Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

24 września 2018

NR 7 (Wrzesień 2018)

Dogtrekking – co to jest i jak to ugryźć?

0 1275

Dogtrekking to forma aktywności z psem, znana w naszym kraju już od kilku lat i stale zyskująca na popularności. Pojawia się coraz więcej sprzętu dedykowanego tej dyscyplinie, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne dogtrekkingowe zawody i imprezy. Ale na czym dokładnie polega dogtrekking? Czy każdy pies może go uprawiać? Jaki sprzęt jest potrzebny do trekkingu z psem?

Dogtrekking to – najogólniej mówiąc – trekking z psem, czyli spacer. Jednak w tym przypadku jest to wspólna praca psa i jego opiekuna. W dogtrekkingu pies połączony jest z człowiekiem za pomocą przypiętej do szelek linki lub smyczy przypiętej do pasa biodrowego. Dzięki temu praca psa pomaga człowiekowi zwiększyć tempo marszu i wydłużyć krok, a psu pozwala na aktywną pracę z obciążeniem. Oczywiście, dogtrekking można uprawiać indywidualnie – wówczas będzie to po prostu aktywny spacer z psem po lesie, plaży czy górach. Można też zdecydować się na zorganizowaną formę aktywności lub zawodów – wtedy do spaceru dochodzą elementy imprezy na orientację. W tej opcji uczestnicy wraz z psami pokonują przygotowaną przez organizatora trasę, nawigując się za pomocą otrzymanej mapy. Zadaniem uczestników jest pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie, ale dodatkowym utrudnieniem jest konieczność „zaliczenia” wszystkich punktów, czyli odnalezienie w terenie wszystkich naniesionych i oznaczonych na mapie miejsc. Potwierdzeniem obecności na punkcie będzie podbicie karty patrolowej – poprzez podbicie pieczątki znajdującej się na punkcie, poprzez przepisanie numeru znajdującego się na danym punkcie lub przez odbicie karty w dziurkaczu lub kasowniku. 
Długość trasy zależy od konkretnych zawodów lub imprezy – zazwyczaj uczestnicy mają kilka długości tras do wyboru, tak aby mogli dostosować wysiłek do kondycji swojej lub psa. Na ogół trasy mają długość od 5 do 30 km. 
Imprezy i zawody dogtrekkingowe odbywają się w całym kraju od stycznia do grudnia. Czasem przyjmują formę sportową, podczas której bardzo ważnym elementem jest rywalizacja, czasem zaś jest to spotkanie bardziej rekreacyjne, podczas którego najważniejszym elementem jest przyjemne i aktywne spędzenie czasu z psem, a tempo pokonywania trasy schodzi na dalszy plan. Zróżnicowane są również tereny, na których odbywają się spotkania – choć większość imprez odbywa się na terenach leśnych, to zdarzają się również zawody i spotkania w miastach i miejskich parkach. 
Tak więc choć trekking z psem bez problemu można uprawiać indywidualnie, to udział w zawodach lub imprezach dogtrekkingowych daje wiele dodatkowych korzyści. Po pierwsze, urozmaica pokonywanie trasy poprzez dodanie elementów orienteeringu, co na pewno jest dla uczestników dodatkowym wyzwaniem, a po drugie – daje okazję do socjalizacji naszego pupila, poprzez przyzwyczajenie go do obecności innych psów, a niejednokrotnie do wspólnego pokonywania trasy z innym czworonogiem.

POLECAMY

Jaki sprzęt jest potrzebny do dogtrekkingu?

Szelki
Na pewno podstawą są odpowiednio dobrane szelki. Tak jak my nie nosimy plecaka na szyi, tak pies podczas aktywnego treningu smycz powinien mieć podpiętą nie do obroży, tylko do szelek umożliwiających mu komfortową i bezpieczną pracę. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów szelek – od szelek typu sled, opinających całe ciało psa, poprzez szelki typu guard, pozwalające psu pracować głównie obręczą barkową, po szelki typu norweskiego. Psy o różnej budowie ciała potrzebują różnego typu szelek, dlatego typ uprzęży powinniśmy dobrać do anatomii naszego czworonoga. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio dobrać rozmiar szelek do naszego pupila – za duże mogą powodować otarcia (ponieważ są zbyt luźne, to – zamiast opinać ciało psa – swobodnie poruszają się i obcierają zwierzaka), natomiast za małe za bardzo obciskają jego ciało, w związku z czym nie pozwalają mu na komfortową pracę i wykorzystanie jego potencjału. Warto też zwrócić uwagę na to, aby szelki miały zmiękczenia w odpowiednich miejscach – szelki z samej taśmy nie będą komfortowe, tak samo jak ramiączka ludzkiego plecaka. Nie bez znaczenia również jest materiał, z którego wykonane są zmiękczenia – podbicie polarowe w deszczu długo schnie i kiedy jest mokre, robi się twarde, więc może powodować otarcia, natomiast podbicie z pianki schnie szybko, a nawet mokre nie zmienia swojej sprężystości, więc nawet w deszczowych warunkach pozwala naszemu czworonogowi na komfort pracy.

Pas biodrowy
Kolejnym istotnym elementem jest pas biodrowy. Jest to wielkie udogodnienie dla człowieka, które jednocześnie pozwala psu pokazać cały jego potencjał. Kiedy ciągnie, nie powoduje „wyrywania ręki ze stawu”, tylko wspomaga marsz lub bieg, pozwalając właścicielowi wydłużyć krok o dobre kilkanaście centymetrów. Na rynku są dostępne pasy amortyzowane lub takie bez amortyzacji. Pierwsze dają możliwość podpięcia zwykłej smyczy, do tych drugich konieczna jest smycz amortyzowana. Ważne jest, żeby pas był dla użytkownika wygodny – warto zwrócić uwagę na rozmiar, rodzaj zmiękczeń oraz sposób zapięcia pasa. Dla jednych użytkowników lepiej sprawdzi się pas z dodatkową dolną uprzężą, niepozwalającą, aby pas przesuwał się do góry, dla innych dolna uprząż nie będzie wygodna.

Smycz
Kolejnym elementem wyposażenia dogtrekkingowego jest smycz. W przypadku pasa bez amortyzacji warto zadbać o smycz amortyzowaną, która zniweluje szarpnięcia, tym samym pozwalając na komfortową pracę psio-ludzkiego tandemu. Na rynku dostępne są również smycze amortyzowane podwójne, które stanowią idealne rozwiązanie dla jednego człowieka wyruszającego na trasę z dwoma psami. W przypadku pasa amortyzowanego wystarczy zwykła smycz, warto przy tym zwrócić uwagę na odpowiednią długość smyczy. Amortyzator pasa w rozciągnięciu razem ze smyczą nie powinien być krótszy niż 
2 m ani dłuższy niż 3 m, tak aby nasz pies nie wchodził nam pod nogi, a zarazem żeby nie był w zbyt dużej odległości przed nami, bo wówczas tracimy nad nim kontrolę.

Inne psie akcesoria
Oczywiście, jest jeszcze kilka innych przydatnych rzeczy. Warto zadbać o wodę oraz turystyczną miskę dla psa, żeby móc go napoić podczas trasy, szczególnie w miesiącach letnich. Można zaopatrzyć się w miskę materiałową albo składaną silikonową – taką, która nie zajmie nam zbyt dużo miejsca ani nie będzie zbędnym obciążeniem podczas trasy.
Zimą – jeśli nasz pies ma wrażliwe łapy – warto pomyśleć o butach. Takie buty są również przydatne, jeśli nasz pies podczas trasy skaleczy lub obetrze sobie łapę. 
Jeśli mamy psa, który ma krótkie futro lub jest pozbawiony podszerstka, być może należy rozważyć zakup ubranka lub czapraka, który pozwoli czworonogowi zadbać o odpowiednią temperaturę ciała, szczególnie przy ujemnych temperaturach i dłuższych trasach. Na rynku dostępna jest cała gama psiej odzieży, warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby była to odzież dostosowana do aktywności psa, wykonana z odpowiednich, oddychających materiałów. Taki czaprak lub kombinezon przyda się również po zakończeniu aktywności, jeśli zatrzymujemy się na posiłek lub odpoczynek w terenie przed powrotem do domu.

Odpowiednia odzież dla człowieka

Dogtrekking to nie tylko pies, ale zespół psa i człowieka. Nie należy więc zapominać o odpowiedniej odzieży dla dwunożnej części teamu. Istotne tutaj będzie odpowiednio dobrane obuwie, pozwalające na bezpieczny spacer po terenie leśnym lub górskim. W okresie zimowym, kiedy spacerujemy w śniegu, dobrym rozwiązaniem są stuptuty, które zabezpieczają nas przed nasypywaniem się śniegu do butów.
Wiadomo, że latem ubieramy się inaczej niż zimą. W okresie ciepłym należy pomyśleć o odzieży funkcy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy