Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna , Otwarty dostęp

18 stycznia 2021

NR 21 (Styczeń 2021)

Jak przełamać lęk przed gabinetem weterynaryjnym i lekarzem weterynarii?

0 795

Na sposób zachowania zwierząt oraz tolerancję różnych sytuacji ma wpływ szereg czynników, które końcowo kształtują danego osobnika. Część elementów jest zależna od hodowcy, a część już od nowego właściciela i jego podejścia do socjalizacji. Statystycznie historie pacjentów, z którymi przychodzi się nam zmierzyć, ujawniają braki lub błędy popełniane przez właścicieli w tym wrażliwym czasie.

Bardzo często jednym z takich wrażliwych tematów staje się wizyta u lekarza weterynarii, a także pozostałe lekarsko-pielęgnacyjne czynności. Z racji tego, iż wiele z tych procedur jest nieprzyjemna dla zwierzęcia, wiążą się one z wdrukowaniem przykrych, bolesnych i nacechowanych lękiem wspomnień. Jeżeli dołączymy do tego obrazu zwierzę wrażliwe, z tendencją do zachowań lękowych, braki socjalizacyjne i niepewność działań właściciela, to mamy smutny przepis na katastrofę, która będzie się pogłębiała z biegiem lat życia zwierzęcia.
Doświadczenie autora pokazuje wiele historii pacjentów, którzy bardzo źle znoszą wizyty u lekarza weterynarii, jednakże nie zawsze trudność w opanowaniu stresu wynika z zachowań lękowych zwierzęcia czy też jego  bolesnych doświadczeń. Jak się okazuje, wielokroć źródłem chaotycznych zachowań w gabinecie lekarskim jest sam właściciel!

POLECAMY

Pierwsze wrażenie, budowanie relacji

Na sposób zachowania zwierzęcia w gabinecie lekarskim ma wpływ wiele czynników i w dużej mierze to od nas, ludzi, będzie zależało, jak pies będzie tolerował spotkania z lekarzem weterynarii. W tym procesie ogromną rolę odgrywają opiekun zwierzęcia oraz sam lekarz weterynarii, gdyż kluczem do sukcesu jest zbudowanie prawidłowej relacji z personelem lecznicy, opartej na zaufaniu i przyjemnych skojarzeniach. W związku z tym podstawą są świadomość opiekuna i jego zaangażowanie w budowanie pozytywnych skojarzeń z zakładem leczniczym. Doskonale jest, jeżeli personel zakładu bierze w tym procesie udział chętnie i rozumie, o co toczy się gra. Z dużym optymizmem należy podkreślić, iż coraz więcej lekarzy weterynarii zaczyna kłaść nacisk na podejście behawioralne do pacjenta, coraz częściej interesują się oni medycyną behawioralną i dobrostanem psychicznym zwierzęcia, dokładają starań, aby spotkania w zakładach leczniczych były związane z możliwie jak najmniejszym stresem. Warto szukać takich miejsc i korzystać z ich pomocy. Zatem na wstępie rozwoju szczeniąt warto zastanowić się nad planem przyzwyczajania do obsługi lekarskiej. Na ten proces składa się przede wszy...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy