Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

30 lipca 2018

NR 6 (Lipiec 2018)

Znaczenie właściwej higieny jamy ustnej u psów

0 955

Utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia psa to podstawowy obowiązek każdego opiekuna. Coraz więcej osób świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii żywienia, aktywności fizycznej, potrzeb behawioralnych, regularnych kontroli oraz profilaktyki u lekarza weterynarii. Jednak wciąż niewielu opiekunów psów w pełni dba o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej u swoich czworonogów.

Różnego rodzaju choroby zębów i dziąseł są bardzo powszechne wśród psów i wpływają na zdrowie całego organizmu. Z tego powodu właściwa higiena jamy ustnej u psów powinna stanowić element codziennego dbania o zwierzę.

POLECAMY

Choroby zębów i dziąseł – częsty psi problem

Choroby dziąseł są jednymi z najczęściej występujących zarówno u psów, jak i u kotów. Statystyki są różne w zależności od badanych populacji czy ras. Częstość występowania tego problemu u psów, według różnych badań, wynosi od 44–64% w całej populacji1 do nawet 85%2 i 91%3 osobników powyżej trzeciego roku życia. Z kolei z raportu największej na świecie sieci szpitali weterynaryjnych „Banfield Pet Hospital” wynika, że spośród przebadanych 2,5 mln psów prawie 2 mln zwierząt cierpiały z powodu różnego rodzaju zaburzeń stomatologicznych, włączając obecność kamienia nazębnego, zapalenie dziąseł oraz inne nieprawidłowości dotyczące przyzębia4. Szczególnie narażone są psy starsze oraz ras małych i miniaturowych, takich jak jamniki, yorkshire terriery, shih tzu czy maltańczyki4. Wyniki te pokazują ogromną skalę problemu, jaki stanowią choroby zębów i dziąseł u psów. Dodatkowo wykazano, że choroby przyzębia są najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem dotyczącym jamy ustnej u psów i nieleczone prowadzą do zakażenia, znaczącego bólu, uszkodzenia kości oraz utraty zębów2, 4, a także do chorób całego organizmu5.

Jak rozwija się choroba?

Choroby przyzębia rozwijają się powoli na skutek przewlekłego zapalenia, a pierwotną przyczyną problemu jest płytka nazębna. W jej powstawaniu biorą udział różnego rodzaju bakterie obecne w jamie ustnej, które mogą występować jako rozproszone komórki bakteryjne lub w postaci tzw. biofilmu (zorganizowanej struktury złożonej z bakterii otoczonych macierzą zbudowaną głównie z polimerów węglowodanów i białek – z ang. Extracellular Polimeric Substances – EPS)6. Temat mikroflory jamy ustnej u psów od lat znajduje się pod lupą naukowców, a analiza genetyczna bakterii bytujących u zdrowych oraz chorych zwierząt jest warunkiem pełnego zrozumienia etiologii chorób przyzębia oraz skutecznego zapobiegania im i ich leczenia. Dzięki badaniom opartym na nowoczesnej technice biologii molekularnej, polegającej na wykrywaniu określonego materiału genetycznego (głównie PCR, z ang. Polymerase Chain Reaction – reakcja łańcuchowa polimerazy), udało się odnaleźć ponad 3,5 tys. grup bakterii (jednostek taksonomicznych), które mogą być odpowiedzialne za procesy patologiczne w obrębie jamy ustnej psów. Okazało się także, że mikroflora jamy ustnej u ludzi i psów różni się pod wieloma względami. Dla przykładu jedynie 16% bakterii znalezionych w ludzkiej płytce bakteryjnej zostało zidentyfikowanych u psów7. Występujące u zdrowych ludzi bakterie z rodzaju Actinomyces są często izolowane od psów z chorobami przyzębia, a bakterie z rodzaju Fusobacterium oraz Streptococcus, które zasiedlają jamę ustną zdrowych ludzi, mogąc być przyczyną próchnicy, u psów bytują w niewielkiej ilości8, 9. Uznaje się to za jeden z powodów rzadkiego występowania próchnicy u psów (wraz z innym rodzajem diety oraz bardziej zasadowym pH śliny u tego gatunku zwierząt).
W odróżnieniu od człowieka, najistotniejszym problemem zdrowotnym dotyczącym jamy ustnej u psów są choroby przyzębia. Jak wspomniano wcześniej, ich główną przyczyną jest płytka bakteryjna gromadząca się na zębach. W badaniach wykazano, że do rozwoju choroby dochodzi w wyniku sekwencji zdarzeń charakteryzujących się zmniejszeniem liczby bakterii izolowanych od zdrowych psów i wzrostem populacji mikroflory związanej z procesem chorobowym10. Bakterie wywołują odpowiedź układu odpornościowego, reakcję zapalną dziąseł i przyzębia, co z kolei prowadzi do innych chorób nie tylko w obrębie jamy ustnej i gardła, ale także całego organizmu11. Jeśli płytka bakteryjna nie jest regularnie usuwana, dochodzi do jej mineralizacji, w efekcie czego powstaje kamień nazębny tworzący się zarówno poniżej, jak i powyżej linii dziąseł, który jest widoczny jako żółtawy lub brązowy osad. Sam w sobie nie jest on przyczyną chorób przyzębia. Jego rola w procesie patologicznym polega na nagromadzeniu w nim bakterii, tworzących płytkę nazębną. Dodatkowo jego akumulacja prowadzi potencjalnie do recesji okolicznych tkanek –
dziąseł oraz kości, co powoduje obluzowanie zębów. Znaczące ubytki dziąseł skutkują tworzeniem kieszonek zapalnych w okolicy korzeni zębów, co może prowadzić do rozwoju ropni. 

Objawy i konsekwencje chorób przyzębia

Choroby zębów i dziąseł są bardzo powszechne wśród psów. Jednak okazuje się, że większość opiekunów zwierząt nie zdaje sobie sprawy ze złego stanu jamy ustnej pupila. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, objawy chorób przyzębia mogą być niespecyficzne, a po drugie, często pozostają one niezauważone lub wręcz są bagatelizowane przez właścicieli.
Do symptomów chorób zębów i dziąseł należą m.in. brzydki zapach z jamy ustnej, utrudnione przeżuwanie, spadek apetytu i/lub podchodzenie do miski i szybkie rezygnowanie z posiłku z powodu bólu, zwiększone ślinienie, utrata masy ciała (przy spadku apetytu), zaczerwienienie dziąseł i widoczny kamień nazębny. Gdy u psa pojawiają się tego rodzaju symptomy, nigdy nie należy ich ignorować ani przyjmować za normę u zwierząt. Podkreślenia wymaga zwłaszcza fakt, że brzydki zapach z jamy ustnej zawsze jest objawem patologicznym i nie powinien być akceptowany przez opiekuna. W przypadku stwierdzenia u psa któregokolwiek z wyżej wymienionych zaburzeń należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Warto zdawać sobie sprawę, że na pełną ocenę stanu jamy ustnej pozwala dopiero dwuetapowe badanie, na które składa się badanie zwierzęcia przytomnego oraz w znieczuleniu ogólnym. Lekarz weterynarii bierze pod uwagę następujące parametry: 

 • prawidłowość zgryzu (kształt i symetrię głowy, 
 • położenie poszczególnych zębów, 
 • ustawienie zębów szczęki i żuchwy, 
 • relacje kłów, 
 • zębów przedtrzonowych i trzonowych),
 • błonę śluzową jamy ustnej (kolor, krwawienie, obecność zapalenia, ran, nadżerek, owrzodzeń, torbieli, zmian rozrostowych itd.), 
 • zęby i przyzębie (obecność/braki zębów, uszkodzenia zębów, ubytki próchnicze, stan dziąseł, ich ewentualne ubytki, uszkodzenia, głębokość rowka poddziąsłowego), 
 • a także stan gardła, podniebienia twardego i miękkiego oraz łuków podniebiennych, migdałków i fałdów gardłowych12. 
Stadium choroby Objawy
Stadium pierwsze Objawy zapalenia dziąseł, kamień nazębny na kłach i niektórych zębach przedtrzonowych
Stadium drugie Objawy zapalenia dziąseł, początki patologicznej kieszeni dziąsłowej, kamień nazębny na kłach i zębach przedtrzonowych
Stadium trzecie Objawy zapalenia dziąseł, obecność kieszeni dziąsłowych, kamień nazębny na wszystkich zębach, ruchomość zębów (utrata przyczepności 25–50%), początek resorpcji brzegu kostnego wyrostka zębodołowego
Stadium czwarte Objawy uogólnionego zapalenia dziąseł, głębokie kieszenie dziąsłowe, kamień nazębny na wszystkich zębach, ruchomość zębów (utrata przyczepności powyżej 50%), istotna resorpcja kości wyrostka zębodołowego

Na tej podstawie lekarz dokonuje klasyfikacji procesu chorobowego jamy ustnej i zębów według czterostopniowej skali, którą przedstawiono w tabeli. Stadium pierwsze i drugie wymaga działań mających na celu zapobieganie rozwojowi choroby, natomiast stadium trzecie i czwarte pociąga za sobą konieczność odpowiedniego leczenia – w tym także chirurgicznego. Nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych całego organizmu. Nawet w łagodnych przypadkach bakterie powodujące proces zapalny stają się potencjalnym źródłem zakażenia dla innych organów. Badania pokazują, że choroby przyzębia mogą mieć bezpośredni związek ze zmianami patologicznymi w obrębie nerek, wątroby, mięśnia sercowego, kości i stawów5, 14.

Jak nauczyć psa mycia zębów?

Każdy etap może trwać kilka dni, ale też znacznie dłużej w zależności od temperamentu i charakteru pupila. Pojedyncza „lekcja” powinna trwać nie dłużej niż kilka minut.

Etap 1
Przyzwyczajanie psa do dotyku w okolicy szczęki i żuchwy podczas przyjemnej dla niego zabawy.

Etap 2
Oswojenie pupila z pastą lub żelem do mycia zębów. Pamiętajmy, aby stosować tylko specjalistyczne preparaty przeznaczone dla psów. Pastę lub żel należy nałożyć na palec i dać zwierzęciu do zlizania, a następnie rozprowadzić środek na zębach, dziąsłach i wewnętrznych powierzchniach policzków.

Etap 3
Stosowanie specjalnej, miękkiej nakładki na palec lub nawiniętego na palec gazika. Przy użyciu nakładki lub gazika rozprowadzamy pastę lub żel po zewnętrznej stronie zębów psa.

Etap 4
Zapoznanie psa ze szczoteczką do zębów. Za pomocą miękkiej szczoteczki o małej główce myjemy siekacze i kły czworonoga, a następnie – jeśli pupil zachowuje się spokojnie – zęby przedtrzonowe i trzonowe. Zajmujemy się jedynie zewnętrzną powierzchnią zębów.

Etap 5
Na ostatnim etapie nauki oswajamy psa ze specjalną szczoteczką weterynaryjną z podwójną główką, dzięki której jednocześnie myjemy powierzchnie policzkowe i podniebi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy