Wykorzystanie metody Do As I Do w szkoleniu psów

Trening i szkolenie

Bliskość, w jakiej żyją człowiek i pies, sprawiła, że powstają pomiędzy nimi silne więzi i bliskie relacje, że psy w naturalny sposób rozumieją gesty ludzi, np. wskazywanie palcem czy wzrokiem. Wielu rzeczy jednak psy muszą się nauczyć, a pomaga im w tym umiejętność uczenia się społecznego, wykorzystywana m.in. w metodzie szkolenia Do As I Do (DAID).

Podstawą nawiązywania więzi wśród ludzi jest spoglądanie w twarz – tę umiejętność psy bardzo dobrze opanowały i korzystają z niej w interakcjach z ludźmi. U ludzi spojrzenie w twarz jest rozumiane jako intencja nawiązania kontaktu. Predyspozycja psów do patrzenia w ludzkie twarze jest jedną z tych cech, które umożliwiły nawiązanie tak bliskich relacji między psami a ludźmi. Ta bliskość sprawia, że psy w naturalny sposób rozumieją gesty ludzi, takie jak wskazywanie palcem (pointing) czy wzrokiem. Różne gatunki zwierząt mogą się tego nauczyć, ale nie występuje to u nich naturalnie w wieku szczenięcym. Inną ważną cechą psów jest umiejętność społecznego uczenia się, to znaczy nauki przez obserwację innego osobnika, zarówno swojego, jak i innych gatunków, w tym także człowieka. Uczenie się społeczne to pozyskiwanie informacji lub nabywanie zachowań przez obserwację lub interakcję z innymi osobnikami. Proces uczenia zachodzi wtedy, gdy zdobyta wiedza wykorzystywana jest później, a nie tylko w momencie jej zdobywania. Społeczny sposób uczenia się występuje naturalnie u psów jako zwierząt społecznych.

Rodzaje psich zachowań

Zachowania występujące u psów dzielimy na:

  • zachowania wrodzone, typowe dla gatunku, których żaden osobnik nie musi się uczyć, bo rodzi się już z danym wzorcem zachowania; są to zachowania mocno wdrukowane, np. przynoszenie przez sukę szczeniąt do gniazda na odgłos ich popiskiwania czy charakterystyczna sekwencja polowani...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy