Prawidłowe żywienie kociąt

Dieta i suplementacja

Żywienie nowo narodzonych kociąt ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju. Dlatego tak istotne jest, aby było prawidłowe i pełnowartościowe. Jak zaopiekować się nowo narodzonymi kociętami pod względem ich potrzeb żywieniowych zarówno w sytuacji, gdy karmione są przez matkę, jak i wtedy, gdy jej zabraknie lub nie może karmić kociąt?

Pierwszym pokarmem kotów jest wydzielina gruczołu sutkowego matki, która zaopatruje młody organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zdarzają się jednak sytuacje, że z przyczyn losowych matka kociąt nie jest dostępna. Wtedy należy opierać się na preparatach mlekozastępczych. Jednakże należy pamiętać, że to wydzielina gruczołu sutkowego zdrowej kociej matki jest najlepszym źródłem składników odżywczych dla jej potomstwa.

Kocie noworodki

Prawidłowa masa urodzeniowa kociąt wynosi 85–120 g (przeciętnie ok. 100 g). Masa poniżej 75 g istotnie podwyższa ryzyko śmierci. Oseski przychodzą na świat ślepe i głuche, a ich aktywność w pierwszych dniach życia jest ograniczona do ssania mleka matki oraz spania. Zapotrzebowanie energetyczne nowo narodzonych kociąt wynosi 15–20 kcal EM/100 g masy ciała/dzień przez pierwsze cztery tygodnie życia. W pierwszym tygodniu życia są w stanie zjeść jednorazowo ilość pokarmu odpowiadającą 10–15% ich masy ciała, a w 1.–4. tygodniu – 20–25% masy ciała! Temperatura kociego noworodka po urodzeniu powinna wynosić ok. 36°C i powinna stopniowo wzrastać w pierwszym tygodniu życia do 37°C. Z powodu niewystarczającej ilości tkanki tłuszczowej (mniej niż 20%) i braku aktywnego mechanizmu drżeń mięśniowych oraz ze względu na minimalny zapas glikogenu kocięta przez pierwsze dwa tygodnie życia nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniej temperatury ciała. Rola kociej matki jest nie do przecenienia – w ciągu pierwszych 10–12 dni jest dla maluchów karmicielką i gwarantem utrzymania prawidłowej temperatury ciała, a także zapewnia prawidłową mikcję i defekację. Opieka ze strony człowieka, jeśli kocięta mają matkę, w tym okresie ogranicza się do ogólnego...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy