Zanim zapadnie decyzja o eutanazji…

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

O ściśle medyczny kontekst eutanazji opiekunowie zwierząt pytają lekarzy weterynarii. Jednak wyczerpująca dyskusja na ten temat powinna obejmować dodatkowo zagadnienia etyczne, etologiczne i psychologiczne. Czy mamy prawo ingerować w proces umierania? Jak sobie radzić ze śmiercią i żałobą po odejściu zwierzęcia?

Opiekunowie zwierząt często proszą mnie o radę przed podjęciem decyzji o eutanazji zwierzęcia. Zwykle są to klienci, z którymi utrzymuję regularny kontakt, pełniąc funkcję doradcy we wszystkich ważnych kwestiach dotyczących zachowania i samopoczucia ich zwierząt. Coraz częściej zdarza się także, że o pomoc w tej sprawie zwracają się do mnie osoby, które przeczytały jedną z moich publikacji na temat eutanazji, lub lekarze weterynarii, z którymi współpracuję. Często informują mnie, że nie mają z kim omówić tej kwestii lub po prostu szukają wsparcia emocjonalnego i potwierdzenia, że ich decyzja jest słuszna.

Obowiązki aż do śmierci zwierzęcia

Zagadnienia dotyczące etyki, które są przedmiotem zainteresowania opiekunów zwierząt w kontekście eutanazji, to powinności człowieka wobec zwierząt domowych. Opiekunowie zastanawiają się: czy mają (moralne) prawo skrócić życie ukochanego zwierzęcia? Czy mają prawo ingerować w proces umierania? Czy rozmowa na ten temat powinna się pojawić z inicjatywy lekarza weterynarii, który leczy ich zwierzę, czy też oni sami powinni dostrzec taką potrzebę?
A w końcu pojawia się pytanie: jak poradzić sobie z własnymi emocjami, które pojawiają się, kiedy zwierzę ciężko choruje, i jak radzić sobie z żałobą po jego śmierci? W roku 2009, kiedy wraz z grupą przyjaciół zakładałam fundację, rozmawialiśmy o tym, że istnieje pole, na którym opiekunowie zwierząt praktycznie nie otrzymują profesjonalnego wsparcia: chodzi o radzenie sobie z trudnymi emocjami w okresie choroby i po śmierci ukochanych zwierząt. To zadanie dla psychologów i certyfikowanych psychoterapeutów, by wypełnić tę lukę – nie tylko umieć pomóc w takiej sytuacji, ale przede wszystkim dostrzec, że taki problem istnieje, że warto i należy o nim rozmawiać. Dla wielu osób z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy