Żywienie królików

Dieta i suplementacja
Odpowiednio zbilansowana dieta jest zasadniczą kwestią w utrzymaniu królika w dobrym zdrowiu i kondycji. Pozwala zapobiec dolegliwościom związanym z układem pokarmowym oraz jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowe uzębienie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że króliki są bardzo wrażliwe na błędy żywieniowe. Na rynku dostępnych jest wiele karm i suplementów diety przeznaczonych dla królików. Niestety, dobrane w złych proporcjach mogą spowodować, że nasz kicający przyjaciel przypłaci ten błąd zdrowiem, a nawet życiem.
Odpowiednia dieta każdego gatunku zwierząt jest taka, która w największym możliwym stopniu odzwierciedla dietę wolno żyjących osobników. Dzikie króliki żywią się głównie wieloma rodzajami traw oraz dostępnymi w mniejszych ilościach ziołami i kwiatami. W sytuacji, w której ilość takiego pożywienia jest niewystarczająca, zjadają młode pędy drzew, gałązki i korzenie. Z kolei owoce oraz warzywa są zjadane tylko okazjonalnie – gdy są dostępne. Ziarna i nasiona w naturalnej króliczej diecie są rzadkością. Idealnie więc, jeżeli dieta królika domowego będzie skomponowana w podobnych proporcjach.
Niestety, domowe króliki często karmione są karmą ubogą w ważne dla odpowiedniego funkcjonowania króliczego przewodu pokarmowego składniki odżywcze, bogatą natomiast w elementy diety, które powinny stanowić jedynie jej mały dodatek. Króliki świetnie przystosowały się do czerpania maksimum korzyści z dużej ilości niskoenergetycznego pożywienia. Ich układ pokarmowy wykształcił unilakny mechanizm, który pozwolił im przetrwać na suchych terenach z bardzo ograniczonym dostępem do wysokoenergetycznego jedzenia. Polega on na podwójnym przejściu pokarmu przez układ pokarmowy. Pierwszy raz po spożyciu przez królika świeżego jedzenia, drugi przy okazji spożycia cekotrofów, które są nocnym kałem bogatym w witaminy i substancje odżywcze odzyskiwane podczas ponownego przejścia przez układ trawienny.
Komponenty diety królika
Błonnik
Najważniejszym składnikiem diety królika jest błonni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy