Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja

27 listopada 2018

NR 8 (Listopad 2018)

Prawidłowe żywienie kociąt

0 222

Żywienie nowo narodzonych kociąt ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju. Dlatego tak istotne jest, aby było prawidłowe i pełnowartościowe. Jak zaopiekować się nowo narodzonymi kociętami pod względem ich potrzeb żywieniowych zarówno w sytuacji, gdy karmione są przez matkę, jak i wtedy, gdy jej zabraknie lub nie może karmić kociąt?

Pierwszym pokarmem kotów jest wydzielina gruczołu sutkowego matki, która zaopatruje młody organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zdarzają się jednak sytuacje, że z przyczyn losowych matka kociąt nie jest dostępna. Wtedy należy opierać się na preparatach mlekozastępczych. Jednakże należy pamiętać, że to wydzielina gruczołu sutkowego zdrowej kociej matki jest najlepszym źródłem składników odżywczych dla jej potomstwa.

Kocie noworodki

Prawidłowa masa urodzeniowa kociąt wynosi 85–120 g (przeciętnie ok. 100 g). Masa poniżej 75 g istotnie podwyższa ryzyko śmierci. Oseski przychodzą na świat ślepe i głuche, a ich aktywność w pierwszych dniach życia jest ograniczona do ssania mleka matki oraz spania. Zapotrzebowanie energetyczne nowo narodzonych kociąt wynosi 15–20 kcal EM/100 g masy ciała/dzień przez pierwsze cztery tygodnie życia. W pierwszym tygodniu życia są w stanie zjeść jednorazowo ilość pokarmu odpowiadającą 10–15% ich masy ciała, a w 1.–4. tygodniu – 20–25% masy ciała! Temperatura kociego noworodka po urodzeniu powinna wynosić ok. 36°C i powinna stopniowo wzrastać w pierwszym tygodniu życia do 37°C. Z powodu niewystarczającej ilości tkanki tłuszczowej (mniej niż 20%) i braku aktywnego mechanizmu drżeń mięśniowych oraz ze względu na minimalny zapas glikogenu kocięta przez pierwsze dwa tygodnie życia nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniej temperatury ciała. Rola kociej matki jest nie do przecenienia – w ciągu pierwszych 10–12 dni jest dla maluchów karmicielką i gwarantem utrzymania prawidłowej temperatury ciała, a także zapewnia prawidłową mikcję i defekację. Opieka ze strony człowieka, jeśli kocięta mają matkę, w tym okresie ogranicza się do ogólnego monitorowania stanu kotki i miotu (kontrola rozwoju i stanu zdrowia), a także do ważenia kociąt co 24–48 godzin. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku kociąt pozbawionych kociej matki: człowiek musi przejąć jej rolę w zakresie żywienia, ogrzewania oraz pielęgnacji. Istotne jest, aby po jedzeniu wymasować brzuch kociego noworodka i przemywać wilgotną gazą okolice narządów płciowych w celu pobudzenia mikcji i defekacji. Warto wiedzieć, że pierwszy kał przy żywieniu mlekiem będzie żółtawy i mazisty. Każdy inny – zielony, krwisty czy cuchnący – wymaga natychmiastowej interwencji, ponieważ jest sygnałem, że dzieje się coś bardzo niedobrego.
Jak wspomniałam wyżej, istotne jest dokonywanie regularnych pomiarów wagi kociąt. Prawidłowo rozwijające się i żywione kocię powinno przybierać ok. 100 g na tydzień (minimum to 70 g na tydzień). W pierwszym tygodniu życia powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, w drugim – potroić, a w następnych tygodniach przyrosty powinny wynosić ok. 10–13 g na tydzień i pozostać na tym poziomie co najmniej do szóstego miesiąca życia.

Wartości odżywcze

Mleko kocie jest kompletnym pokarmem przeznaczonym dla noworodka. Dostarcza mu wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu przez pierwsze dwa tygodnie życia. Warto wiedzieć, że skład kociego mleka jest zmienny w zależności od fazy laktacji. Uśredniając dane literaturowe, można stwierdzić, że wydzielina gruczołu sutkowego kotki zawiera od 4 do ponad 11% białka. W mleku kotek stężenie tłuszczu może przekraczać 10%, jakkolwiek może być znacznie niższe, bo poniżej 5%. Wynika to z faktu, że intensywny wzrost i rozwój wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem także na tłuszcz. Głównym węglowodanem mleka jest laktoza, której stężenie może wynosić nawet ponad 4%. Z tego względu aktywność laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę, jest najwyższa u osobników najmłodszych, po czym ulega obniżeniu. Mleko dostarcza również składników mineralnych i witamin. Ilość wydzieliny gruczołu sutkowego pobieranej przez kocięta w okresie od pierwszego do czwartego tygodnia życia jest w miarę stała i wynosi 43,7–48,7 g dziennie. Kaloryczność mleka kociej matki wynosi pomiędzy 0,85 a 1,6 kcal/ml.
W przypadku niedoboru lub braku mleka matki, gdy osesków nie można podłożyć innej kotce karmiącej, stosuje się mieszanki mlekozastępcze. Ich gęstość kaloryczna jest zazwyczaj równa 1 kcal/ml. Kocięta w pierwszych dniach życia muszą jeść regularnie – co 2–4 godziny, niezależnie od pory dnia i nocy. Stopniowo należy wydłużać odstępy pomiędzy karmieniami, aby w wieku dwóch tygodni osiągnąć 6–8-godzinne przerwy w nocy. Warto pamiętać, że w okresie laktacji największe zapotrzebowanie kotki karmiącej na energię występuje ok. 6.–7. tygodnia.

Siara

Wraz z wydzieliną gruczołu sutkowego matki oseski pobierają, poza podstawowymi składnikami odżywczymi, także przeciwciała, hormony, czynniki wzrostu i enzymy. Kocięta 90% odporności pozyskują poprzez siarę, dlatego tak istotne jest, aby ją pobrały w ciągu pierwszych 12 godzin życia. Niestety, już po 16 godzinach życia transport bierny immunoglobulin przez śluzówkę jelita staje się znacznie ograniczony. W trakcie pierwszych trzech dni laktacji siara ulega przekształceniu w mleko. Ono również podlega zmianom (rośnie zawartość wapnia i fosforu, a spada zawartość żelaza, miedzi i magnezu). W przypadku podjęcia opieki nad osieroconym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy