Zanim zapadnie decyzja o eutanazji…

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

O ściśle medyczny kontekst eutanazji opiekunowie zwierząt pytają lekarzy weterynarii. Jednak wyczerpująca dyskusja na ten temat powinna obejmować dodatkowo zagadnienia etyczne, etologiczne i psychologiczne. Czy mamy prawo ingerować w proces umierania? Jak sobie radzić ze śmiercią i żałobą po odejściu zwierzęcia?

Opiekunowie zwierząt często proszą mnie o radę przed podjęciem decyzji o eutanazji zwierzęcia. Zwykle są to klienci, z którymi utrzymuję regularny kontakt, pełniąc funkcję doradcy we wszystkich ważnych kwestiach dotyczących zachowania i samopoczucia ich zwierząt. Coraz częściej zdarza się także, że o pomoc w tej sprawie zwracają się do mnie osoby, które przeczytały jedną z moich publikacji na temat eutanazji, lub lekarze weterynarii, z którymi współpracuję. Często informują mnie, że nie mają z kim omówić tej kwestii lub po prostu szukają wsparcia emocjonalnego i potwierdzenia, że ich decyzja jest słuszna.

POLECAMY

Obowiązki aż do śmierci zwierzęcia

Zagadnienia dotyczące etyki, które są przedmiotem zainteresowania opiekunów zwierząt w kontekście eutanazji, to powinności człowieka wobec zwierząt domowych. Opiekunowie zastanawiają się: czy mają (moralne) prawo skrócić życie ukochanego zwierzęcia? Czy mają prawo ingerować w proces umierania? Czy rozmowa na ten temat powinna się pojawić z inicjatywy lekarza weterynarii, który leczy ich zwierzę, czy też oni sami powinni dostrzec taką potrzebę?
A w końcu pojawia się pytanie: jak poradzić sobie z własnymi emocjami, które pojawiają się, kiedy zwierzę ciężko choruje, i jak radzić sobie z żałobą po jego śmierci? W roku 2009, kiedy wraz z grupą przyjaciół zakładałam fundację, rozmawialiśmy o tym, że istnieje pole, na którym opiekunowie zwierząt praktycznie nie otrzymują profesjonalnego wsparcia: chodzi o radzenie sobie z trudnymi emocjami w okresie choroby i po śmierci ukochanych zwierząt. To zadanie dla psychologów i certyfikowanych psychoterapeutów, by wypełnić tę lukę – nie tylko umieć pomóc w takiej sytuacji, ale przede wszystkim dostrzec, że taki problem istnieje, że warto i należy o nim rozmawiać. Dla wielu osób zwierzęta domowe są członkami rodziny, obdarzanymi silnymi pozytywnymi uczuciami. Ich odejście może być źródłem kryzysu emocjonalnego.
Istnieje także szereg zagadnień mających bardzo praktyczny wymiar, które dotyczą wiedzy na temat zachowania zwierząt i sposobu ich odczuwania świata....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy