Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

27 listopada 2018

NR 8 (Listopad 2018)

Jak zmniejszyć wrażliwość psa na hałas?

0 218

Wrażliwość na bodźce dźwiękowe to jeden z najczęstszych problemów, na jakie narażone są psy. Dobrze wiemy, jak nerwowo reagują na każdy hałas czy wystrzał. W sytuacji gdy nieunikniony jest kontakt z tym bodźcem, często musimy podawać im leki lub izolować je w miarę możliwości od źródła hałasu. Czy można jednak przyzwyczaić psa do głośnych dźwięków? Zmniejszyć jego wrażliwość na tyle, aby hałas nie był dla niego źródłem stresu?

Fala akustyczna jako fala podłużna może wywołać efekt przesunięciowy, który polega na zmianie położenia ruchomego elementu w narządzie słuchowym (np. włoska czuciowego), albo ciśnieniowy (gdy fala akustyczna wprawia w drgania błonę bębenkową). Ten drugi występuje u kręgowców. U ssaków narząd słuchu składa się z: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Fala dźwiękowa, wpadając uchem zewnętrznym, wprawia błonę bębenkową w drgania, które przenoszą się na system kosteczek słuchowych w uchu środkowym, a następnie wędrują do ślimaka kostnego w uchu wewnętrznym. To właśnie w nim znajdują się receptory słuchowe, które zamieniają energię fizyczną fali w energię procesu nerwowego.

Habituacja

Psy mają znacznie lepszy słuch niż człowiek, dlatego też wiele dźwięków znośnych dla człowieka może być dla psów przerażających. Nie znaczy to jednak, że pies w pewnym stopniu nie może się do nich przyzwyczaić. Proces ten nazywamy habituacją. Habituacja (przyzwyczajanie) – w odróżnieniu od innych form uczenia się – nie oznacza wyrobienia nowych reakcji, a utracenie starych. Występuje, gdy zwierzę, narażone na wciąż powtarzający się bodziec, stopniowo oswaja się z nim i przestaje na niego reagować bądź reakcje stają się mechaniczne. Przykładowo zwierzę początkowo może zwracać uwagę na jakiś dźwięk, taki jak szelest liści, a nawet reagować na niego stresem (ucieczką). Jednak po pewnym czasie zwierzę przestaje słyszeć ten dźwięk, w związku z czym także reakcja na niego zanika. Habituacja jest bardzo ważnym procesem przystosowawczym zwierzęcia do środowiska. Jest to pewnego rodzaju „sito”, które przecedza informacje istotne od tych nieistotnych. Przykładowo: regularne tykanie zegarka po pewnym czasie przestajemy słyszeć, ponieważ naszemu organizmowi nie opłaca się reagować na te dźwięki, gdyż nic po nich nie następuje. Dla odmiany pojawiający się cichy dźwięk szumu w krzakach przykuwa naszą uwagę, ponieważ raz na jakiś czas zdarzyło się, że wyskoczyło z nich dzikie zwierzę, które może być potencjalnym zagrożeniem. Tak więc habituacja jest naturalnym, niezbędnym do życia procesem uczenia się, dzięki któremu organizm uczy się nie reagować na zbędne bodźce.

Desensytyzacja

Kiedy jednak po dotychczas neutralnym bodźcu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy