Serdecznie zapraszamy do lektury szóstego numeru czasopisma „Animal Expert”. Zachęcamy do zapoznania się m.in. z artykułem na temat znaczenia emocjonalnego kontaktu i potrzeby więzi z człowiekiem u psów oraz tekstem opisującym objawy przegrzania i udaru cieplnego. Ponadto udzielimy odpowiedzi na następujące pytania:
W gorące dni psy narażone są na przegrzanie, odwodnienie a czasami nawet udar cieplny. Gdy organizm zwierzęcia przegrzeje się i dochodzi do dysfunkcji mechanizmów oddawania ciepła, sytuacja wymaga niezwłocznego podjęcia działań. Ważne jest, by w porę dostrzec objawy udaru cieplnego u psa. We wczesnej fazie jest to np. zwiększona ciepłota ciała, gęsta i kleista ślina, szybkie tętno obwodowe krwi. Objawy udaru cieplnego w przypadku poważnego wycieńczenia, łączą się z objawami wstrząsu, wśród których wymienia się nawet zgon.
Agresja u kota to częsty problem, z którym mierzą się behawioryści. Tym razem przybliżymy Państwu ciekawe rozróżnienie na zachowania będące przyczyną lub skutkiem danych zjawisk. Z kolei z perspektywy medycyny, w myśl klasyfikacji Donalda J. Reisa, agresja u kota dzieli się na afektywną, wyróżniającą się pobudzeniem autonomicznego układu nerwowego i na drapieżczą z minimalnym pobudzeniem autonomicznym, co jest istotne w przypadku podjęcia farmakoterapii. Małgorzata Biegańska-Hendryk wymienia najważniejsze formy agresji, np. agresja wywołana przez ból czy frustrację. Przyczyną niewłaściwego zachowania mogą być też choroby kotów.
Choroby psów i kotów mogą mieć źródło w zaburzeniach składu naturalnej mikroflory organizmu, na co wpływa m.in. nieprawidłowe odżywianie. Nie bez znaczenia jest także stres, zbyt częste przyjmowanie antybiotyków, starzenie się. Właśnie dlatego w aktualnym numerze poruszamy kwestię probiotyków i prebiotyków w diecie naszych pupili. Mają one niebagatelny wpływ na profilaktykę chorób psów i kotów. W tekście przedstawiamy definicję probiotyku, działanie, dostępne postaci oraz opisujemy wspomagające prebiotyki. Choroby psów i kotów to problematyczna kwestia dla samych czworonogów, jak i właścicieli, dlatego warto im zapobiegać wszelkimi sposobami.
Przewlekła niewydolność nerek u psa lub kota to częste i niestety nieodwracalne zaburzenie. W leczeniu tej przykrej choroby psów oraz kotów pomocna jest dieta, która może znacznie poprawić jakość życia zwierzęcia, a także przedłużyć je. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk na łamach naszego czasopisma przedstawia podstawowe zasady żywienia w PNN. Wskazuje także na to, czym charakteryzuje się przewlekła niewydolność nerek u psa i niewydolność nerek u kota.
Komunikacja z psem wymaga od człowieka wiedzy, że werbalne sygnały są głównie ludzką domeną i choć nasz pupil może wydawać różne dźwięki, ich liczba jest ograniczona. W komunikacji z psem człowiek musi pamiętać o znaczeniu kontaktu wzrokowego czy mimice. Pies nie tylko odczytuje sygnały człowieka, ale i sam je wysyła.