Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja

22 marca 2019

NR 10 (Marzec 2019)

Praca z opiekunem przy zmianie sposobu żywienia zwierzęcia

0 116

Opiekunowie zwierząt często nie doceniają wagi prawidłowego odżywiania i są zdumieni, kiedy słyszą, że nawyki żywieniowe ich pupila muszą ulec diametralnej zmianie, aby zachował on zdrowie bądź mógł do niego wrócić. Jak to zrobić? Jak przekonać właścicieli zwierząt, że warto stosować zalecenia żywieniowe, gdyż zyskują na tym i oni, i zwierzęta?

„Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś” – ten cytat Anthelme Brillat-Savarina powinniśmy odnosić nie tylko do ludzi, ale także do zwierząt. Żywienie jest tym, co buduje odporność i zdrowie organizmu, a także wspiera w chorobach. Jednakże jest jednocześnie trudnym zagadnieniem do przepracowania z klientem.

Znaczenie odpowiedniej komunikacji z właścicielem

Zwierzęta zazwyczaj dobrze współpracują przy zmianie diety – częściej to z ich opiekunami są problemy. Należy mieć na uwadze, że klienci mają różne możliwości finansowe oraz różnią się poziomem zaangażowania w opiekę nad zwierzęciem. To właśnie od człowieka zależy, jak będzie wyglądało żywienie psiego bądź kociego pacjenta. Klienci są zależni od naszej wiedzy, ale także od sposobu, w jaki tę wiedzę im przekażemy. Na dobrostan zwierzęcia wpływa bowiem m.in. skuteczność przekazania informacji na temat prawidłowego żywienia. Może nam się wydawać, że nasza komunikacja z klientem jest poprawna, a tak naprawdę klient będzie skonfundowany i zagubiony, nie będzie wiedział, co ma robić.
Tymczasem słaba komunikacja z klientem może skutkować nieprawidłową opieką długo- i krótkoterminową. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt chorych, dla których każdy błąd opiekuna może być niebezpieczny. W poniższym tekście postaram się przybliżyć problemy komunikacyjne oraz sposoby, jakimi możemy im przeciwdziałać. Jest to kwestia często pomijana, a ma ona bezpośrednie przełożenie na dobrostan naszego zwierzęcego pacjenta. Bez zrozumienia przez opiekuna powodów, z jakich wynika konieczność wprowadzenia zmiany w żywieniu, istnieje ryzyko, że opiekun wcale nie zmodyfikuje sposobu żywienia bądź przeprowadzi to w sposób nieprawidłowy. Należy delikatnie omawiać z klientem sposób odżywiania oraz przedstawiać rozwiązania żywieniowe dostosowane do danego pacjenta. Nie każdy klient będzie chciał współpracować, często spotkamy się z oporem, odrzuceniem podanych sugestii. Dobrym pomysłem jest tłumaczenie, jak żywienie wpływa na organizm. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze w lecznicy jest dość czasu na tego typu rozmowę, ale podjęcie próby bądź skierowanie do dietetyka zwierzęcego może już wiele zmienić.

„Je to, co my, plus ryż”

Racjonalne żywienie jest dostosowane do zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia, rodzaju wykonywanej pracy, jego aktywności, stanu zdrowia oraz innych czynników. Pokarm, który otrzymuje zwierzę, powinien być pełnowartościowy. Karmienie resztkami, podawanie gotowanych kości, nadpodaż soli w diecie to bardzo częste błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów zwierząt. Jedna z moich klientek przyprowadziła na wizytę psa z ogromną otyłością. Pies miał do tego poważne problemy z sercem – pomimo młodego wieku. Opiekunka, zapytana o dietę zwierzęcia, odparła: „je to, co my, plus ryż”. Była zdumiona, gdy tłumaczyłam jej, że nie można podawać zwierzęciu pokarmu dla ludzi m.in. ze względu na to, że zawiera on zbyt dużo soli, która ma negatywny wpływ na serce oraz nie pokrywa zapotrzebowania psa na niezbędne składniki odżywcze, a co więcej – jest dla niego zbyt kaloryczny, co mogła zaobserwować na przykładzie swojego czworonoga. 
Dynamicznie rozwijający się rynek karm gotowych i diet sprawia, że dla każdego zwierzęcia jesteśmy w stanie dobrać karmę właściwą dla gatunku, rasy, wieku oraz stanu zdrowia, z uwzględnieniem możliwości finansowych opiekuna. Możemy także zaproponować dietę domową bądź dietę BARF. Pod pojęciem diety domowej rozumiemy zarówno dietę zalecaną przez lekarza weterynarii/dietetyka zwierząt, jak i dietę stosowaną przez opiekuna samodzielnie w domu. Opiekunowie niejednokrotnie posiadają niedostateczną i błędną wiedzę dotyczącą komponowania posiłku dla zwierzęcia. Częste jest stosowanie wypełniaczy typu makaron, kasza, ryż, płatki owsiane. Dieta domowa sporządzona przez specjalistę powinna uwzględniać zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki odżywcze.  W teorii brzmi prosto, prawda? Jednak jak przekonać opiekunów do dbałości o dietę zwierzęcia?

Skala problemu

Do najczęściej występujących obecnie problemów zalicza się otyłość i nadwagę wśród zwierząt. Wyjątkowo trudno jest wytłumaczyć opiekunowi zwierzęcia, że dodatkowy tłuszczyk wcale nie jest oznaką zdrowia. Otyłość jest chorobą, która w znacznym stopniu zagraża zdrowiu zwierząt. Niesie ze sobą poważne następstwa, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga. Nadmierna waga prowadzi do przeciążania stawów kończyn oraz kręgosłupa, a podczas zabawy zwiększa ryzyko kontuzji. Dodatkowo niekorzystnie wpływa na układ krążenia i może prowadzić do osłabienia mięśnia sercowego i rozwoju jego niewydolności, która w pewnych sytuacjach może być stanem zagrożenia życia. Otyłość to zwiększone ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę, choroby serca oraz raka, zwiększa też skłonność do występowania chorób skóry, trzustki lub układu ruchowego. Nadwaga powoduje, że zwierzę porusza się wolniej i mniej chętnie, staje się ociężałe, co z kolei pogłębia tycie. Jak go zmotywować do podjęcia działań i prowadzenia ich w sposób konsekwentny?

Health literacy

Musimy zacząć od omówienia pojęcia health literacy. W swoim pierwotnym brzmieniu dotyczy ono ludzi, ale jak najbardziej odnosi się także do pacjentów klinik weterynaryjnych. Przełożenie na język polski tego zwrotu nastręcza trudności. Jest tłumaczone przez polskich autorów w różnoraki sposób, m.in. jako „kompetencje zdrowotne”, „alfabetyzacja zdr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy