Zabawki węchowe dla psów – cz. III

Inspiracje

Tym razem skupimy się na niezwykłym mechanizmie, jakim jest węszenie, oraz opowiemy, w jaki sposób zabawki węchowe rozwijają psią kreatywność i pomagają rozwiązywać różnego rodzaju problemy behawioralne.

Już sama budowa psiego nosa sprzyja wykrywaniu zapachów. Bezwłosa końcówka nosa, nazywana truflą, posiada sieć bruzd charakterystyczną dla każdego psa. Co ciekawe, układ tych bruzd jest unikalny, podobnie jak odciski palców u ludzi. Nos jest stale nawilżany za pomocą licznych gruczołów śluzowych. Psy czasem oblizują nos, by utrzymać go w optymalnym stanie wilgotności. Pozwala to nie tylko na schładzanie nosa, ale przede wszystkim na bardzo efektywne zbieranie cząsteczek zapachowych. Cząsteczki te osadzają się na powierzchni nosa, po czym rozpuszczają się w śluzie. Śluzówka psiego nosa wyposażona jest w specjalne włosowate struktury, które ułatwiają płynowi spłynięcie wprost do komór nosowych.

Psy potrafią bardzo precyzyjnie określić kierunek, z którego dociera zapach, poprzez węszenie każdym nozdrzem niezależnie. Samo węszenie jest zupełnie niezależne od procesu oddychania. Wdychane powietrze przedostaje się przez specjalną porowatą tkankę kostną znajdującą się w jamie nosowej psa. Cząsteczki zapachu osadzają się na tej tkance i kumulują. Dzięki temu są chronione przed usunięciem z jamy nosowej podczas wydechu. W czasie węszenia powietrze przedostaje się powyżej tej kostnej struktury i trafia do receptorów węchowych. Podczas normalnego oddychania powietrze przepływa poniżej kostnej struktury i dociera do płuc. Dodatkowo psy wdychają powietrze najszerszą częścią nozdrzy, znajdującą się z przodu nosa, a wydychają je, używając węższych części nozdrzy, umiejscowionych po bokach. Dzięki takiemu sposobowi oddychania nowe cząstki zapachowe mogą bez przeszkód docierać do jamy nosowej.

Im mocniej pies dyszy, tym bardziej upośledzona jest jego zdolność wykrywania zapachów. Ziajanie może zmniejszyć efektywność węszenia nawet o 40%. Gdy zziajanemu psu damy dłoń z czymś do powąchania, będzie musiał na chwilę przestać dyszeć, by móc dokładniej przeanalizować zapachy. Dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o pracę węchową w wysokich temperaturach. Nie jest ona wskazana zwłaszcza w przypadku psó...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy