Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje

24 września 2018

NR 7 (Wrzesień 2018)

Srebrny czas dla ludzi i zwierząt

0 777

Nieustające poszukiwanie rozwiązań, które przysłużą się zwierzętom na każdym etapie ich pobytu w schronisku, przygotowywanie zwierząt do adopcji i edukacja – to trzy rodzaje działalności schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bydgoszczy, które decydują o jego sukcesie.

Od wielu lat sytuacja bezdomnych psów i kotów w polskich schroniskach stopniowo ulega poprawie.  Jest to powolny proces, na który wpływ ma bardzo wiele czynników – od zwiększenia świadomości społecznej po zmiany na gruncie prawa i jego przestrzegania. W żadnym razie nie oznacza to jednak, że sytuacja bezdomnych zwierząt w Polsce jest zadowalająca. Startowaliśmy z tym zagadnieniem jako społeczeństwo z tak niskiego pułapu, że do poziomu akceptowalnego mamy jeszcze Himalaje pracy do wykonania.
Obok pracy organicznej, zabezpieczającej podstawowe potrzeby i byt bezdomnych zwierząt, potrzebne są równolegle kreatywne i ożywcze przedsięwzięcia wychodzące poza schemat i przełamujące stereotypy. To ogromnie trudne, bo pod naporem masy problemów i emocjonalnych obciążeń niełatwo znaleźć w sobie entuzjazm dla nieszablonowych działań. 
Z tym większą satysfakcją piszę kilka słów o bydgoskim przedsięwzięciu „Srebrny czas dla ludzi i zwierząt”.

POLECAMY

Działania warte naśladowania

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bydgoszczy odwiedziłam pierwszy raz w 2010 r. – i od tamtej pory wracam do niego regularnie. Jest wyjątkowym miejscem na mapie polskich schronisk. Jednym z tych, które wyznaczają standardy pracy ze zwierzętami bezdomnymi. Jako behawiorysta i osoba od lat zaangażowana w działalność na rzecz zwierząt widzę trzy główne wyznaczniki takiego stanu rzeczy.

 1. Nieustające poszukiwanie rozwiązań, które przysłużą się zwierzętom na każdym etapie ich pobytu w schronisku
  Dążenie do dobrostanu (zaspokojenia potrzeb psychicznych i fizycznych) zwierząt w dużej mierze zapobiega problemom behawioralnym, a także sprzyja rehabilitacji zwierząt, które z powodu problemów z zachowaniem trafiły do schroniska. Świadome, oparte na naukowej wiedzy minimalizowanie stresu, którego zwierzęta doświadczają, jest bardzo ważne. Także ze względu na ograniczanie agresji i dbałość o ich zdrowie fizyczne.
 2. Przygotowywanie zwierząt do adopcji przy wykorzystaniu współczesnej wiedzy na temat zachowania się zwierząt i nowoczesnych narzędzi szkoleniowych
  W schronisku zwierzęta są obserwowane pod kątem zachowań, które mogą utrudniać adopcję lub po adopcji mogą być źródłem problemów. Trzeba pamiętać, że wiele z nich traci dotychczasowy dom ze względu na nieakceptowane przez opiekunów zachowanie. Przygotowywanie zwierząt do adopcji rozpoczyna się już w momencie ich przyjmowania do schroniska, ponieważ wywiad z poprzednimi opiekunami pozwala uzyskać wiele cennych informacji. W bydgoskim schronisku od lat działa program pozytywnego szkolenia psów schroniskowych „Lira”. Psy pod okiem zoopsychologa, przy wsparciu wolontariuszy, uczą się podstawowych umiejętności, komend i współpracy z człowiekiem. 
 3. Edukowanie i wspieranie osób, które opiekują się lub chciałyby opiekować się zwierzętami. Świadomość, że schronisko, by działać skutecznie, musi być otwarte na współpracę z lokalną społecznością
  Współpraca z opiekunami zwierząt – zarówno osobami, które chcą oddać zwierzę do schroniska, jak i rodzinami gotowymi przyjąć zwierzę pod swój dach – może być dla działania schroniska kluczowa. Zwierzęta często są oddawane do schronisk pochopnie, pod wpływem emocji. Przyczyną bywa brak wiedzy na temat tego, jak rozwiązać problem z (nieakceptowanym przez opiekuna) zachowaniem zwierzęcia. Świadoma praca z ludźmi chcącymi oddać zwierzę może uchronić je przed bezdomnością.
  Podobnie, chcąc zwiększyć szansę zwierząt na udaną adopcję (trwałą, zapewniającą zwierzęciu dobrostan, a jego opiekunowi satysfakcję), trzeba poświęcić czas na poznanie rodziny, do której zwierzę ma trafić. Trzeba ocenić jej możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki. Trzeba też przekazać ważne, mogące zaważyć na skuteczności adopcji informacje na temat zajmowania się zwierzęciem, w tym o tworzeniu więzi, zapobieganiu problemom b...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy