Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje

25 stycznia 2018

NR 2 (Listopad 2017)

Zabawki węchowe dla psów – cz. II

0 1232

Podczas gdy ludzie są przede wszystkim wzrokowcami, psy polegają głównie na zmyśle węchu. Zarówno ich nosy, jak i mózgi są świetnie przystosowane do wyłapywania i analizowania cząsteczek zapachu. Aby wykorzystać niezwykle czuły zmysł węchu w codziennych treningach oraz pracy nad modyfikacją niepożądanych zachowań psów, można zastosować zabawki węchowe. Jak pracować z zabawkami węchowymi, by pies najwięcej na tym skorzystał? Dlaczego zabawki wykonywane samodzielnie są lepsze od tych kupowanych w sklepach?

Podczas pracy węchowej kluczowe jest dobranie odpowiedniego poziomu trudności zabawki do danego psa. Zadanie nie może być zbyt trudne, bo wtedy pies zbyt szybko zniechęci się do dalszej pracy. Natomiast jeśli zadanie będzie zbyt łatwe, pies szybko je rozwiąże i niewiele przy tym się nauczy. Rodzaj zabawki węchowej musi też być dobrany pod kątem celu, jaki chce się z danym psem osiągnąć. Inaczej pracuje się z psem lękliwym, a inaczej z rozkojarzonym czy nadpobudliwym. Najpierw należy więc określić cel pracy z danym psem i zastanowić się, co i w jaki sposób chce się uzyskać. Dopiero później można dobierać konkretne zabawki do możliwości i predyspozycji psa.

POLECAMY

Przygotowanie do zabawy węchowej

Podczas pracy węchowej bardzo ważne, szczególnie dla psów lękliwych, niepewnych siebie, jest wsparcie opiekuna. Praca z zabawkami węchowymi jest świetnym sposobem na budowanie pozytywnej relacji. Rolą opiekuna nie jest więc tylko przygotowanie psu zadania do rozwiązania. Dobry opiekun powinien wspierać psa podczas pracy węchowej. Dzięki temu łatwo stworzyć sytuację, w której pies wraz z opiekunem wspólnie „polują” na jedzenie. Niestety, wielu właścicieli nadgorliwie podchodzi do swojej roli i rozwiązuje zadania za psa. Nie jest to, oczywiście, pożądane i może prowadzić do wyuczonej bezradności. Pies nie będzie nawet próbował zmierzyć się z zabawką, bo wie, że jego właściciel zrobi to szybciej i lepiej. Nie jest to dobra droga, aby nauczyć psa większej samodzielności czy kreatywności.

Wiele psów próbuje rozwiązać zagadkę na kilka sposobów, po czym następuje przerwa. Pies stoi nad zabawką, zwykle ziaje i patrzy w dal. Opiekunowie często interpretują to zachowanie jako brak zainteresowania ćwiczeniem i zaczynają intensywnie namawiać psa do dalszego szukania smakołyków. Gdyby jednak zostawić psa w spokoju, dać mu chwilę pomyśleć i przeanalizować sytuację, najprawdopodobniej rozwiązałby zagadkę sam. Zbyt silna presja ze strony opiekuna sprawia jednak, że pies się zamyka i wycofuje z dalszej pracy. Obserwacja i wyczucie danego psa jest kluczowe podczas pracy węchowej.

Ważne jest też odpowiednie zaplanowanie całej sesji szkoleniowej. Praca węchowa jest dla psów bardzo męcząca i nie może trwać zbyt długo. Nie można przeforsować psa i sprawić, że ćwiczenia przestaną mu sprawiać przyjemność. Jeśli pies ma otwarty pysk, ziaje i mruży oczy, oznacza to, że jest już wyraźnie zmęczony. W takiej sytuacji najlepiej zrobić krótką przerwę lub nawet zakończyć ćwiczenia. Sesję węchową najlepiej zacząć krótką rozgrzewką, czyli prostym zadaniem, które pies już zna i które zapewni mu szybki sukces. W ten sposób buduje się motywację do dalszej pracy i podejmowania nowych wyzwań. Gdy pies wejdzie już w tryb pracy, można postawić przed nim nowe, trudniejsze wyzwanie. Sesja zawsze powinna się kończyć sukcesem psa. Nawet jeśli oznacza to cofnięcie się o kilka etapów w treningu. Najlepiej zakończyć ćwiczenia w momencie, w którym psu udało się odnieść sukces i praca sprawiła mu wyraźną radość. W ten sposób buduje się motywację psa do podejmowania kolejnych wyzwań.

Podczas zabaw węchowych bardzo ważne są temperatura oraz wilgotność powietrza. Zbyt wysokie oraz zbyt niskie temperatury nie są wskazane, zwłaszcza dla psów początkujących oraz dla tych ze słabą motywacją do pracy. Psom łatwiej też węszy się przy stosunkowo dużej wilgotności powietrza. Cząsteczki zapachowe są wtedy sprawniej wyłapywane i analizowane. Dlatego psi nos oraz śluzówki podczas pracy powinny być wilgotne. Podczas pracy węchowej zawsze musimy zapewnić psu dostęp do świeżej, czystej wody do picia.

Zabawki wykonywane samodzielnie czy kupowane

Ponieważ coraz więcej opiekunów uświadamia sobie, jak dużo dobrego praca węchowa może dać ich psom, na rynku zaczęły pojawiać się różnego rodzaju gotowe zabawki węchowe. Ja jednak jestem zdecydowaną zwolenniczką zabawek robionych samodzielnie, a nie gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów. Po pierwsze, zabawki robione samodzielnie są znacznie tańsze od tych oferowanych w sklepach. Dzięki temu opiekun psa nie wyda majątku i nie będzie mu szkoda, gdy pies jakąś zabawkę zniszczy. Takie zachowania jak gryzienie, drapanie czy rozszarpywanie znajdują się w etogramie psa. Z perspektywy człowieka niszczenie przedmiotów jest niepożądane i często nie pozwalamy psu na realizację tych naturalnych potrzeb. Może to rodzić w psie frustrację i prowadzić do wielu problemów behawioralnych. Tu z pomocą przychodzą zabawki węchowe wykonywane samodzielnie, które pies może, a czasem nawet musi zniszczyć, by dostać się do smakołyków.

Tworząc zabawki w domu, samemu można zdecydować, z jakich materiałów będą wykonane. Niektóre psy próbują zjadać elementy zabawek, co może być niebezpieczne dla ich życia i zdrowia. Dlatego nie można zostawiać psa samego z zabawką węchową wykonaną np. z plastiku. Jeśli jednak pies nie interesuje się zjadaniem papieru czy kartonu, można przygotować z nich zabawki i spokojnie wyjść z domu. Duża różnorodność materiałów, jakich można użyć, jest ogromnym plusem w przypadku zabawek wykonywanych dla szczeniaków. W okresie socjalizacji psy powinny poznać i pozytywnie skojarzyć jak najwięcej różnych powierzchni, tekstur itp. Wykorzystując niepotrzebne już pojemniki czy materiały, przyczyniamy się też w jakimś stopniu do ochrony środowiska.

Największą chyba zaletą zabawek wykonywanych samodzielnie jest jednak to, że możemy dostosować ich poziom trudności do predyspozycji i możliwości danego psa. Zabawki zakupione w sklepie mają określony, narzucony przez producenta, poziom trudności. Jeśli zabawka będzie dla psa zbyt łatwa, to rozwiąże ją w pięć minut i więcej nie będzie się nią interesował. Jeśli zaś zabawka okaże się zbyt trudna, to pies nawet nie zacznie się nią bawić. Niestety, producenci gotowych zabawek uniemożliwiają zmianę poziomu trudności.

Samodzielne wykonywanie zabawek węchowych dla psa może być świetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Skłania to do lepszego poznania psa i zastanowienia się, jaki rodzaj zabawki będzie dla niego najlepszy. Trzeba też wykazać się sporą kreatywnością, by co jakiś czas zaskakiwać psa nowymi wyzwaniami.

Pudełko z nagrodami

Do wykonania zabawki potrzebne będą:

 • opakowanie po jajkach,
 • gazety,
 • sznurek,
 • nożyczki,
 • pudełko po butach,
 • ulubione smakołyki psa lub jego jedzenie.

Zamiast sznurka można użyć taśmy klejącej. Ważne jednak, by nie była toksyczna dla psa. Gazety można natomiast zastąpić kawałkami materiału, np. polaru. Wymienione powyżej elementy dają bardzo wiele możliwości tworzenia zabawek o różnych stopniach trudności.

Sposób wykonania

Najłatwiejszym zadaniem dla psa jest wyjedzenie smakołyków z otwartego pudełka po jajkach. Dla większości psów nie stanowi to najmniejszego problemu. Są jednak psy, które boją się przyjmować pokarm z innych pojemników niż miska lub reagują lękiem, gdy pojemnik się poruszy. To zadanie może też sprawiać trudność psom ras miniaturowych oraz brachycefalicznych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wystających przegródek z pudełka lub wsypanie smakołyków do wieczka.

Jeśli pies bez problemu rozwiązał najprostszą zagadkę, można mu trochę utrudnić zadanie. Podobnie jak poprzednio należy wsypać smakołyki do pojemnika, jednak tym razem zamknąć wieczko i tak przygotowaną zabawkę podać psu. Istnieje spora szansa, że podczas rozpracowywania tego zadania pies zniszczy pudełko. Dobrze więc przygotować sobie kilka pojemników na zapas. Jeśli to zadanie jest dla psa zbyt trudne i nie interesuje się pudełkiem lub boi się otworzyć wieczko, można lekko je uchylić i zablokować palcem. Pies nadal musi wykonać pracę w postaci podniesienia wieczka i wyjedzenia smakołyków. Każdą próbę podniesienia wieczka nosem lub łapą należy nagradzać pochwałą.

Przy trzecim poziomie trudności przydadzą się gazety lub kawałki materiału. Należy zawinąć w nie smakołyki i umieścić je w przegródkach po jajkach. Jeśli psiak nie miał problemów z otwieraniem wieczka, można je zamknąć i podać zabawkę psu. Teraz jego zadaniem będzie nie tylko otwarcie pudełka, ale też rozwinięcie kawałków gazet i dostanie się do smakołyków. Przy kolejnych próbach można pochować nagrody tylko do niektórych zawiniątek. Pies będzie musiał wtedy intensywniej popracować nosem, by ocenić, otwarcie której niespodzianki mu się opłaci.
Psom, które świetnie sobie radzą z tym zadaniem, można je dodatkowo utrudnić, oklejając pudełko taśmą lub obwiązując je starannie sznurkiem. Najtrudniejszym wyzwaniem będzie umieszczenie tak przygotowanego pudełka po jajkach w kartonie po butach. Początkowo pies najpewniej nie zainteresuje się taką zabawką. Gdy jednak przepracujemy z nim kolejne etapy, będzie wiedział, że nagroda czeka pod kilkoma warstwami pudełek i papierów.

 

 

Zdobycz

Do wykonania zabawki potrzebne będą:

 • ażurowa piłka,
 • gazety,
 • nożyczki,
 • ulubione smakołyki psa lub jego jedzenie.

Tu również zamiast gazet można wykorzystać na przykład kawałki materiału. Jego zaletą jest to, że można go prać i używać wielokrotnie, podczas gdy papier jest zwykle jednorazowy.

Zabawka ta bazuje na naturalnym łańcuchu łowieckim psa, składającym się z: tropieni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy