Kot w felinoterapii

Opieka i pielęgnacja

Felinoterapia stanowi część terapii z udziałem zwierząt, czyli tzw. AAT (Animal Assisted Therapy). Polega na terapii prowadzonej w obecności kota lub kotów i adresowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. Planując taką terapię, należy jednak pamiętać, że to kot decyduje o momencie oraz długości interakcji z człowiekiem.

Ze względu na znaczne różnice w psychice i zachowaniu kotów i psów zajęcia z felinoterapii różnią się od zajęć z dogoterapii. Badania różnicujące zachowania psów i kotów prowadzone były już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Miller i Lago przeprowadzili badanie zachowania 15 kotów w ich domach i porównali je z zachowaniem psów w analogicznych sytuacjach.
Ankieterzy biorący udział w badaniu w czasie swoich wizyt koncentrowali się na trzech kategoriach zachowań:

  • interakcje kot – opiekun,
  • zachowanie kota względem opiekuna,
  • zachowanie kota względem ankietera.

Różnice między kotami a psami

W badaniu okazało się, że koty prezentowały mniej zachowań społecznych niż psy. W czasie wizyt ankieterów nie próbowały się z nimi zapoznać, tak jak to robiły psy. Koty, w przeciwieństwie do psów, nie odzwierciedlały zachowań swoich opiekunów, np. gdy opiekun wstawał, pies też wstawał, a kot nie. Opiekunowie psów często wydawali im polecenia, np. siad, czego nie robili opiekunowie kotów. Oni z kolei częściej podnosili i głaskali swoich podopiecznych. Opiekunowie kotów także opowiadali więcej historii o swoich pupilach. Ankieterzy opisywali koty jako zwierzęta spokojne,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy