Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

18 grudnia 2018

Prawdy i mity na temat pitbulli

0 1456

Pitbull inaczej Pitbulterier to rasa wciąż wywołująca spore kontrowersje. Miłośnicy starają się edukować społeczeństwo i pokazywać te psy z jak najlepszej strony. Przeciwnicy wciąż wieżą w mity o tonie uścisku i wrodzonej agresji. Zobacz co warto wiedzieć o Pitbullach.

 

POLECAMY

Charakter

Pitbule to psy o dużej wrażliwości, które skrzywdzone potrafią zamknąć się w sobie. Psy te są świetnymi towarzyszami i uwielbiają współpracować z ludźmi. Wielką przyjemność sprawia im praca z opiekunem. Potrzebują jednak jasnych i konkretnych przekazów, dbania o podstawowe potrzeby i traktowania jak psa, a nie człowieka. Niestety często stają się ofiarami przemocy co odbija się na ich psychice. Pitbulle bardzo kochają człowieka i okazują swoje uczucia na każdym kroku, jednak kiedy zostaną skrzywdzone mogą popaść nawet w depresję.

Odpowiednio prowadzony Pitbull jest bardzo pogodny, radosny, wesoły i lgnie do wszystkich rozdawać buziaki. Trzeba uważać na ich masę, gdyż mentalnie zostają szczeniakami o wadze Yorka. Często nie zdają sobie sprawy ze swojej masywności i potrafią nadepnąć na stopę, uderzyć nas w podbródek, czy przewrócić, ale to wszystko jest tylko i wyłącznie z nadmiaru miłości. Pitbulle nawet nie zauważają  braku swojej delikatności, ale w łatwy sposób można je tego oduczyć.

Nie bez powodu mówi się, że Pitbulle mają wysoki próg bólu. Wszystko dzięki silnej nieustępliwości połączonej z potrzebą wygranej, co szczególnie objawia się przy psich sportach lub pracy np. w policji. Pitbulle są z natury uległe, radosne i pełne miłości. Niestety każdy pies bez względu na rasę przy nieodpowiednim właścicielu, szczuciu, głodzeniu, czy biciu może być agresywny.

Zdolności

Pitbulle świetnie sprawdzą się dla osób aktywnych, gdyż sport to ich żywioł oczywiści kiedy nie wylegują się pod kołderką. Psy te są średniodystansowe jeżeli chodzi o pływanie, skakanie, czy bieganie. Po godzinnym aktywnym spacerze połączonym z zabawami węchowymi padnie w ciepłym kącie do końca dnia.

Jeżeli jednak pragniecie brać udział w psich sportach to Pitbull idealnie sprawdzi się w weight pulling – ciągnięcie ciężarów, wall climbing – wspinanie się po ściance, high jump – skakanie, czy nawet agility – chodzenie po przeszkodach.

Dodatkowo Pitbulle uwielbiają wszelkie węszenie, szukanie i każde używanie swoich zmysłów.

Wychowanie

Pitbulle to ogromne łakomczuchy. Za ciastka są w stanie zrobić dosłownie wszystko. Poza tym motywują ich zabawy piłką, czy szarpakiem. Cieszą się razem z opiekunem i za pochwałę chętnie pracują dalej.  Bardzo łatwo jest nauczyć je wszelkich sztuczek, wyciszenia, czy komend.

Mózg Pitbulla jest jak gąbka i chłonie bardzo dużo, a w dodatku psy te są bardzo inteligentne więc warto to wykorzystać. Najlepiej urozmaicać treningi, dodawać zabawy węchowe, nowe komendy, czy sztuczki, aby pies za szybko się nie znudził.

Pitbulle nadają do rodziny, jak i samotnych osób. Wychowany z otoczeniu pełnym miłości, bezpiecznym i przez zrównoważonego opiekuna staje się kompanem rodziny na całe lata. Pomimo wszelkich mitów psy te są świetnymi niańkami  i nie wykluczają ich  do mieszkania z dziećmi.

Mity

Jak już wspominałam na temat Pitbulli powstało mnóstwo nieprawdziwych mitów. Jednym z nich jest stwierdzenie, że posiadają one tonę w uścisku. Herpetolog Brady Barr z National Geographic przeprowadził badanie sprawdzające  siłę ugryzień różnych zwierząt. W zestawieniu z owczarkiem niemieckim oraz rottweilerem, to właśnie pittbul wypadł najsłabiej.  Badane psy gryzły z siłą bliską 150 kilogramów.  Dla zobrazowania człowiek gryzie z siłą 50 kilogramów, a lew i żarłacz biały od 250 do 300 kilogramów. Największą siłę szczęk posiada jednak hiena, bo aż do pół tony nacisku.

Kolejnym krzywdzącym stereotypem powtarzanym przez lata o Pitbullach jest to, że nie mogą one otworzyć szczęk. Nie ma takiego psa, który nie byłby w stanie odpuścić, a Pitbulle mają dokładnie taką samą budowę cza...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy