Suplementacja diety w przypadku chorób serca

Dieta i suplementacja

Odpowiednie żywienie oraz suplementacja diety są bardzo istotne dla wsparcia zwierzęcia z chorobą serca – zwłaszcza że choroby te mają charakter przewlekły. W przeszłości powszechny był pogląd, że najistotniejszą kwestią u pacjentów kardiologicznych jest ograniczenie podaży sodu już od momentu rozpoznania choroby. Obecnie jednak okazuje się, że znaczne zmniejszenie podaży sodu u większości pacjentów nie jest znaczne. Związane jest to m.in. z faktem pojawienia się skuteczniejszych leków nasercowych.

W żywieniu pacjentów z chorobami serca najważniejszą kwestią jest takie zbilansowanie diety, aby utrzymać optymalną masę ciała, ponieważ zarówno otyłość, jak i nadmierne wychudzenie mogą mieć niekorzystny wpływ na skuteczność leczenia. Kondycja zwierzęcia ma również wpływ na komfort jego życia.

Choroby kardiologiczne

Choroby kardiologiczne mogą pojawić się niezależnie od wieku, płci czy wielkości psa bądź kota. Jednakże przyjmuje się, że istnieją predyspozycje rasowe do poszczególnych schorzeń tego narządu. Na choroby mięśnia sercowego składa się wiele różnych idiopatycznych lub wtórnych chorób, a spektrum zmian występujących w ich przebiegu jest bardzo szerokie. Do powstania choroby może przyczynić się np. zakażenie mięśnia sercowego, zapalenie, uraz, niedokrwienie, naciek nowotworowy, hipotermia, zaburzenia metaboliczne oraz toksyczne działanie niektórych substancji.
Chorób mięśnia sercowego u kotów nie da się łatwo zaklasyfikować. Częściej niż u psów są one nazywane mianem „nieokreślone” lub niesklasyfikowane choroby mięśnia sercowego. Najczęściej u kotów obserwuje się chorobę polegającą na przeroście mięśnia sercowego. Głównym powikłaniem tej jednostki chorobowej jest tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa. Do tej pory nie określono pierwotnej przyczyny powstawania idiopatycznej kardiomiopatii przerostowej (HCM) u kotów, ale istnieje przypuszczenie, że w wielu przypadkach może być to choroba dziedziczna. Podłoże genetyczne wykazano u kotów ras maine coon, ragdoll i amerykańskich krótkowłosych. Wśród domniemanych przyczyn HCM wymienia się także: 

  • zwiększoną wrażliwość mięśnia sercowego na katecholaminy lub ich nadmierną ilość, 
  • nieprawidłowy przerost mięśnia sercowego, 
  • pierwotne zaburzenia budowy kolagenu, 
  • nieprawidłowości w rozporządzaniu wapniem w obrębie mięśnia sercowego.

W przypadku psów istotną przyczynę niewydolności serca stanowią choroby mięśnia sercowego, które prowadzą do upośledzenia jego kurczliwości. Najczęście...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy