Dogoterapia – zajęcia na wagę złota

Opieka i pielęgnacja

Od wieków pies pomaga człowiekowi na wielu płaszczyznach i w różnych dziedzinach. Psy to niesamowite stworzenia, które kochają współpracować z opiekunem, obdarowując go miłością i oddaniem. Psy pracujące można spotkać w policji, ratownictwie, a nawet w szpitalach. Dogoterapia to inaczej mówiąc terapia z psem lub kynoterapia.

Dogoterapia polega na udziale psa w rehabilitacji, która jest prowadzona pod opieką profesjonalnego i wykwalifikowanego terapeuty. Dzięki obecności psa pacjent jest w stanie bardziej się skupić i rozluźnić. Zajęcia mają na celu rozwój strefy umysłowej dziecka, poprawienie koncentracji i umiejętności skupiania uwagi, a także rozwój zmysłów i mowy. Dogoterapia przeznaczona jest jednak dla pacjentów w każdym wieku, nie tylko dla dzieci. Starsi ludzie również bardzo chętnie korzystają z pomocy psów. Wraz ze swoimi opiekunami czworonożni terapeuci odwiedzają hospicja oraz ośrodki wychowawcze i karne. Radość psów udziela się każdemu, kto z nimi przebywa. Poprawiają samopoczucie i nastrój ludzi oraz wpływają na ich pozytywne nastawienie do życia.
W Polsce dogoterapię stosuje się od 1987 r., a w 2004 r. powołano Polski Związek Dogoterapii. Z kolei co roku 15 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy