożądanych zachowań psów, można zastosować zabawki węchowe. Jak pracować z zabawkami węchowymi, by pies najwięcej na tym skorzystał? Dlaczego zabawki wykonywane samodzielnie są lepsze od tych kupowanych w sklepach?

Podczas pracy węchowej kluczowe jest dobranie odpowiedniego poziomu trudności zabawki do danego psa. Zadanie nie może być zbyt trudne, bo wtedy pies zbyt szybko zniechęci się do dalszej pracy. Natomiast jeśli zadanie będzie zbyt łatwe, pies szybko je rozwiąże i niewiele przy tym się nauczy. Rodzaj zabawki węchowej musi też być dobrany pod kątem celu, jaki chce się z danym psem osiągnąć. Inaczej pracuje się z psem lękliwym, a inaczej z rozkojarzonym czy nadpobudliwym. Najpierw należy więc określić cel pracy z danym psem i zastanowić się, co i w jaki sposób chce się uzyskać. Dopiero później można dobierać konkretne zabawki do możliwości i predyspozycji psa.

Przygotowanie do zabawy węchowej

Podczas pracy węchowej bardzo ważne, szczególnie dla psów lękliwych, niepewnych siebie, jest wsparcie opiekuna. Praca z zabawkami węchowymi jest świetnym sposobem na budowanie pozytywnej relacji. Rolą opiekuna nie jest więc tylko przygotowanie psu zadania do rozwiązania. Dobry opiekun powinien wspierać psa podczas pracy węchowej. Dzięki temu łatwo stworzyć sytuację, w której pies wraz z opiekunem wspólnie „polują” na jedzenie. Niestety, wielu właścicieli nadgorliwie podchodzi do swojej roli i rozwiązuje zadania za psa. Nie jest to, oczywiście, pożądane i może prowadzić do wyuczonej bezradności. Pies nie będzie nawet próbował zmierzyć się z zabawką, bo wie, że jego właściciel zrobi to szybciej i lepiej. Nie jest to dobra droga, aby nauczyć psa większej samodzielności czy kreatywności.

Wiele psów próbuje rozwiązać zagadkę na kilka sposobów, po czym następuje przerwa. Pies stoi nad zabawką, zwykle ziaje i patrzy w dal. Opiekunowie często interpretują to zachowanie jako brak zainteresowania ćwiczeniem i zaczynają intensywnie namawiać psa do dalszego szukania smakołyków. Gdyby jednak zostawić psa w spokoju, dać mu chwilę pomyśleć i przeanalizować sytuację, najprawdopodobniej rozwiązałby zagadkę sam. Zbyt silna presja ze strony opiekuna sprawia jednak, że pies się zamyka i wycofuje z dalszej pracy. Obserwacja i wyczucie danego psa jest kluczowe podczas pracy węchowej.

Ważne jest też odpowiednie zaplanowanie całej sesji szkoleniowej. Praca węchowa jest dla psów bardzo męcząca i nie może trwać zbyt długo. Nie można przeforsować psa i sprawić, że ćwiczenia przestaną mu sprawiać przyjemność. Jeśli pies ma otwarty pysk, ziaje i mruży oczy, oznacza to, że jest już wyraźnie zmęczony. W takiej sytuacji najlepiej zrobić krótką przerwę lub nawet zakończyć ćwiczenia. Sesję węchową najlepiej zacząć krótką rozgrzewką, czyli prostym zadaniem, które pies już zna i które zapewni mu szybki sukces. W ten sposób buduje się motywację do dalszej pracy i podejmowania nowych wyzwań. Gdy pies wejdzie już w tryb pracy, można postawić przed nim nowe, trudniejsze wyzwanie. Sesja zawsze powinna się kończyć sukcesem psa. Nawet jeśli oznacza to cofnięcie się o kilka etapów w treningu. Najlepiej zakończyć ćwiczenia w momencie, w którym psu udało się odnieść sukces i praca sprawiła mu wyraźną radość. W ten sposób buduje się motywację psa do podejmowania kolejnych wyzwań.

Podczas zabaw węchowych bardzo ważne są temperatura oraz wilgotność powietrza. Zbyt wysokie oraz zbyt niskie temperatury nie są wskazane, zwłaszcza dla psów początkujących oraz dla tych ze słabą motywacją do pracy. Psom łatwiej też węszy się przy stosunkowo dużej wilgotności powietrza. Cząsteczki zapachowe są wtedy sprawniej wyłapywane i analizowane. Dlatego psi nos oraz śluzówki podczas pracy powinny być wilgotne. Podczas pracy węchowej zawsze musimy zapewnić psu dostęp do świeżej, czystej wody do picia.

Zabawki wykonywane samodzielnie czy kupowane

Ponieważ coraz więcej opiekunów uświadamia sobie, jak dużo dobrego praca węchowa może dać ich psom, na rynku zaczęły pojawiać się różnego rodzaju gotowe zabawki węchowe. Ja jednak jestem zdecydowaną zwolenniczką zabawek robionych samodzielnie, a nie gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów. Po pierwsze, zabawki robione samodzielnie są znacznie tańsze od tych oferowanych w sklepach. Dzięki temu opiekun psa nie wyda majątku i nie będzie mu szkoda, gdy pies jakąś zabawkę zniszczy. Takie zachowania jak gryzienie, drapanie czy rozszarpywanie znajdują się w etogramie psa. Z perspektywy człowieka niszczenie przedmiotów jest niepożądane i często nie pozwalamy psu na realizację tych naturalnych potrzeb. Może to rodzić w psie frustrację i prowadzić do wielu problemów behawioralnych. Tu z pomocą przychodzą zabawki węchowe wykonywane samodzielnie, które pies może, a czasem nawet musi zniszczyć, by dostać się do smakołyków.

Tworząc zabaw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy