Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

27 listopada 2018

NR 8 (Listopad 2018)

Kocie pazury – jak je obcinać i pielęgnować

0 1221

Koty są drapieżnikami w pełnym tego słowa znaczeniu. Sukces w polowaniu przynosi im najważniejsza broń, jaką obdarowała ich matka natura – pazury. Zapewniają przetrwanie i są zapisane w świadomości każdego osobnika jako cenny skarb, który należy chronić. Ważną kwestią dla właścicieli kotów jest więc wiedza na temat pielęgnacji tej niezwykłej części kociego ciała. Czy jednak wiemy, jak je prawidłowo pielęgnować?

Rozstrzygnąć ten dylemat należy, odpowiadając sobie na pytanie, czy nasz kot wychodzi na zewnątrz i wypuszcza się na samodzielne spacery. Jeśli tak, to w żadnym wypadku nie powinno się pozbywać go możliwości obrony i ucieczki. To właśnie dzięki pazurom kot szybko i sprawnie jest w stanie wspiąć się na drzewo w poszukiwaniu bezpiecznej kryjówki. Takie codzienne wspinaczki same w sobie są zabiegiem pielęgnacyjnym pazurów, ponieważ dochodzi do ich naturalnego ścierania. Podobny efekt daje drapanie w konary i pnie drzew. Koty robią tak podczas obchodów swojego terytorium, pozostawiając czytelne dla innych osobników ślady zapachowe i wizualne.
Koty, które nie mają możliwości wychodzenia z domu, nie ścierają pazurów. Podczas prób ich samodzielnej pielęgnacji oraz zaspokojenia naturalnych instynktów na zamkniętej przestrzeni często ofiarą padają meble oraz inne elementy wystroju wnętrza mieszkania. W takim przypadku regularne przycinanie pazurków pozwala na jakiś czas uspokoić łowieckie zapędy kota.

POLECAMY

Jak się do tego zabrać?

W celu bezpiecznej pielęgnacji pazurów niezbędna jest chociaż powierzchowna wiedza o ich budowie anatomicznej. Koci pazur zbudowany jest z zewnętrznej warstwy rogowej otaczającej rdzeń – unerwioną i unaczynioną część pazura. Jej urażenie powoduje krwawienie. Nie jest to wielka tragedia, ale wywołuje u kota niepotrzebny ból i skutecznie zniechęca go do dalszych zabiegów. Z tego powodu zaleca się obcinanie nie więcej niż 
1/3 długości pazura. Aby przeprowadzić zabieg sprawnie i szybko, najlepiej posadzić sobie kota na kolanach i chwycić go od tyłu, dociskając brzuchem grzbiet. Taki chwyt uniemożliwia kotu cofanie się przy próbie uniknięcia obcięcia pazurów. Następnie należy złapać kota za przednią łapę i delikatnie ucisnąć w okolicy palców, wysuwając pazury.

Odwrażliwianie na obcinanie

W zdecydowanej większości przypadków koty instynktownie bronią swoich pazurów. Bez nich czują się zupełnie bezbronne. Walka przy zabiegu sprawia, że ich pielęgnacja często przerasta właścicieli. W takim przypadku można udać się w tym celu do lecznicy weterynaryjnej, w której pazurki kota zostaną szybko i skutecznie przycięte. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że sama podróż do lekarza jest dla kota stresująca. Jeśli dodamy do tego stres wynikający z obcinania najcenniejszego kociego skarbu oraz, bardzo często, konieczność unieruchomienia kota kocykiem, otrzymamy traumatyczne doznanie powodujące, że niechęć i stres stają się większe przy każdym kolejnym zabiegu. Warto więc odwrażliwić kota na tę czynność. Jeżeli to możliwe, regularne przycinanie pazurków należy zacząć już u małego kociaka. Bez względu na to, w jakim wieku jest nasz podopieczny, dobrze jest wprowadzić ćwiczenia odwrażliwiające. Początkowo ograniczyć się do głaskania łap kota, wybierając moment, gdy jest on zrelaksowany i domaga się pieszczot. Gdy pupil bez problemu pozwoli nam dotykać łap, brać je do ręki i głaskać, możemy pójść o krok dalej i skupić się na okolicach śródręcza i śródstopia. Można delikatnie przytrzymać kota za końcówkę łapki, puścić i znowu przytrzymać. W końcowym etapie należy spróbować wysunąć delikatnie pazury i dotykać ich na całej długości. Trzeba pamiętać, aby patrzeć na reakcję kota i nie robić nic zbyt szybko, wbrew jego woli. Gdy zaczyna opierać się dotykowi, musimy odpuścić i wrócić do poprzedniego etapu. Jest to znak, że musimy przeznaczyć na przyzwyczajanie więcej czasu. Takie odwrażliwianie zwykle trwa kilka tygodni, musimy być cierpliwi i konsekwentni, a także pamiętać, aby codziennie poświęcić chociaż kilka minut na ćwiczenia z kotem. Można zwiększyć ich atrakcyjność, zaopatrując się w ulubione przysmaki naszego przyjaciela i nagradzać go za spokojne zachowanie. Często zdarza się, że negatywne emocje kota wzbudza sam widok przyrządu do obcinania pazurów. Warto więc podczas ćwiczeń mieć go w pobliżu i pokazywać kotu codziennie, co jakiś czas brać do ręki i odkładać. Pamiętajmy, że w celu zmiany nastawienia i zachowania musimy mieć w zanadrzu mocne argumenty. Zatem nie zapominajmy o smacznej nagrodzie za pożądane reakcje naszego kota.

Czego należy unikać?

Od jakiegoś czasu mówi się o możliwości chirurgicznego usunięcia pazurów. Jest to procedura modna np. w USA. Jednak w żadnym wypadku nie powinno się tego wykonywać! Nie tylko naraża to kota na ogromne cierpienie fizyczne, ale również jest prostą drogą do późniejszych problemów behawioralnych. Jak już zostało zaznaczone na wstępie, koty są bardzo przywiązane do pazurów, bez nich stają się zupełnie bezbronne. Świadomość niemożności obrony rodzi w kocie brak poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Przejawia się to w zaburzeniach lękowych, przez które koty przestają sobie radzić w codziennych sytuacjach. Często konieczność przeprowadzenia zabiegu usunięcia pazurów jest argumentowana kocią agresją. Jednak nic bardziej mylnego. Zaburzenia agresywne kotów należy poddawać terapii zachowania u boku doświadczonego behawiorysty. Bardzo często u ich podłoża leżą silny lęk i brak pewności siebie. Odbierając drastycznie takiemu kotu jedyną znaną mu metodę radzenia sobie z lękiem i narażając go przy tym na ogromne cierpienie, jeszcze bardziej niszczymy jego psychikę. Problem, który powodował agresję, nie znika, lecz powraca jak bumerang ze zdwojoną siłą, ukazując się w innym aspekcie zachowania.
Inną metodą, którą kategorycznie trzeba odradzić, są kocie tipsy, czyli specjalne nakładki, które można nałożyć na pazury. Problem polega na tym, że nie dają one kotu możliwości chowan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy