Autor: Jolanta Łapińska

Lekarz weterynarii, zoopsycholog, behawiorysta zwierząt z wieloletnią praktyką. Specjalizuje się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów. Ukończyła kursy zoopsychologii i trenera psów metodą naturalną w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt oraz Animal Behaviour and Welfare na Uniwersytecie w Edynburgu. Pracuje jako behawiorysta w warszawskim schronisku „Na Paluchu”. Wykładowca studiów podyplomowych na SGGW. Biegły sądowy z zakresu oceny zachowania i dobrostanu zwierząt.   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wykorzystanie metody Do As I Do w szkoleniu psów

Bliskość, w jakiej żyją człowiek i pies, sprawiła, że powstają pomiędzy nimi silne więzi i bliskie relacje, że psy w naturalny sposób rozumieją gesty ludzi, np. wskazywanie palcem czy wzrokiem. Wielu rzeczy jednak psy muszą się nauczyć, a pomaga im w tym umiejętność uczenia się społecznego, wykorzystywana m.in. w metodzie szkolenia Do As I Do (DAID).

Czytaj więcej

Kot w felinoterapii

Felinoterapia stanowi część terapii z udziałem zwierząt, czyli tzw. AAT (Animal Assisted Therapy). Polega na terapii prowadzonej w obecności kota lub kotów i adresowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. Planując taką terapię, należy jednak pamiętać, że to kot decyduje o momencie oraz długości interakcji z człowiekiem.

Czytaj więcej

Warunki przetrzymywania kotów w schroniskach i klinikach dla zwierząt

Literatura dotycząca opieki nad zwierzętami w schroniskach szczegółowo określa warunki ich przetrzymywania, przede wszystkim odwołując się do zapewnienia zwierzętom wysokiego poziomu dobrostanu. Brak przestrzeni oraz warunków umożliwiających naturalne zachowania jest bowiem bardzo silnym czynnikiem stresogennym.

Czytaj więcej

Wpływ kastracji i sterylizacji na zachowanie psów

Kastracja i sterylizacja psów wykonywana jest przede wszystkim jako jeden ze sposobów walki z psią bezdomnością, ale także ze względów zdrowotnych czy jako narzędzie mające pomóc w problemach z zaburzeniami zachowania. Jaki jednak jest wpływ tego typu zabiegów na zdrowie, zachowanie i życie społeczne psów?

Czytaj więcej

Leki psychotropowe w terapii zwierząt towarzyszących

W terapii zachowań lękowych u psów istotną rolę może odgrywać terapia lekami psychotropowymi. Wraz z odpowiednim treningiem behawioralnym mogą one poprawić jakość życia zwierzęcia i pomogą uporać się z problemami lękowymi, agresją czy fobiami. Należy jednak pamiętać, że niezwykle ważne jest poznanie etiologii zaburzeń oraz współpraca lekarza weterynarii i behawiorysty. Dlatego przed decyzją o podjęciu terapii lekami należy koniecznie zasięgnąć ich opinii i zastosować się do wszystkich zaleceń.

Czytaj więcej

Zachowania kompulsywne u psów – przyczyny i terapia

Zachowania przymusowe mają bardzo złożoną etiologię i wymagają długiej i żmudnej terapii, a także szerokiej diagnostyki. Wiadomo, że są związane z brakiem homeostazy, jednak przyczyn takich zachowań może być wiele.

Czytaj więcej

Chroniczny ból jako przyczyna zmian behawioralnych

Zarządzanie bólem to jedno z czołowych zagadnień współczesnej weterynarii. Pierwszymi wskaźnikami bólu są zmiany w zachowaniu, dlatego tak istotne jest, aby ludzie, którzy opiekują się zwierzętami, potrafili rozpoznawać zmiany zachowania świadczące o występowaniu bólu u swoich podopiecznych. To pozwoli im ocenić stan zwierzęcia, określić natężenie bólu i stopień cierpienia oraz podjąć właściwe działania mające na celu jego złagodzenie.

Czytaj więcej