Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

13 grudnia 2018

Dogoterapia – zajęcia na wagę złota

0 1413

Od wieków pies pomaga człowiekowi na wielu płaszczyznach i w różnych dziedzinach. Psy to niesamowite stworzenia, które kochają współpracować z opiekunem, obdarowując go miłością i oddaniem. Psy pracujące można spotkać w policji, ratownictwie, a nawet w szpitalach. Dogoterapia to inaczej mówiąc terapia z psem lub kynoterapia.

Dogoterapia polega na udziale psa w rehabilitacji, która jest prowadzona pod opieką profesjonalnego i wykwalifikowanego terapeuty. Dzięki obecności psa pacjent jest w stanie bardziej się skupić i rozluźnić. Zajęcia mają na celu rozwój strefy umysłowej dziecka, poprawienie koncentracji i umiejętności skupiania uwagi, a także rozwój zmysłów i mowy. Dogoterapia przeznaczona jest jednak dla pacjentów w każdym wieku, nie tylko dla dzieci. Starsi ludzie również bardzo chętnie korzystają z pomocy psów. Wraz ze swoimi opiekunami czworonożni terapeuci odwiedzają hospicja oraz ośrodki wychowawcze i karne. Radość psów udziela się każdemu, kto z nimi przebywa. Poprawiają samopoczucie i nastrój ludzi oraz wpływają na ich pozytywne nastawienie do życia.
W Polsce dogoterapię stosuje się od 1987 r., a w 2004 r. powołano Polski Związek Dogoterapii. Z kolei co roku 15 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

POLECAMY

Rasy psów

W dogoterapii może uczestniczyć każdy pies mający pewne predyspozycje. Terapia nie wyklucza żadnego psa, ponieważ nawet mieszańce mogą okazać się cudownymi nauczycielami. Główne cechy psa terapeuty to łagodność, przewidywalność, odpowiednio przeprowadzona socjalizacja i chęć do współpracy z opiekunem. Najczęściej do dogoterapii wybierane są rasy:

 • golden retriever,
 • labrador retriever,
 • cavalier king Charles spaniel.

Co ciekawe, w początkach powstawania dogoterapii do współpracy wybierano psy północy, takie jak alaskan malamute oraz husky syberyjski. Niestety, te psy z czasem były wybierane coraz rzadziej przez wzgląd na ich dużą niezależność, zamiłowanie do wolności oraz ryzyko nieprzewidywalnego zachowania. Psy północy potrzebują opiekuna, który posiada spore doświadczenie oraz jest bardzo konsekwentny.

Cele dogoterapii

Głównym celem dogoterapii jest stworzenie unikalnej i wyjątkowej relacji pomiędzy pacjentem, a psem. Zazwyczaj dzięki dogoterapii dziecko jest w stanie:

 • zwiększyć aktywność i sprawność ruchową,
 • nawiązać dobre kontakty z rówieśnikami,
 • nauczyć się okazywać emocje,
 • polepszyć koncentrację,
 • zwiększyć swoje poczucie odpowiedzialności i samodzielności,
 • przełamać lęk przed zwierzętami,
 • nauczyć się empatii i wrażliwości,
 • nauczyć się bezpiecznego kontaktu z psem.

Dodatkowo pacjent zaczyna wierzyć w swoje możliwości, wzmacnia poczucie własnej wartości i, pewność siebie oraz szybciej otwiera się na otoczenie. Dzieci uwielbiają obserwować psy i z czasem chętniej chcą opowiadać rodzinie o jego przygodach. Będąc z psem na spacerze o wiele łatwiej są w stanie nawiązać nowe znajomości, co kiedyś było dla nich nieosiągalne. Dogoterapia działa naprawdę na wielu płaszczyznach i w różnych stanach chorobowych.
Z dogoterapii zazwyczaj korzystają dzieci z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa, upośledzone umysłowo, chorujące na schizofrenię, artretyzm i zanik mięśni, z uszkodzeniem wzroku i słuchu, a nawet epileptycy oraz cukrzycy.
Pies przy chorym dziecku jest w stanie w odpowiednim momencie wyczuć zbliżający się atak. Dzięki temu można szybko podać dziecku lek i uniknąć niepotrzebnego bólu czy stresu.
Dogoterapia to ukryte ćwiczenia rehabilitacyjne mające postać zabawy z psem. Bardzo często dzieci są w stanie zrobić wszystko, aby tylko przytulić się do psa, czy do niego podejść. Każda interakcja z psim terapeutą jest na wagę złota.

Formy zajęć

Amerykańskie Towarzystwo Delta zdefiniowało dwie  formy zajęć dogoterapii

 • AAA (animal-assisted activity), czyli zajęcia motywacyjne, edukacyjne oraz rekreacyjne. Podczas AAA wszystko dzieje się spontanicznie i trwa tak długo, jak to konieczne. Terapeuci nie planują zajęć z wyprzedzeniem, ale są  one prowadzone w formie grupowej
 • AAT (animal-assisted therapy) to zajęcia typowo terapeutyczne z określonym celem. Dzięki pracy z psem pacjent lepiej funkcjonuje w sferze fizycznej, społecznej, emocjonalnej oraz poznawczej. Ćwiczenia prowadzi się zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Cel określany jest osobno dla każdego pacjenta.

Natomiast Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne wyróżnia trzy formy dogoterapii:

 • Spotkanie z psem (SP) – zajęcia polegają na spontanicznej i radosnej zabawie, aby uczestnik w swobodny sposób nawiązał kontakt z psem. Pacjent zaczyna przekonywać się do psa, głaskać go, a nawet wydawać mu polecenia. Dzięki temu uczestnik zapamięta spotkanie z psem jako radosne doświadczenie, w którym złe emocje zostały rozładowane a lęki przełamane. Ćwiczenia wykonuje się...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy