Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

23 maja 2018

NR 5 (Maj 2018)

Obrona zasobów – czyli co zrobić, by pies nie bronił miski?

502

Do tej pory wiele agresywnych wzorców zachowań psa często tłumaczyliśmy próbą dominacji. Jednak nic bardziej mylnego. Znaczna większość zachowań agresywnych ma bowiem swoje podłoże w problemach emocjonalnych oraz niezabezpieczeniu potrzeb zwierzęcia. Żeby więc dobrać odpowiedni plan terapii, należy w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę danego zachowania i zrozumieć jej strukturę.

W przypadku obrony zasobu w postaci pożywienia w pierwszej kolejności wypadałoby zadać sobie pytanie – po co pies to robi? Odpowiedź jest prosta – żebyśmy go mu nie zabrali. Dlaczego jednak on sądzi, że mielibyśmy mu je zabrać? Bo zapewne kiedyś już tak się stało. Aby więc pies przestał nas atakować przy misce, należy zapewnić go, że wcale nie mamy zamiaru mu tego pożywienia zabierać. Wręcz przeciwnie!

Etap 1 – Skojarzenie naszej ręki jako dającej, a nie zabierającej

Stawiamy pustą miskę, do której stopniowo dokładamy jedzenie. Należy robić to powoli i spokojnie. Nasypujemy kilka granulek karmy, odsuwamy się i czekamy, aż pies zje. Następnie powtarzamy czynność kilkukrotnie, w różnych pozycjach (wstając, kucając obok psa itp.).

Etap 2 – Przyzwyczajenie psa, że miska jest brana do ręki

Kiedy miska jest pusta, podnosimy ją, nasypujemy karmę i – trzymając miskę w dłoni – pozwalamy psu z niej jeść. Na początku odsuwamy miskę, kiedy jest już pusta, w późniejszym etapie przesuwamy ją, gdy pies wciąż je. Wykonujemy wiele powtórzeń tego ćwiczenia w różnych pozycjach: początkowo stojąc, w późniejszym etapie stawiając miskę między nogami, przesuwając ją stopami itp. w różnych miejscach w domu. Należy psu przedstawiać wiele kontekstów sytuacyjnych.

Etap 3 – Przyzwyczajenie psa, że miska jest podnoszona z podłogi

Do tego etapu przechodzimy tylko wtedy, gdy w poprzednich fazach treningu pies ani razu nie warknął, ani nie pokazał zębów. Nasypujemy garść karmy do miski i podajemy psu. Gdy pies jeszcze konsumuje, zabieramy miskę, jednocześnie szybko podając jakiś wspaniały smakołyk (np. naturalny gryzak). Najlepiej, aby smakołyk ten był stosunkowo duży i pachnący, tak by pies bez problemu go zauważył. Czynność powtarzamy kilkakrotnie, co jakiś czas wracając do poprzednich etapów.

Etap 4 – Ręka w misce

W tym etapie przyzwyczajamy psa do sytuacji, kiedy to nasza ręka ląduje w misce. Dobrze jest przeprowadzić to ćwiczenie zwłaszcza w sytuacji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy