Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje

24 września 2018

NR 7 (Wrzesień 2018)

Trixie Howard – moje życie kręci się wokół zwierząt

0 748

Trixie Howard, pielęgniarka weterynaryjna, behawiorystka zwierząt, konsultant żywieniowy i instruktor szkolenia psów w jednej osobie, opowiada o realiach swojej pracy w Wielkiej Brytanii. Trixie odwiedziła Polskę w czerwcu tego roku w ramach współpracy z COAPE Polska i także prywatnie, bo jej dalekie korzenie sięgają naszego kraju.

Jak wygląda praca pielęgniarki weterynaryjnej w wielkiej brytanii?
Pielęgniarka weterynaryjna (chyba podobnie jak polski technik weterynarii) przede wszystkim opiekuje się zwierzętami trafiającymi do lecznicy na zabiegi operacyjne oraz zwierzętami przebywającymi w szpitalu. Do jej podstawowych obowiązków należy zmiana opatrunków, podawanie leków, także tych administrowanych w iniekcjach, karmienie i obserwacja pod kątem powrotu do zdrowia. Asystuje lekarzowi przy zabiegach i badaniu klinicznym, przygotowuje leki, opatrunki i akcesoria potrzebne przy zabiegach, a niekiedy także premedykuje i znieczula zwierzęta przed zabiegami. Naszym zadaniem jest również instruowanie właścicieli zwierząt, jak powinni opiekować się pacjentem w czasie rekonwalescencji w domu oraz monitorowanie, w miarę możliwości, tej opieki, a jeśli ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego – kierowanie go do lecznicy. Ważną częścią naszej pracy jest także edukacja właścicieli w zakresie profilaktyki przeciwpasożytniczej, szczepień, możliwości pomocy w problemach z zachowaniem czy nauką podstawowego posłuszeństwa oraz doradztwo w kwestiach żywienia. Dlatego wiele z nas decyduje się także na zdobycie wykształcenia i umiejętności zarówno szkolenia psów, jak i pomocy w problemach z zachowaniem psów i kotów.

POLECAMY

Jak przebiegała Pani kariera zawodowa, a przede wszystkim, dlaczego zdecydowała się Pani zdobyć kwalifikacje behawiorysty zwierząt i instruktora szkolenia psów?
W 1996 r. ukończyłam szkołę dla pielęgniarek weterynaryjnych w Royal Veterinary College w Londynie. Od tego czasu pracowałam w różnych klinikach weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii i Australii, zajmujących się leczeniem małych, ale także dużych zwierząt. W 1999 r. zdobyłam potwierdzone dyplomem kwalifikacje specjalisty żywienia psów i kotów, a trzy lata później, w 2002 r., kwalifikacje trenera i egzaminatora w systemie edukacji pielęgniarek weterynaryjnych. Przez kilka lat byłam zaangażowana w nauczanie i egzaminowanie pielęgniarek weterynaryjnych.
Zawsze interesowałam się szkoleniem i zachowaniem psów i kotów, a w mojej pracy w lecznicach często spotykałam się z kłopotliwym zachowaniem moich pacjentów i problemami, jakie mieli w tym zakresie właściciele zwierzaków. Widząc takie potrzeby, zdecydowałam się zdobyć potrzebne kwalifikacje. W 2009 r. ukończyłam Kurs Dyplomowy COAPE Advanced Diploma In Companion Animal Behaviour and Training, a rok później kurs instruktorski APBT (Association of Pet Dog Trainers). Od tego czasu moją pasją jest szkolenie psów, zwłaszcza szczeniąt, oraz konsultacje behawioralne przejawiających problemowe zachowania psów i kotów.
Wkrótce po ukończeniu kursów COAPE i APBT zaczęłam prowadzić własną praktykę jako behawiorysta zwierząt i trener szkolenia psów. Oprócz konsultacji behawioralnych psów i kotów prowadzę także szkołę dla psów, a moim oczkiem w głowie jest opracowany przeze mnie program socjalizacji i nauki podstawowych zachowań szczeniąt „Puppy Life Skills”. Od marca 2018 r. prowadzę także grupy dorosłych psów. W moich działaniach ściśle współpracuję z siedmioma klinikami weterynaryjnymi w regionie Brighton i Sussex, prowadzonymi przez Coastway Veterinary Group.
Oprócz tego szefuję zespołowi pielęgniarek weterynaryjnych COAPE w Nestle Purina w Gatwick i oceniam pod względem zachowania psy pracowników. Nestle wdrożył program „Pets at Work”, pozwalający pracownikom koncernu przychodzić do pracy z psami, jednak tylko jeśli moja ocena zachowania zwierząt jest pozytywna, to znaczy jeśli psy nie przejawiają problemów z zachowaniem. Prowadzę także wykłady na kursach i szkoleniach dla personelu weterynaryjnego w kilku miejscach w Wielkiej Brytanii.
Zdarza się, że pełnię funkcję biegłego sądowego w sprawach dotyczących psów, czasami piszę popularne artykuły na temat zachowania się psów i kotów. Prowadzę też w różnych miejscach, np. w lecznicach, prelekcje dla właścicieli zwierząt na tematy związane z zachowaniem i żywieniem.

Jak wygląda Pani dzień, a może tydzień pracy? Z tego, co Pani powiedziała wcześniej, wynika, że musi być Pani bardzo zajętą osobą.
Rzeczywiście, w ciągu dnia mam mnóstwo zajęć i pracy, w dodatku w różnych miejscach w Brighton, gdzie mieszkam, i w okolicy. Największą część mojej pracy stanowią konsultacje behawioralne i lekcje w domach klientów. Dzięki takiej pracy poznaję bardzo wielu fascynujących ludzi i ich nie mniej fascynujące, choć najczęściej trudne zwierzaki. Moim ulubionym zajęciem jest prowadzenie, zwykle dwa razy w tygodniu, psich przedszkoli według mojego autorskiego pomysłu „Puppy Life Skills”. Te lekcje i spotkania zarazem prowadzę w różnych miejscach: w domach, klinikach weterynaryjnych, w parkach, na plaży. Także na plaży, gdzie jest pusto i ogromna przestrzeń, najchętniej prowadzę lekcje z psami czy zajęcia rehabilitacyjne dla psów lękliwych, agresywnych lub posiadających niskie kompetencje społeczne. Odwiedzam też, w miarę potrzeby, kliniki weterynaryjne, z którymi współpracuję, wymieniając z lekarzami informacje na temat prowadzonych przeze mnie w terapii behawioralnej zwierzaków, służąc konsultacjami klientom klinik (jak wspomniałam wcześniej, zarówno pielęgniarka weterynaryjna, jak i behawiorysta pełnią funkcję edukatorów), a także prowadząc krótkie prelekcje, np. na temat pielęgnacji i wychowania szczeniąt, profilaktyki zdrowia czy diety.
Mimo że pracę kończę zazwycza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy