Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

24 września 2018

NR 7 (Wrzesień 2018)

Agresja o podłożu frustracyjnym – analiza na przykładzie przypadków

0 282

W większości przypadków zachowania agresywne u zwierząt wynikają z poczucia zagrożenia. Zdarzają się też jednak sytuacje, kiedy agresja ma podłoże frustracyjne. Jak sobie radzić z psem przejawiającym takie zachowanie?

Zachowania agresywne wynikające z poczucia zagrożenia mają miejsce wtedy, gdy zwierzę odczuwa w dużej mierze strach. Wyobraźmy sobie sytuację, że mały, strachliwy pies ucieka przed większym, natarczywym psem. Gdy możliwość ucieczki się kończy, np. mały pies dobiegł do ogrodzenia, przez które nie może się przedostać, mogą się pojawić frustracja i złość. Często w takiej sytuacji zwierzę wybiera inną strategię radzenia sobie z zagrożeniem, czyli atak. Jeżeli po ataku osobnik się oddala lub zatrzymuje, mały pies uczy się, że w ten sposób może uniknąć zagrożenia. W ten sposób często dochodzi do nasilania i wzmacniania zachowań agresywnych. Dużo rzadziej zdarzają się przypadki psów, u których agresja występuje jedynie na podłożu frustracyjnym. Tym razem wyobraźmy sobie inną sytuację. Pies, który –
będąc bez smyczy – zauważa innego psa i gwałtownie do niego podbiega. Po podbiegnięciu zachowuje się natarczywie – naskakuje, goni czy podgryza. W jego zachowaniu nie widać zachowań strachu, nie wycofuje się, raczej „narzuca” się innym psom. Gdy zapniemy go na krótką smycz i zaczniemy spacerować przy innych psach, brak możliwości podbiegania do innych psów, które sprawiało mu dużą przyjemność, może wywołać u niego frustrację czy złość. Może to objawiać się zachowaniami agresywnymi, szczekaniem, wyrywaniem się do psów, gryzieniem smyczy czy – przy silnym pobudzeniu – nawet zachowaniami agresji przekierowanej – uderzenia pyskiem czy ugryzienia opiekuna trzymającego smycz. Właśnie tego typu zachowaniami się zajmiemy.

Obserwacja i ocena

Zanim rozpoczniemy terapię, bardzo ważnym elementem naszej pracy jest odpowiednia ocena zachowania. Zła ocena, niestety, może wpłynąć na brak skuteczności wprowadzonych w programie elementów modyfikacji zachowania. Bardzo często, obserwując zachowanie w nieodpowiednich warunkach lub oceniając fragment zachowania, możemy wyciągnąć błędne wnioski. Dlatego zazwyczaj proszę klientów, aby przed konsultacją dostarczyli mi materiał filmowy – z nagraniem zachowań psa w sytuacji problemowej. Często są to nagrania z zachowaniem psa, który będąc na smyczy, szczeka i wyrywa się. Jest to fragment interakcji. Nie widać tam zachowań wycofywania się, więc mogę ocenić, że w zachowaniu tego zwierzęcia nie widać sygnałów świadczących o odczuwanym strachu. Takie nagrania nie mają dla mnie dużej wartości, gdyż nie wiem, co się działo wcześniej. Nie sposób ocenić jednoznacznie jego intencji, gdyż nie wiem, czy pies wcześniej nie próbował węszyć bądź zmienić kierunku spaceru, nie oglądał się za opiekunem.  Dlatego do prawidłowej oceny potrzebne jest odpowiednie miejsce i sposób przeprowadzanej oceny.

Przypadek 1 – Ryzyk

Od kilku lat prowadzę program pomocy psom schroniskowym, którego celem jest pomoc w przygotowaniu psów do adopcji. Niektóre psy objęte programem przechodzą podstawowe szkolenie, inne są konsultowane w sprawie problemów, które utrudniają ich adopcję. O programie szkoleniowo-terapeutycznym prowadzonym przez nas w schronisku napiszę jeden z kolejnych artykułów. 
Ryzyk, pies w typie owczarka niemieckiego, który trafił do schroniska jako kilkumiesięczny pies. Podczas zajęć grupowych nie mógł skoncentrować się na ćwiczeniach, cały czas wypatrywał innych psów na placu, szczekał, „jeżył się”, podskakiwał. Dlatego po kilku minutach takiego zachowania zmieniłem strategię spotkania. Ryzyk opuścił szkolenie grupowe i zamiast tego zaplanowałem mu spotkanie socjalizacyjne z innym psem. Uznałem, że takie rozwiązanie będzie lepsze, a przede wszystkim pozwoli nam ocenić emocje, które przeżywa pies.
Do spotkania wybraliśmy suczkę, która potrafi się komunikować na różnych płaszczyznach – w zależności od psa, z którym się spotyka zachowuje się inaczej – w niektórych sytuacjach unika spotkań, w innych chętnie podejmuje interakcję, czasem demonstruje swoją pozycję czy dystansuje innego psa. Jej opiekunem jest jeden z trenerów z naszej szkoły. Spotkanie zorganizowaliśmy z wykorzystaniem bariery (płotu) na placu szkoleniowym w schronisku. Ryzyk był na placu spuszczony ze smyczy, a suczka była puszczona luzem z drugiej strony ogrodzenia. Ryzyk, widząc suczkę, podbiegł do ogrodzenia, suczka podobnie. Ryzyk machał ogonem, miał rozluźnioną sylwetkę, próbował obwąchać drugiego psa, suczka węszyła z drugiej strony ogrodzenia, po czym podeszła do Ryzyka. Oba psy zaczęły się obwąchiwać przy ogrodzeniu. Podobne zachowania powtórzyły się kilkukrotnie. Zdecydowałem, aby wpuścić oba psy na plac.
Gdy oba psy zauważyły się na placu, podeszły do siebie. Po chwili zaczęły biegać. Ryzyk gonił suczkę. Wiele osób mogłoby to określić jako zabawę, ale oceniłem to jako zachowanie natarczywe ze strony Ryzyka, a wiele zachowań stresu i ucieczki zaobserwowałem u suczki. Poprosiłem opiekuna suczki, aby kucnął. Wtedy suczka od razu podbiegła do opiekuna, ten mógł ją pogłaskać, objąć i nie pozwolić dalej na skalowanie natarczywych zachowań ze strony Ryzyka. W tej sytuacji Ryzyk nie miał odwagi na dalsze dręczenie suczki. Po kilku minutach opiekun suczki wstał i oba psy spokojnie do siebie podeszły, zaczęły wspólnie węszyć, ich wzajemna komunikacja wyglądała zupełnie inaczej. Zakończyliśmy więc spotkanie. Pozwoliło mi ono ocenić problem Ryzyka jako zachowanie o podłożu frustracyjnym. W pierwszej opisanej sytuacji, gdy Ryzyk był na smyczy i nie mógł podejść do innych psów, frustrował się i złościł. Przed nami kolejne spotkania.
Opisałem przypadek...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy