Szanowni Państwo!
Zapraszamy do lektury piątego numeru czasopisma Animal Expert, w którym znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania:
Psie przedszkola oraz związane z nimi innowacje w wychowaniu szczeniaków, zawdzięczamy Ianowi Dunbarowi. Wprowadził on metodę polegającą na stosowaniu nagród i unikaniu bolesnych kar. Psie przedszkole umożliwia rozpoczęcie nauki na wczesnym etapie życia podopiecznego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ psy są zwierzętami obligatoryjnie społecznymi, powinny więc być w stanie komunikować się z człowiekiem oraz przedstawicielami swojego gatunku. Przedszkole dla psów z odpowiednio zorganizowanymi zajęciami, uczy prawidłowego zachowania, reagowania na bodźce i sytuacje, w jakich zwierzę znajdzie się w dorosłym życiu. Pozwala także na regularne spotkania z przedstawicielami swojego gatunku. Psie przedszkola podnoszą więc poziom pewności siebie ich adeptów, a także zmniejszają lękliwość i pozwalają unikać konfliktów w późniejszym życiu. Nieco inne zadania spełnia przedszkole dla kotów. Koty, zgodnie z obowiązującym poglądem, są z natury niełatwo socjalizującymi się samotnikami. W związku z tym przedszkole dla kotów powinno być traktowane jako miejsce dające m.in. możliwość przeszkolenia opiekunów do codziennego obcowania z pupilem. Aby dowiedzieć się, czym dokładnie jest przedszkole dla psów i co odróżnia je od jego kociego odpowiednika, sprawdźcie artykuł Beaty Leszczyńskiej.
Behawiorysta zwierząt to specjalista zajmujący się ich problemowym zachowaniem. Często do jego zadań należy wypracowanie właściwej komunikacji ze zwierzęciem. Chodzi m.in. o naukę i umiejętność stosowania sygnałów, a także opanowania oraz wzbudzania emocji. Więcej informacji znajdziecie w artykule Andrzeja Kłosińskiego.
Idiopatyczne zapalenie pęcherza zalicza się do zbioru chorób z grupy FLUID (ang. feline lower urinary tract disease). Termin „idiopatyczny” oznacza, że jego podłoże jest nieznane. Jedynym sposobem na rozpoznanie jest więc diagnoza przez wykluczenie, połączona z wywiadem nakierowanym na wyłapanie potencjalnych stresorów. Szczegóły znajdziecie w artykule tech. wet. Małgorzaty Biegańskiej – Hendryk.
Komunikacja psów w perspektywie interpretacji ich języka to temat artykułu Katarzyny Biskup.
Zapraszamy do lektury!