Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

23 maja 2018

NR 5 (Maj 2018)

Agresja o podłożu lękowym - technika pracy z psami

0 465

Celem sygnałów agonistycznych wysyłanych przez psa jest zatrzymanie lub oddalenie drugiego osobnika tego samego gatunku. Zwierzę dzięki takiemu zachowaniu próbuje uniknąć zagrożenia. Ważne jest, aby behawiorysta pracujący z psem z tego typu zachowaniami brał pod uwagę czynniki, które wzmacniają zachowanie oraz przeżywane przez psa emocje.

Pies, widząc innego osobnika tego samego gatunku, odczuwa takie emocje jak obawa, strach czy przerażenie. Celowością zachowań jest odczucie ulgi, które pies może osiągnąć poprzez zatrzymanie lub oddalenie drugiego osobnika. Bardzo często w tego rodzaju agresji następuje dwustopniowe wzmocnienie – oprócz negatywnego (uniknięcie zagrożenia), zwierzę dąży do osiągnięcia efektu automatycznego, wewnętrznego, pozytywnego wzmocnienia. Podczas zachowania agonistycznego w organizmie psa uwalniane są związki chemiczne dające odczucie przyjemności – efekt nagrody.
W pracy z psami prezentującymi ten rodzaj agresji można stosować różne techniki. Dokonamy przeglądu tych, które są najczęściej stosowane oraz – w ocenie autora – skuteczne. Zostaną przedstawione zalety i wady poszczególnych sposobów oraz problemy, które mogą się pojawić w praktycznej pracy behawiorysty czy trenera terapeutycznego.
Na potrzeby tekstu „psami terapeutyzowanymi” będziemy nazywali psy prezentujące zachowania agresywne o opisanym wyżej podłożu, a „psami pozorującymi” te, które wykorzystywane są do terapii jako psy, przy których trenujemy z psem terapeutyzowanym.

Zajęcia socjalizacyjne

Jest to jedna z najskuteczniejszych technik, które można stosować. Polega na odpowiednim doborze psa pozorującego do psa terapeutyzowanego lub stworzeniu odpowiedniej grupy socjalnej. Podczas wprowadzania psów pozorujących bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór, tak aby ich cechy osobnicze pomagały psu terapeutyzowanemu poczuć się bezpieczniej.
Patrząc w sposób instrumentalny na wygaszanie zachowań, można stwierdzić, że pies terapeutyzowany powinien zrozumieć, iż zachowania agresywne nie przyniosą zewnętrznych korzyści (drugi pies się nie oddali), jednocześnie nie będzie ani agresywny, ani natarczywy, aby nie nasilać odczuwanego strachu u psa terapeutyzowanego. Jednak celem nie powinno być instrumentalne modelowanie zachowań, a działanie mające na celu zmiany nastawienia emocjonalnego. Weźmy na przykład odbiegnięcie psa pozorującego po zaprezentowaniu przez psa terapeutyzowanego zachowań agresywnych. Zgodnie z teorią wzmocnienia, może to być wzmocnienie negatywne zachowania, ale patrząc w kontekście emocjonalnym, odejście drugiego psa może pozwolić psu terapeutyzowanemu odczuć ulgę, poczuć się bezpieczniej i z czasem może zmniejszyć jego strach, więc w kontekście długofalowym może to się przełożyć na mniejszą intensywność zachowania agresywnego. Szukanie uproszczeń i schematów nie ma sensu, ponieważ komunikacja psów składa się z wielu detali i subtelnych sygnałów, które trener prowadzący spotkania powinien obserwować i odpowiednio dobierać do nich działania. Dlatego istotnym elementem jest współpraca opiekunów i trenera, który powinien na bieżąco instruować uczestników, w jaki sposób się poruszać i zachowywać w sytuacjach problemowych. Powinien wnikliwie obserwować psy i dynamicznie zmieniać i dostosowywać działania, wskazywać, kiedy i w jaki sposób wspierać psy. Wiedzę (często nie zero – jedynkową) i wnioski trener powinien systematycznie przekazywać opiekunom, którzy – przynajmniej na początku terapii – oczekują prostych rozwiązań.
Nie ma dwóch identycznych przypadków, za każdym razem trzeba wnikliwie obserwować i zwracać uwagę opiekunom na inne detale zachowań. Ważne są zaangażowanie opiekunów w pracę oraz regularność treningów w bezpiecznych warunkach.

Bezpieczeństwo uczestników

Trener powinien zadbać o bezpieczeństwo uczestników. Najlepszym rozwiązaniem jest dysponowanie własnym, ogrodzonym terenem w spokojnym miejscu. Wiele osób organizujących tego typu spotkania korzysta z zapoznawania czworonogów z wykorzystaniem bariery, np. ogrodzenia, które rozgranicza oba psy. Pomaga nam to ocenić intencje psów, jednocześnie każdy z nich ma komfort wycofania się w dowolnym momencie, podejścia do opiekuna itp. Spotkania takie mogą być też organizowane na spokojnych terenach, gdzie jest duża przestrzeń. W takiej sytuacji jednak problematyczne mogą okazać się brak bariery, możliwość spotkania przypadkowych psów biegających bez smyczy i ogólnie pojęty brak kontroli nad otoczeniem. Zaletą natomiast jest łatwość zorganizowania tego typu spotkań, ponieważ w każdym mieście czy w warunkach podmiejskich można znaleźć taki obszar. Z tego względu jest to dość często stosowane rozwiązanie.
Gdy nie mamy do dyspozycji bezpiecznego i ogrodzonego terenu, musimy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom. Dlatego ważne jest wyposażenie się w linki i kagańce.

Monitoring postępów

Po pierwszych spotkaniach należy powiedzieć opiekunowi, na jakie elementy komunikacji należy zwracać uwagę w przypadku kontaktu z innymi psami, jak i gdzie można aranżować takie spotkania, jakich psów wówczas szukać itp.
Społeczność osób pracujących z psami stale się powiększa i coraz łatwiej znaleźć pomocników, szczególnie w dużych zbiorowiskach miejskich. Problem pojawia się, gdy brakuje nam psów do spotkań dla psa terapeutyzowanego. Ta bariera pojawia się na pewnym etapie pracy dość często i zatrzymuje proces tzw. generalizacji zachowań, czyli uogólniania...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy