Psy ras brachycefalicznych – na co zwrócić uwagę podczas prowadzenia terapii behawioralnej

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Rasy brachycefaliczne coraz częściej znajdują swoich miłośników i trafiają do naszych domów. Jednak decydując się na posiadanie tego typu psa, musimy pamiętać o ich specyfice, a zwłaszcza o ich problemach zdrowotnych. Czy zdajemy sobie sprawę, z czym borykają się te rasy na co dzień?

Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są coraz bardziej zainteresowani zapewnieniem im jak najlepszej jakości życia. W środowisku świadomych hodowców, lekarzy weterynarii oraz właścicieli zwierząt w Polsce i na świecie coraz częściej można usłyszeć głosy na temat konieczności znacznego wzmocnienia kontroli rozrodu psów brachycefalicznych ze względu na bardzo częste problemy zdrowotne dotykające tych ras.
Na pierwszy plan wysuwają się objawy syndromu oddechowego, wynikającego bezpośrednio z mocno zmodyfikowanej budowy głowy, skrócenia kufy, zaokrąglenia mózgoczaszki oraz budowy podniebienia i tchawicy. To nie jest jednak jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę w czasie prowadzenia terapii tego typu psów.

Zdrowotne konsekwencje zniekształcenia czaszki

Rasy brachycefaliczne hodowane są pod kątem drastycznego skrócenia kufy, co skutkuje zmianą wyglądu – oczy są duże i okrągłe, co razem z charakterystycznym czołem i nosem powoduje, iż psi pysk przypomina twarz człowieka. Rasy tego typu są szeroko używane w reklamach, ponieważ często są uznawane przez ludzi za rozczulające. To wzbudzanie pozytywnych emocji jest najprawdopodobniej związane z podobieństwem do zarysu twarzy dziecka. Uzyskanie takiego wyglądu wiąże się jednak z niemałymi konsekwencjami, ponoszonymi przez te zwierzęta.
Zmiana kształtu mózgoczaszki prowadzić może do ciężkich przypadłości neurologicznych, takich jak cranioschisis, wodogłowie czy syringomyelia. To ostatnie schorzenie bardzo często dotyczy psów rasy cavalier king charles spaniel. Jest uznawane za bolesne oraz powodujące uszkodzenie mózgu. Skuteczność długoterminowego leczenia jest ograniczona.
Kolejnym efektem budowy czaszki, bardzo często pomijanym w literaturze oraz w pracy z psami ras brachycefalicznych, są zagadnienia okulistyczne oraz kwestia samego widzenia. Psy z płytko osadzonymi, dużymi gałkami ocznymi często cierpią z powodu uszkodzenia rogówki, świądu, wrzodziejącego zapalenia rogówki, zespołu suchego oka czy keratopatii. Są to bardzo częste sytuacje i pomimo że schorzenia gał...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy