Serdecznie zapraszamy do lektury siódmego numeru czasopisma „Animal Expert”. Zachęcamy do zapoznania się m.in. z omówieniem komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem czy artykułem dotyczącym programu „Srebrny czas dla ludzi i zwierząt”. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
Czy kastracja psa eliminuje zachowania agresywne? Jak sterylizacja psa wpływa na jego zachowanie?
W poprzednim wydaniu przedstawiliśmy listę przyczyn agresji u kota, a tym razem skupiamy się na najczęstszych źródłach agresywnych zachowań oraz działaniach zapobiegawczych. Tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk wskazuje, że pierwszy krok do uniknięcia problemu, jakim jest agresja u kota to pozostawienie kociaka pod opieką matki przez okres co najmniej 8 tygodni, a najlepiej pełnych 12 dla pełnej socjalizacji zwierzęcia. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą artykułu, w którym szeroko omawiamy to zagadnienie.
Czy roślinny olej dla kota jest bezpiecznym elementem diety? To pytanie zadajemy w najnowszym wydaniu Animal Expert. Autorka wskazuje, jakiego rodzaju tłuszcz czy olej dla kota będzie najlepszy dla jego zdrowia, opisuje rodzaje tłuszczów, proces desaturacji, rolę tłuszczów w diecie i skutki ich niedoborów.
„Metoda BAT (Behaviour Adjustment Training) to opisana szczegółowo przez amerykańską behawiorystkę Grishę Stewart metoda pracy i pomocy psom reaktywnym. Jej szeroki zakres działania obejmuje psy, które prezentują pobudzenie o bardzo różnym podłożu – reaktywność nie tylko lękową czy agresywną, ale też frustracyjną czy wynikającą z nieumiejętności zachowania się w danej sytuacji” – pisze Joanna Ciarkowska. Serdecznie polecamy zapoznanie się z opisem metody BAT.
Serdecznie polecamy opracowanie na temat dogtrekkingu, czyli ciekawej formy aktywności, która od kilku lat cieszy się popularnością także w Polsce. Dogtrekking to spacer, podczas którego człowiek jest połączony z psem za pomocą szelek, pasa biodrowego i linki lub smyczy. Przedstawiamy sprzęt niezbędny do uprawiania tej aktywności, uwzględniając zarówno elementy przeznaczone dla zwierzęcia, jak i człowieka, warunki, które musi spełnić pies oraz korzyści, z którymi wiąże się dogtrekking.
Kastracja lub sterylizacja psa jest coraz popularniejsza. Gdy zachowania charakterystyczne dla samców, jak np. ucieczki do suk, oznaczenia terenu lub ruchy kopulacyjne nasilają się, właściciele często decydują się na kastrację psa. Jednak według najnowszych badań kastracja psa nie jest rozwiązaniem problemów behawioralnych. Z kolei w przypadku sterylizacji psów bardzo ważne jest uwzględnienie wieku suki oraz jej stanu hormonalnego. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule lek. wet. Jolanty Łapińskiej.