Praca z opiekunem przy zmianie sposobu żywienia zwierzęcia

Dieta i suplementacja

Opiekunowie zwierząt często nie doceniają wagi prawidłowego odżywiania i są zdumieni, kiedy słyszą, że nawyki żywieniowe ich pupila muszą ulec diametralnej zmianie, aby zachował on zdrowie bądź mógł do niego wrócić. Jak to zrobić? Jak przekonać właścicieli zwierząt, że warto stosować zalecenia żywieniowe, gdyż zyskują na tym i oni, i zwierzęta?

„Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś” – ten cytat Anthelme Brillat-Savarina powinniśmy odnosić nie tylko do ludzi, ale także do zwierząt. Żywienie jest tym, co buduje odporność i zdrowie organizmu, a także wspiera w chorobach. Jednakże jest jednocześnie trudnym zagadnieniem do przepracowania z klientem.

Znaczenie odpowiedniej komunikacji z właścicielem

Zwierzęta zazwyczaj dobrze współpracują przy zmianie diety – częściej to z ich opiekunami są problemy. Należy mieć na uwadze, że klienci mają różne możliwości finansowe oraz różnią się poziomem zaangażowania w opiekę nad zwierzęciem. To właśnie od człowieka zależy, jak będzie wyglądało żywienie psiego bądź kociego pacjenta. Klienci są zależni od naszej wiedzy, ale także od sposobu, w jaki tę wiedzę im przekażemy. Na dobrostan zwierzęcia wpływa bowiem m.in. skuteczność przekazania informacji na temat prawidłowego żywienia. Może nam się wydawać, że nasza komunikacja z klientem jest poprawna, a tak naprawdę klient będzie skonfundowany i zagubiony, nie będzie wiedział, co ma robić.
Tymczasem słaba komunikacja z klientem może skutkować nieprawidłową opieką długo- i krótkoterminową. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt chorych, dla których każdy błąd opiekuna może być niebezpieczny. W poniższym tekście postaram się przybliżyć problemy komunikacyjne oraz sposoby, jakimi możemy im przeciwdziałać. Jest to kwestia często pomijana, a ma ona bezpośrednie przełożenie na dobrostan naszego zwierzęcego pacjenta. Bez zrozumienia przez opiekuna powodów, z jakich wynika konieczność wprowadzenia zmiany w żywieniu, istnieje ryzyko, że opiekun wcale nie zmodyfikuje sposobu żywienia bądź przeprowadzi to w sposób nieprawidłowy. Należy delikatnie omawiać z klientem sposób odżywiania oraz przedstawiać rozwiązania żywieniowe dosto...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy